Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Джаз примата от Черна гора - Йелена Йовович: Музиката прави мостове, прави ни по-човечни

БАЛКАНСКИ ЗВЕЗДИ

Джаз примата от Черна гора - Йелена Йовович: Музиката прави мостове, прави ни по-човечни

Певицата е в София по повод концерта "Музиката на Западните Балкани", който бележи края на Българското Европредседателство

Йелена Йовович, Черна гора (Снимка: НДК)

Йелена Йовович, пленяваща с плътен алтов тембър и цялата формация на Western Balkans Band BG ви очакват на 1 юли от 19:00 часа в парка зад НДК на концерт, който ще отбележи края на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Концертът е под надслов "Музиката на Западните Балкани" и достъпът до него е безплатен.

Във формацията се включват музиканти от държавите от Западните Балкани - Васил Хаджиманов, клавиши /Сърбия/, Амар Чешляр, барабани /Босна и Херцеговина/, Йелена Йовович, вокал /Черна гора/, Дритан Хекурани, бас китара /Албания/ и Сашо Гигов - Гиш, перкусии /Македония/.

Йелена Йовович в едно екслузивно интервю пред Impressio:

- Как се сформира групата ви Western Balkans Band BG?
- Това се случи благодарение на иконата на българската музика Теодосий Спасов и идеята на SoFest 2018 да съберем музиканти от Западните Балкани. Освен Теодосий, който очевидно представлява София, другите от групата са Васил Хаджиманов от Белград, Влатко Стефановски от Скопие, Амар Чешляр от Сараево, Дритан Хекурани от Тирана и аз от Никшич. Посочвам градовете или регионите нарочно, тъй като ние общо представяме звука на Балканите.

- Защо приехте да се включите в проекта Western Balkans Band BG?
- За мен е чест и удоволствие да споделям сцена с музиканти от различни части на Балканите, като споделяме нашата музика. Така възниква съвсем ново изживяване. Членовете на групата са толкова различни, музикални и отдадени, че тази наситеност прави звука уникален.

- Какво е посланието, което отправяте?
- Ще трябва да отговоря с моето вярване: музиката е език, който всеки може да разбере, независимо от каквито и да е различия. Музиката прави мостове, прави ни по-човечни, лекува раните, помнейки миналото и надявайки се за бъдещето.

Теодосий Спасов (Снимка: БНР)

- Какво е усещането да бъдеш на една сцена с Теодосий Спасов?
- Имах удоволствието да слушам музиката му в различни групи, от които любимите ми бяха с нашия колега и приятел Васил Хаджиманов. Звукът на инструмента, на който свири - кавал е хипнотизиращ сам по себе си, но е необходим истински господар, който да отведе публиката на ново ниво на изживяване и да се наслаждава на музиката, както прави Теодосий. Той е единствен по рода си! Споделянето на сцената с него е невероятно, тъй като той знае как иска да звучи групата; Теодосий представя идеите си с лекота и необичайно търпение и уважение към колегите си.

- Къде по света ви приемат най-топло?
- Културните граници могат да се различават от място на място, но истинската музикална аудитория винаги ще реагира на истинската емоция, независимо от стила на музиката.

- Какво е характерно за балканската публика?
- Нашата публика затопля сърцето ви и ви кара да се чувствате като у дома си, без значение коя част на Балканите визирате. Балканските мелодии, ритми и хармонии ни свързват в този много специфичен вкус на полуострова. Това, което ме прави наистина щастлива, е, че в този огромен океан от информация и избори, пред който са изправени младите поколения, много от тях избират да не губят идентичността на мястото, откъдето идват.

- Преподавател сте в джаз факултета в Претория. Освен музика, на какво друго учите студентите си?
- Кариерата ми на преподавател започна в Кейптаун, Южна Африка. Съвсем скоро стана ясно, че преподаването е една от моите силни черти. Дори бих се осмелила да кажа сила, затова много скоро пътувах по целия свят - участвах в уъркшопове и обучения за джаз пеене. Музиката не е просто някакви подредени или комбинирани бележки, има цяла философия, включваща историята, математическата, общата естетика, която неизбежно ще ви води в нещо като стил. Опитвам се да помогна на младите хора да развият необходимите умения, за да задават правилните въпроси, както и да намерят отговорите със здрав разум.

- Как се приема балканската музика в Южна Африка?
- Напуснах Южна Африка преди доста време, но това, което знам, е, че в Южна Африка се развива цялото музикално движение, наречено Балканология. Техните ритми и хармониите ни с чудесната балканска мелодизация не са нищо друго освен чудесен среща.

- Има ли специално място, на което се чувствате като у дома си като усещане?
- Напоследък имам склонност да мисля или по-скоро да чувствам, че цялата тази прекрасна планета е моят дом.

Още

"Музиката на Западните Балкани" ще отбележи края на Европредседателството

"Музиката на Западните Балкани" ще отбележи края на Европредседателството

- Какво да очаква публиката на 1 юли?
- Нямам никакви очаквания, но бих се радвал много да видя много лица с щастливи очи и усмивки, които да накарат сърцето ми да излезе от ритъм. Бих искал всички да танцуват и да пеят или поне да си тананикат заедно със Western Balkan Band BG.

Йелена Йовович е завършила джаз пеене в музикалната академия в град Грац, Австрия. Войната в бивша Югославия кара Йелена и семейството й да заминат за Южна Африка, където тя започва да работи с едни от най-известните джаз музиканти и преподава в Университета на Кейптаун и в джаз факултета в Претория. През 2002 г. се завръща в Европа, където продължава своята музикална кариера в различни джаз формации. Нейното невероятно сценично присъствие и лични интерпретации са завладяващи. Пленява с плътен алтов тембър с бразилски окраски. Има общ албум с Васил Хаджиланов.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Димитър Маринов пред Dir.bg: Подготвям моноспектакъл, липсва ми сцената

Тази година съм отказал роли в 3 сериала, защото това бяха неща, които вече съм ги правил и не искам да ги правя, разказва актьорът

Чин Чин – как интуицията, обичта и вярата окриляват децата в новата книга на Нуша Роянова

"Децата са като "чист лист хартия", донякъде от родителите зависи какво ще напишат и нарисуват върху него", убедена е писателката

"От Киото до Париж" - в уникалния музикален свят на Юко Уебаяши

Струнен квартет и ансамбъл "КласикАрт" заедно с Николай Стойков - флейта, Весела Тричкова - арфа, Маргарита Илиева - пиано и Мартина Митева - вибрафон ви канят на завладяващо музикално пътешествие

That's Not All Folks! - или една бизнес история за кино като на кино

"Не можеш да гледаш една мащабна продукция на лаптоп, с ниско качество, със субтитри, които някой е "превел на коляно", с неясни граматически и езиковедски познания. Нещо е сдъвкано и изплюто...", коментират Божидар Илиев и Янаки Дерменджиев

Крис Шарков: Истински съвременен може да бъде човек, който не принадлежи на това време

Театралният режисьор постави на българска сцена пиесата "Заклеваш ли се в децата" по Саломе Льолуш с участието на Весела Бабинова и Владимир Зомбори. Той сподели пред екипа ни, че започва репетиции и по "Елементарните частици" на Уелбек

"Формата на нещата" между необходимостта да обичаме и страха да обичаме

Режисьорката Максима Боева за своята постановка във Варненския театър