СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Димитър Маринов пред Dir.bg: Подготвям моноспектакъл, липсва ми сцената
Тази година съм отказал роли в 3 сериала, защото това бяха неща, които вече съм ги правил и не искам да ги правя, разказва актьорът
Автор : / 2602 Прочита 0 Коментара
Колаж: Траяна Генчева, Dir.bg/Снимки: Личен архив"Липсва ми сцената. Аз съм театрал по душа. Подготвям мой моноспектакъл, който ще е комедия и ще е по-скоро в стил стенд-ъп комеди и ще бъде на български. Вече преговарям за голямо турне в САЩ, Канада и Европа за всички българи и живот и здраве, може би наесен - едно турне и в България.", разкрива холивудският актьор първо пред Dir.bg.
За изкуството да подбираш ролите си, как се прави успешна кариера в Холивуд, за театъра в кръвта - разговаряме с Димитър Маринов.
Димитър Маринов в едно специално интервю за Dir.bg
- Представяте два филма - "Сельодка" и "Караганда" на 28-ия София Филм фест, на който бяхте член на Международното жури. Бихте разказали по-подробно за тези два филма...
- "Сельодка" е късометражен филм. Интересното за късометражните филми във САЩ, което е различно от Европа, е че там късометражните филми са от 17 до 20 мин. От 20 до 35-40 се смята future ed. И след това е вече future film, което е от 45 нагоре. Бях изненадан, че в България са от 25 до 28 мин.
В кадър от "Сельодка", реж. Милана Вайнтруб (Източник: София Филм Фест)
"Сельодка" е филм по действителен случай на Милана Вайнтруб, която по рождение е от Узбекистан и е била бебе на по-малко от една година, когато семейството й я завежда в САЩ. Завършила е актьорско майсторство и режисура, магистър в университета на Калифорния. Тя в момента е от мега звездите инфлуенсъри в Инстаграм. Работи много с деца, снима филми.
Беше направила тежък кастинг за тази роля, във филма, който е историята за нея и баща й. Заедно с нейната приятелка Марина, те са от руски семейства, но са израснали в САЩ, решават да направят една серия от разкази за техните отношения с бащите им, които са от старата школа на Съветския съюз.
Това филмче "Сельодка" е по действителен случай на Марина - блъска я кола и тя остава известно време контузена вкъщи. Когато мъжът й отива в командировка, няма кой да я гледа и се обажда на баща си. Въпросните няколко дни се превръщат в някаква безумна война между двамата, двете поколения: между стария и новия свят, "американщината" и "европейщината" - морални интриги, различни политически разбирания и така нататък, но в основата има само едно, което се нарича любов. Независимо от неприятностите и различията, любовта е тази, което ги държи.
Кадър от филма "Караганда", реж. Макс Вайсберг (Източник: София Филм Фест)
Идеята за късометражния филм е да бъде като тийзър за мини сериал и в момента са в преговори с Нетфликс за минисериалчета, които да са по 35-40 минути историйки от нейния живот с майка и с баща й.
Аз съм много щастлив, че бях избран след много тежък кастинг за ролята на бащата и вече над 12 фестивала за късометражно кино сме спечелили в САЩ - за най-добър филм, за режисура, за най-добър актьор аз спечелих, тя спечели няколко пъти за най-добра актриса.
Снимахме филма в продължение на три дни, в които тя кърмеше своето шестмесечно бебе и трябваше да спираме на всеки 15-20 мин. И много фатално беше до голяма степен за нея.
Особено в някои от по-драматичните сцени, като например тази с инвалидната количка, беше много страшно, с много болки за нея. тя трябваше да ги преодолее, защото това е много интензивна сцена. Но процесът като цяло беше едно изключително удоволствие.
И аз за първи път участвам във филм, където нямаше нужда от актьорско майсторство, а само от реакции. Тя е божествен партньор и много лесно се работеше с нея. Беше ми забранила да виждам баща й, за да не се влияя от него и когато дойде той на премиерата да гледа, аз бях много развълнуван да се запознаем - попитах го справих ли се добре? И той каза: "Вие сте много по-добър от мен, и като характер и като човек."
Пълнометражният филм е "Караганда" - един прекрасен град в Казахстан, с цветна култура, в който навремето Сталин прави едни от най-големите лагери, които са гулаците. Единият е в Перм в Урал, а другият е в Караганда в Казахстан. Караганда за разлика от всички други лагери, е бил мъжки и женски, които са на няколко километра един от друг, но са два лагера.
В кадър от филма "Караганда", реж. Макс Вайсберг (Източник: София Филм Фест)
Историята тръгва от Караганда. Това е историята на руските ворове, организираната криминална престъпност в Русия от векове насам с татуировките, със знаците, с всичко.
Филмът разказва за началото на 90-те години как се създава организираната руска престъпност в Ню Йорк в Бруклин, която знаем днес - Малката Одеса, Брайтън бийч. Това е предишната история преди филма Eastern Promises с Виго Мортенсен, където той играе вора. И фактически героят на Виго е главния герой във този филм "Караганда", където аз играя третата главна роля.Те са четири главни роли - Константин, който играе главната роля с Ники, Никита със съпругата му и аз съм като негов баща.
Кадър от филма "Караганда", реж. Макс Вайсберг - с Анна Орсик (Източник: София Филм Фест)
Но не баща по роднинска връзка, а по попечителство. Филмът не е толкова за криминалната престъпност, а е по-скоро за взаимоотношенията на тези престъпници. Въпрос на чест, въпрос на достойнство, въпрос на отдаденост.
Един филм за една голяма любов на двама много млади съветски молдовани. Как биват арестувани, как биват изпратени в лагер, как след това се събират и отиват в САЩ. Той не иска повече да е вор, обаче съдбата го намира и моята роля е на един попечител, грижовен, който знае всички тайни, но не ги издава. Защото при него независимо от правилата и законите на "вор", ги нарушава тези закони, в името на спасяването на един млад човек, въпреки, че накрая той ми отвръща по един неправилен начин, защото и той ще бъде излъган.
- Героят Ви е руснак?
- Да, по прякор е Вуйчо Ваньо, който е основателят на тази организирана престъпност в Ню Йорк.
- Труден ли беше кастингът?..
- Кастингът беше много труден за този филм. По принцип винаги режисьорът написва с няколко думи какво се изисква, докато тук аз получих един имейл, в който пишеше "както желаете, така." Никакви насоки и упътвания. А сцената беше много дълга, това е въпросната сцена във сауната, в която наистина снимахме на 48-50 градуса и беше кошмар. Но аз имах абсолютната свобода да си го направя както желая аз.
В тази сцена има прекалено много физическо действие като поливане с вода и др, което аз пренебрегнах по време на кастинга като се само-записвах. За мен беше по-важно не да ги правя тези физически действия, а промяната на настроението.
Режисьорът беше много впечатлен, че аз не съм правил никакви физически действия, а просто - кратка пауза и сменях изцяло настроението. И това беше много интересно за него. И буквално сме останали двама души на финала от над 60 души и той избра мен.
Димитър Маринов (Фотокредит: Боряна Пандова)
А ние в Холивуд в тая възраст между 45 и 60 си се познаваме и като дойде някоя роля си знаем кой ще я вземе. Преди две седмици имах кастинг за една много интересна роля, но в момента в който я прочетох и видях какво се изисква, аз се обадих на моите агенти и казах няма нужда да кандидатствам, аз знам кой ще я вземе тая роля. А те казват: не, все пак трябва да пробваш. Отговорих им - "ще пробвам, но знам, че Паша е точно за тая роля." И седмица по-късно Паша взе ролята.
- Все пак кой окончателно решава на кой кастинг да се явите, коя роля да приемете?
- Това е избор на агента и на мениджъра, защото те са тези, които се занимават с тая работа. Те просто ми изпращат неща, които преценяват, че са добри за мен. Аз разбира се, имам правото да откажа.
Тази година съм отказвал роли в 3 сериала, защото това бяха неща, които вече съм ги правил и не искам да ги правя. Тук въпросът дори не опира до пари. Защото за да може един актьор да гради кариера в САЩ, трябва да съгради тази кариера. Не може да стоиш на едно стъпало и едно и също, едно и също...
Аз вече съм минал в тази фаза, в която искам да ми се дават по-различни неща, по-интересни.
Ето, приключих много интересен филм януари месец в Маями с главна роля пак по истински случай, където парите бяха много малко, защото е независим проект с малък бюджет. Но те на мен ми платиха много добре, аз бях много доволен, но в сравнение с други филми е на половин цена едва ли не. Но това мен не ме интересуваше...
Димитър Маринов пред плаката на филма "Зелена карта" (Снимка: Getty Images)
Моите агенти и мениджърът ми също казаха: "Трябва да го направиш." Уникална история. По истински случай. Това е роля на един художник - авангардист, българин. Избягал е в Щатите преди много години, бил е приятел на Пикасо. Филмът се казва "Колаж." Той с неговата приятелка, която също е художник авангардист, живеят заедно дълги години, не са женени. И на него му идва една идея с нея да се вържат с едно два метрово въже и така да живеят една година. Наемат видео оператор, който да ги снима 24/7 дали ще издържат да живеят заедно една година вързани с това въже.
През цялото време работят, и двамата рисуват и се стига почти до отношенията "Мистър и Мисис Смит", почти се изпопребиват. Но издържат.
Всеки човек мечтае за тази близост и любов със своята половинка, но ние не знаем дали всъщност това е възможно.
Българският актьор в Холивуд Димитър Маринов - с роля в комедийния полицейски сериал "Анджи Трибека" - Сезон 3
- В какви други проекти ще участвате?
- Има една малка тайна, която искам да ви споделя и това е, че искам да се върна на театралната сцена. Много ми липсва, безумно ми липсва. И малко съм уморен от тези холивудски истории. То е прекрасно, не ме разбирайте погрешно, но аз съм театрал по душа. Това докосване до живия момент, това да не можеш да направиш грешка и тази жива публика и аплодисменти - енергията и любовта, това е, липсва ми.
И затова подготвям мой моноспектакъл, който ще е комедия и ще е по-скоро в стил стенд-ъп комеди и ще бъде на български. Вече преговарям за голямо турне в САЩ, Канада и Европа за всички българи и живот и здраве, може би наесен - едно турне и в България.
- Това наистина е новина! С кого го работите?
- Работя го сам. Текстът е готов, вече съм започнал репетиции. И живот и здраве, ще излезе наесен. Темата е винаги най-болната тема: семейството. Взаимоотношенията между мъж, жена и деца. Моя идея, с мой текст, ще се режисирам сам.
- Какво се случва с Академията?
- В момента студията са затворени, след пандемията много неща спряха. Единственото нещо, което водя в момента е моята, която е в Лос Анджелис и е по Зуум. Зуум-кадеми.
Имам в момента 7 американски актьори, с които работя. С четирима работим индивидуално, другите са в група. Имам още двама души, които очакват да влязат в края на май. И имам трима млади студенти, които ще кандидатстват в университети.
Имам идея през лятото да отворим отново студиото в ЛА, но още не се знае. Индустрията е още объркана, не беше като навремето да си знаем кога какво и още се нагаждаме.
- В България предстои ли нещо в тази насока?
- Направихме академията миналата година, leaderclass.bg Това са 8 сесии за кино и актьорско майсторство, в които хората могат да се запишат. Маги Халваджиян и Митко Рачков също имат там. Те са много полезни - 30-минутни сесии, записани с демонстрации и така нататък.
Засега не правя планове за академия на живо. Ако правя нещо ще бъде наесен, но засега е план без реални параметри.
Димитър Маринов пред плаката на филма "Зелена карта" (Снимка: Getty Images)
- Миналата година приключихте филма за Гунди. Кога ще го гледаме?
- Снимките за Гунди бяха най-приятното нещо от миналата година, като изключим 42-градусовата температура в Пловдив. Екипът е уникален. Много съм впечатлен от организацията и колегиалността на Иван и Андрей. Този масов гигантски проект беше организиран толкова добре. Никакви проблеми, невероятни колеги. Засега пазя тайна ролята, която ще играя, но аз ще съм във филма, премиерата трябва да е октомври. Снимките са приключени.
- Предвиждате ли да доведете семейството си на гости в България?
- Големият ми син дойде в България за пръв път. Беше на няколко срещи с "Левски" и "Славия". Имаше среща с Бербатов. Имаше и проби в двата отбора, но беше контузен и пробите бяха минимални. Сега го канят лятото отново да дойде на проби. Той в момента играе в най-силния младежки отбор на Съединените щати и през април месец ще бъде на проба в Норвегия за професионален футболист. Започва колеж наесен и ако му предложат договор, той ще бъде щастлив да дойде.
Правим планове през лятото да доведа и малкия син и съпругата ми, но всичко зависи от организацията и моята работа в Холивуд най вече.
- Желая ви здраве и успех!
Интервю на Валерия КАЛЧЕВА
Колаж: Траяна Генчева, Dir.bg/Снимки: Личен архив
Димитър Маринов беше член на Международното жури на 28-ия София Филм Фест
Актьорът ще представи двата най-нови филма със свое участие - "Сельодка" и "Караганда".
"Сeльодка" е дебютният късометражен филм на американската актриса, писателка и стендъп комедиантка Тя започва кариерата си с видеоклипове в YouTube с над 11 милиона гледания, а след това превръща уеб съдържанието си в пилотен филм за MTV.
Вторият филм, "Караганда". Негов режисьор е Макс Вайсберг. След като унищожава руска военновъздушна база при провалена оръжейна сделка, главният герой - Владимир, е гангстер от Бруклин, който трябва да оцелее в последвалата война с мафията и да опази семейството си. Маринов играе ролята на мафиотски бос, собственик на заведение на първа линия в Брайтън Бийч.
Гостуването на Димитър Маринов се осъществява в партньорство със Съюза на артистите в България.