ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ АКТЬОРИ
Спектакълът "100 г. Стоянка Мутафова" - колегите й от Сатирата с дълбок поклон за легендата
Спомените за нея не спираха да избликват цяла вечер. Водещата Силвия Лулчева я нарече "Кралица на българския народ"
Редактор : / 3071 Прочита 1 Коментара
В Сатиричния театър "Алеко Константинов" се състоя спектакълът "Сто години Стоянка Мутафова" (Пресфото - БТА снимка: Даниел Димитров)В Сатиричния театър почетоха "кралицата на комедията" Стоянка Мутафова в деня на 100-годишнината от рождението й - 2 февруари 2022 г.
Кралицата на Сатирата е на сцена до 97-годишна възраст. На рождените си дни тя е винаги при колегите си и публиката. На вековния й юбилей те организираха спектакъл, посветен на нея.
Голямата актриса се върна на сцената на театъра, сред основателите на който е, чрез холограма. Така тя и след смъртта си остана със своята публика. А млади актьори изпълниха мечтата си и имаха възможността да си "партнират" с нея.
Спомените не спираха да избликват цяла вечер. Водещата Силвия Лулчева я нарече "Кралица на българския народ". А дъщеря й Мария Грубешлиева - Муки отново събра емоциите на присъстващите, защото тя е единствената, за която гениалната актриса е просто непрежалима майка.
По коридорите на Сатирата се завърна и фотографската изложба на Иван Григоров "Всичко е театър", изключителна ретроспекция, която продължава да събира вниманието на посетителите.
Ето какво сподели пред Impressio големият фоторепортер за изложбата:
"Тези снимки са един спомен за големите ни актьори. Те не трябва да тънат в забвение и не случайно ще останат и за в бъдеще на стената в Сатиричния театър.
Шоуто бе невероятно, смешно...
Хората ходеха в Сатирата, за да чуят някакъв намек, този езоповски език за властта, които по това време други не си позволяваха.
Събитието е 27 март - Международен ден на театъра, през култовата 1984 година, която неминуемо свързваме с Оруел и тоталитарното безумие, което присъства и в съдбата на нашия театър. Вестник "Поглед", който по това време правеше много такива мачове и събития, организира поредното зрелище между артисти и журналисти.
И в световния ден на театъра с голяма организация при близо 40-50 хиляди души при претъпкан "небезизвестен" стадион дефилираха голям брой театри от София и провинцията. Начело на цялата тази "щуротия" бяха сатирците - най-гледания и любим театър по това време."