Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Режисьорът Максим Генчев започва филм за Христо Ботев през април в Калофер

172 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХРИСТО БОТЕВ

Режисьорът Максим Генчев започва филм за Христо Ботев през април в Калофер

Изпълнител за главната роля вече е избран, съобщи кметът на града Румен Стоянов

Колаж: Юлиан Илиев

През април в Калофер започват снимките на игрален филм за поета-революционер Христо Ботев, съобщи кметът на града Румен Стоянов пред БТА.

Преди месец в Калофер бе учреден инициативен комитет, който започна национална кампания за събиране на средства за игрален филм за Христо Ботев. Членовете му непрекъснато се увеличават и вече са повече от двадесет, а в разкритата дарителска сметка до момента са събрани над 20 000 лева, каза Румен Стоянов.

Кметът на Калофер Румен Стоянов (Снимка Фейсбук страница)

"Важно е всеки българин да почувства тази инициатива в сърцето си. Средствата не са толкова много. След филма за Левски, жителите на Калофер искат да бъде направен игрален филм и за великия син на нашия град Христо Ботев", посочи Стоянов. Той добави, че идеята за заснемането на игрален филм за Ботев е подкрепена от много родолюбиви българи и организации в страната.

Режисьор на филма ще бъде Максим Генчев. Сценарият е почти завършен и е по оригиналните разкази на Захари Стоянов. По-голямата част от филма, почти 70 процента, ще бъде сниман в Калофер. Само някои от сцените ще са изнесени в Козлодуй и средновековната крепост във Видин.

Максим Генчев (Снимка; Фейсбук страница)

По думите на Румен Стоянов вече има и избран изпълнител за главната роля. Бюджетът на филма ще е около 500 000 лева.

Проявите, посветени на 172-та годишнината от рождението на поета - революционер Христо Ботев в Калофер започват на 5 януари, от 16:00 ч., когато ученици от местното средно училище "Христо Ботев" ще представят "Ние потомците, за посланията на Ботев" в Национален музей "Христо Ботев" в града. По традиция, от 18:00 ч. в едноименното читалище в града ще се състои тържественото събрание по случай рождението на Ботев.

Слово за великият син на България ще произнесе кметът на Калофер. След това Димитър Селенски и ДТ "Гео Милев" от Стара Загора ще представят моноспектакъла "Щурчето - убиецът на Ботев" по романа на Неда Антонова "Неговата любима". Вечерта ще приключи с празнични илюминации.

Паметникът на Ботев в Калофер

Кулминацията на проявите е на 6 януари, от 11:30 ч., когато пред паметника на майката на поета-революционер Иванка Ботева ще бъдат положени цветя и ще прозвучи рецитал на стихотворението "Майце си" в двора на НМ "Христо Ботев".

Христо Ботев (Изгубената България)

Веднага след това на мемориалния комплекс на Христо Ботев в града ще се състои митинг-поклонение и ще бъде произнесено слово за великия син на България. Военнослужещи ще положат "Гирлянд на славата" пред паметника на Христо Ботев в Калофер.

Още

Христо Ботев - "между редовете" на споровете за него

Христо Ботев - "между редовете" на споровете за него

Още

Под тепетата подготвят честване на 172 години от рождението на Христо Ботев

Под тепетата подготвят честване на 172 години от рождението на Христо Ботев

 

Коментирай 28

Календар

Препоръчваме ви

Рок симфонията Simply The Best празнува Тина Търнър на 3 юни в зала 1 на НДК

Ексклузивният концерт, обиколил почти целия свят, най-накрая гостува в България

Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Днес отбелязваме 125 години от рождението на именития ни художник и интелектуалец

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите