IN MEMORIAM
Почина френският актьор и режисьор Бертран Таверние
Легендарният творец беше наричан "съвестта" на френското кино
Редактор : / 3822 Прочита 2 Коментара
Бертран Таверние на кинофестивала в Сан Себастиан през 2013 г. (Снимка: Getty Images)Френският актьор, сценарист и режисьор Бертран Таверние е починал на 79-годишна възраст, съобщава Агенция Франс Прес, цитирана от БТА.
Съобщението разпространи семейството му и Институт "Люмиер" в Лион.
Таверние е заснел около 30 филма. Сред най-известните са "Около полунощ", спечелил "Оскар" през 1985 г. за най-добра музика, "съдията и убиецът", "Полицейски отряд L-627".
Кадър от филма на Бертран Таварние "Часовникарят от Сен Пол" (1974)
Дебютният филм на Таверние "Часовникарят от Сен-Пол" му носи специална награда на журито на Берлинале през 1974 г. Той печели и "Златна мечка" за "Примамката". Таверние е избран за най-добър режисьор на кинофестивала в Кан през 1984 г. за "Една неделя в провинцията". носител е и на четири награди "Сезар".
През 1990 г. печели БАФТА за "Животът и нищо друго", изпепеляваща драма за идентификацията на трупове, пръснати по бойните полета на Първата световна война.
До последно Таверние не се страхуваше да бъде смел, когато макар да загуби много приятели, се обърна политически към френската левица.
Бертран Таверние на филмовия фестивал в Брюксел през 2013 г. (Снимка: Getty Images)
Син на френски борец от Съпротивата, Таверние печели фенове и международна слава с уникалната си комбинация от елегантни "класически" филми и съвременни драми.
Неговите основни теми са свързани с несправедливостта, расизма и проклятието на безработицата. Именно захващането им водят до сравнения на френския режисьор с британеца Кен Лоуч - макар стилистично той да има повече общо с холивудските гении като Джон Форд.
Кадър от филма "Безупречна репутация" (1981)
И пред камерата, и зад нея Таверние се бори неуморно срещу цензурата, мъченията по време на Алжирската война за независимост, за правата на мигрантите и за защитата на европейското кино срещу Холивуд.
Но той беше също така толкова безапелационен и по отношение изборите във Франция през 2007 г., когато гласува за дясно-центристкия френски президент Никола Саркози, който като министър на вътрешните работи беше премахнал закон, според който имигрантите във френските затвори могат да бъдат депортирани, дори и да имат връзки с Франция.
Саркози беше принуден да действа именно след документалния филм по темата на Таверние.
Един изключително плодотворен хуманист
Режисьорът споделя по-късно, че неуспешно е лобирал за предишното френско "страхливо" социалистическо правителство. Според Таварение Саркози дължи популярността си именно на "безполезността" на френската левица.
Подходът в киното на Таверние е свързан със завръщането на френското кино към темите за конфликта и социалните последствие от икономическите интереси на държавите.
"Таварние е цялостен, завършен автор, инстинктивен антиконформист и смело еклектичен в израза си", споделя Алберто Барбера, директор на кинофестивала във Венеция.
Кадър от филма на Бертран Таварние "Живот и нищо друго" (1989)
Син на борец от Съпротивата
Таверние е роден по време на Втората световна война в югоизточния френски град Лион. Градът вече е бил под безмилостната хватка на шефа на Гестапо Клаус Барби, когато бебето Бертран се появява вечерта на 25 април 1941 г.
Баща му, писателят Рене Таверние, е бил член на Съпротивата още от самото начало и е криел в дома си през цялата война комунистическия поет Луи Арагон.
Режисьорът и актьор Бертран Таверние на кинофестивала в Кан през 2010 г. (Снимка: Getty Images)
Малкият Таверние е бил болнаво дете и открива магията на киното по време на престоя си в санаториум, след като се разболява от туберкулоза.
Премества се да живее в Париж, за да учи право, но скоро се оказва, че пише повече за филмови списания. Така скоро тава асистент на няколко известни френски режисьори, включително и на майстора на Новата вълна Жан-Люк Годар.
Таверние казва, че всъщност златната ера на Холивуд го е подтикнала да прави филми, защото гледането на каубойски филми го изпълвало с "физическо удоволствие".
Поклон пред паметта му!
Бертран Таверние през 1974 г. (Снимка: Getty Images)