ОТ ОБРАТНАТА СТРАНА НА СЛАВАТА
Хюго Бос се спасил от фалит с униформите на Третия райх
Стилистът-нацист умрял от абсцес заради гноясал зъб
Редактор : / 17944 Прочита 0 Коментара

През 2012 г. в Германия се разгоря скандал заради книгата на Роман Кьостер - преподавател по История на икономиката в Мюнхенската военна академия. В нея се изясняват факти от нацисткото минало на легендарния дизайнер Хюго Бос - автор и на едноименната марка, която е една от водещите на световния пазар в този бранш - със средно 600 милиона евро годишен оборот.
Най-любопитното е, че изследването на Кьостер е поръчано от самата фирма?!? Въпреки това, историкът разкрива истината - Хюго Бос е бил не само личен стилист на Хитлер, но автор на униформите на Третия райх и дизайнер на нацистите по убеждение.
Самият син на Хюго Бос - Зигфрид признава публично през 2007 г., че баща му е бил член на нацистката партия с думите:
"А кой не е бил неин член по онова врем?! Цялата промишленост е работела за нацистите!"
Всички тези униформи са шити от фирмата на Хюго Бос
Кариерата на Хюго Бос тръгва от мизерен текстилен магазин от родителите му, който през 1923 г. той превръща в малък шивашки цех.
Хюго Бос става член на Националсоциалистическата партия през 1931 г. През 1938 г., когато нацистка Германия въвежда задължителата военна служба и нобходимостта от военни униформи нараства, шивашките фабрики се ориентират към това производство.
През 1930 г. фирмата на Хюго Бос в Метцинген е пред фалит и той я спасява именно с поръчките за ушиването на военни униформи.
Дизайнерът бил фен на Хитлер и националсоциалист по убеждения. Шефове на партията в Метцинген му уредили лична среща с Фюрера в Оберзалцберг, Бавария.
Офицерските униформи, шити от фирмата на Хюго Бос
По онова време във фабриката на Хюго Бос работели 140 души - повечето жени - рускини и полякини, и французи-военнопленници на принудителен труд.
Според някои, това било спасение за тях, пред алтернативата да бъдат в концентрационен лагер.
Като смекчаващо вината обстоятелство, авторът на книгата за Хюго Бос - Кьостер изтъква факта, че не Хюго Бос е проектирал униформите на Вермахта, а художникът-график Валтер Хек.
Фабриката на Хюго Бос се занимала предимно с шева, разработен от майстора Карл Дибич.
Според немския историк Хениг Кобер, обаче, цялото ръководство на компанията били нацисти и имали голям принос в стилистичните идеи за униформите на Вермахта.
Карл Дибич - дзайнерът на черните униформи на СС
Черният цвят на офицерските униформи имал за цел да внуши респект, или дори повече - страх, но в летния сезон се оказал проблемен - предизвиквал обилно потене.
Така че разработките, както по формата, така и по цвета на униформите, били много.
След края на Втората световна война фабриката на Хюго Бос започва да прави работно облекло за пощальони, полицаи и железничари.
Хюго Бос е даден на съд, но се спасява с парична гаранция от 100 000 марки. Реабилитиран е частично, и от "обвиняем" го записват като "симпатизант" на нацизма.
Хюго Бос умира на 63-годишна възраст през 1948 г., след абсцес от гноясал зъб.
Всъщност, марката "Хюго Бос" става моден бранд след неговата смърт.
В света на модата все още зли езици коментират марката "Hugo Boss" като "нацистки шик".
В съответствие с "модата" на възраждане на неонацистките организации, в Япония дори възниква цяло движение "Nazi chic".
Тази "мода" не се вълнува толкова от естетиката, колкото от обществено-политическите възгледи, на които подчинява вкусовете си.
Еми МАРИЯНСКА