СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО
Маурицио Кателан нарисува мръсни и наранени стъпала на стената на венецианския женски затвор
Павилионът на Ватикана на Венецианското биенале бе в женския затвор на остров Джудека
Редактор : / 1680 Прочита 0 Коментара
Снимка: Ваня Сухарова/ БТАМаурицио Кателан, който е част от артистичен екип, нарисува чифт боси стъпала - мръсни и наранени, на стената на венецианския женски затвор на остров Джудека за представянето на Ватикана на Венецианското биенале, съобщи АП, цитирана от БТА.
На изданието на Венецианското биенале през 2001 г. Кателан представи фигура на папа Йоан Павел Втори, паднала на една страна.
Творбата носеше името "Отец" и представляваше тематично продължение на пърформънса на Каталан от 1999 г. "Майка", представляващ погребение под пясък с подаващи се ръце, сключени за молитва.
Културният министър на Ватикана кардинал Хосе Толентино де Мендонса изрази възхищението си от творбата, която е препратка към мръсните крака на светците, рисувани от Караваджо.
По думите на Хосе Толентино де Мендонса Ватиканът не страни от артисти или творби, които са критично настроени към католическите институции.
"Папа Франциск призовава за диалог. Диалогът не може да бъде само с хора, които са огледало на самите нас", каза кардиналът пред АП.
"Работата на Кателан е много интересна от религиозна гледна точка."
Статия в Observer и Guardian определи "Съседите" за най-голямото откритие на 60-ото Биенале във Венеция
През миналата година папа Франциск се срещна с над 200 артисти в Сикстинската капела. На 28 април папата ще посети павилиона и ще се срещне със затворнички и художници.
Работата на Кателан може да бъде видяна от всеки, който отиде до остров Джудека. Посетителите, които искат да разгледат самия павилион, ще бъдат въведени в женския затвор и водени от затворнички. Задължително е оставянето на чантите и мобилните телефони отвън.
Павилионът на Ватакана е затворен в сряда, а през останалите дни от седмицата ще бъдат допуснати не повече от 600 души. Биеналето се провежда от 20 април до 26 ноември.
За журналистическата обиколка на затвора-павилион три затворнички са облечени в черно-бели халати, ушити от шивачите на затвора.
Инсталация на Симон Фатал представя стихове, писани от затворничките, върху табели, положени върху тухлените стени. Затворническото кафене е декорирано с постери на художничката монахиня Корита Кент. Клер Табуре е нарисувала картини от фотографии, собственост на затворничките, на техните близки.
Концептуалното артистично дуо "Клер Фонтен" представя неоново око в коридор на затвора. Неонов надпис гласи Siamo con voi nella notte ("Ние сме с всички вас през нощта"). Когато четем това, се чувстваме окуражени, защото не сме сами през нощта, каза затворничката Мануела. Подобно на други осъдени жени тя не се представя с истинското си име. През нощта виждаме синята светлина и знаем, че надписът е там, добави Мануела.
Обиколката на затвора, представляващ павилиона на Ватикана, завършва с 15-минутен филм на италианския режисьор Марко Перего, в който участва съпругата му - актрисата Зоуи Салдана.
Салдана играе ролята на затворничка по време на финалните часове преди освобождаването. Във филма се появяват истински затворнички и за да се защити правото им на личен живот, филмът може да се гледа само в павилиона.
Киара Паризи, директор на центъра Помпиду-Мец, един от кураторите на павилиона на Ватикана, каза, че проектът, осъществен за биеналето, представлява уникалана синергия между артисти и затворнички, която отваря границите на емпатията.
След приключването на Венецианското биенале краката, нарисувани от Кателан на външната стена на затвора, ще бъдат покрити със слой боя. Репродукция на творбата ще бъде показана в църква в Рим.
"Този павилион демонстрира желанието за свобода", каза Паризи пред АП.
"Осъждането е част от живота на тези хора, момент, който не би трябвало да бъде източник на предразсъдъци в бъдеще."
Българският павилион във Венеция е в топ 10 на впечатляващите експозиции в архитектурното изложение