Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Министър Найден Тодоров пред Dir.bg: Венецианското биенале ни помага да лекуваме травмите си

СВЕТОВЕН ФОРУМ

Министър Найден Тодоров пред Dir.bg: Венецианското биенале ни помага да лекуваме травмите си

Министърът на културата откри българския павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале

Откриването на българския павилион на Венецианското биенале в зала Тициан (Източник: Български павилион на Венецианското биенале)

Българският павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуства беше официално открит от министъра на културата Найден Тодоров и комисаря тази година д-р Надежда Джакова, както и целия екип на проекта "Съседите", който ни представя тази година.

Надежда Джакова и Найден Тодоров на откриването на българския павилион във Венеция (Снимка: BulFoto)

Министърът на културата Найден Тодоров сподели специално пред екипа на Impressio, че едно от най-важните неща е да бъдем видими.

"Българинът винаги е бил човек с идеи, който може да предизвика бъдещето, ние сме хора, които могат да предвизвикат дори и миналото. Да присъстваме на такива форуми означава не само ние да виждаме света, но и света да вижда нас. Това прави Венецианското биенале толкова важно за България."

Откриването на българския павилион на Венецианското биенале в зала Тициан (Източник: Български павилион на Венецианското биенале)

Още "Съседите" на Венецианското биенале: Всяко насилие на държавата засяга всеки един от нас

"Съседите" на Венецианското биенале: Всяко насилие на държавата засяга всеки един от нас

Найден Тодоров каза още, че една от най-силните черти на българина е и една от най-слабите му черти - индивидуализмът, който ни прави едновременно силни в изкуството, но и слаби да работим заедно.

"За да правим нещо всички заедно, трябва да знаем как мислим, трябва да се познаваме един друг, а това става чрез срещи и чрез изкуство. Тази година всеки един от павилионите показва някои от травмите на нациите. Това ни помага да намерим начини да се лекуваме един друг, за да можем да продължим напред."

Според министъра на културата Найден Тодоров изкуството може да бъде силно средство за лечение на колективни травми.

Екипът на българския павилион на Венециансото биенале - Лилия Топузова, Красимира Буцева, Джулиан Шехирян (Снимка: BulFoto)

Още Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

"Изкуството издава тайната на травмата. Нациите и хората обикновено крият своите травми, било от страх или срам, но изкуството ги показва по един впечатляващ начин, ненатрапчив. То не ни информира, то ни кара да почувстваме. За мен тази година Биеналето е по-интересно от миналата, защото темата е толкова подпомагаща ни да подскажем на света своите травми."

На въпрос как намира разработката на колектива на "Съседите" спрямо паметта и миналото, Найден Тодоров каза:

"Като влязох вътре минах през собственото си минало. Отворих вратата към моето детство и се получи нещо като машина на времето. Вярвам, че повечето хора ще попаднат в тази машина на времето. Темата "Съседите" също е много интересна. "Съседът" не е непременно в хубавия смисъл. Това е човекът, който може да бъде близко до нас, но и човекът, от когото сме се страхували. Темата на Биеналето не е само какво е да си чужденец в чужбина, но и какво е да си чужденец в дома си, сред своите си. Това кара всеки един от нас да разчопли старата рана и да търсим заедно нейното лечение. А лечението е изкуството."

Откриването на българския павилион на Венецианското биенале в зала Тициан (Източник: Български павилион на Венецианското биенале)

Комисарят на българския павилион от 60-ото издание на Биеналето Надежда Джакова сподели специално пред Impressio непосредствено преди откриването му, че това е най-добрият форум за съвременно изкуство в света и фактът, че България е част от него дава много сериозна заявка за това, което се прави като изкуство.

Надежда Джакова и Найден Тодоров на откриването на българския павилион във Венеция (Снимка: BulFoto)

Още Романът  "Времеубежище" на Георги Господинов е вдъхновил германския проект за Венецианското биенале

Романът "Времеубежище" на Георги Господинов е вдъхновил германския проект за Венецианското биенале

Мястото на експозицията в Centro Culturale Don Orione във Венеция събра публични личности както от България, така и много зрители от други държави.

Стотици гости дойдоха в зала "Тициан", където е експониран проектът "Съседите" на колектива Красимира Буцева, Джулиан Шехирян, Лилия Топузова с куратор Васил Владимиров.

Сред официалните гости бяха още Амелия Гешева, заместник- министър на културата, Кремена Николова, съветник на министъра, Пиер Джовани Козмо, почетен консул на България в Италия със седалище в гр. Венеция и консулски окръг, обхващащ територията на област Венето, Катерина Джумалиева, директор дирекция Дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" и Илия Лозанов, директор на Българския културен институт в Рим.

В експозиционната част в зала "Тициан", където е проектът "Съседите", който ни представя на Биеналето във Венеция тази година (Снимка: BulFoto)

Още Венецианското биенале с рекорден брой артисти през 2024 г.

Венецианското биенале с рекорден брой артисти през 2024 г.

В речите си артистите благодариха на българската държава, че взима отношение към премълчаното минало.

Юбилейното 60-то биенале представя националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е темата, която обединява творбите на артистите от отделните национални павилиони, зададена от куратора Адриано Педроза.

Яра Бубнова, директорка на Националната галерия и комисар на български павилиони на Венецианското биенале в предишни издания, коментира пред Impressio:

"Свалям шапка на Адриано Педроза, който се занимава с тази тема прeз целия си професионален живот. Темата на паметта никога не е изчезвала. Паметта за какво e и кому принадлежи, затова българският павилион прави сериозна крачка в това да говори за обществените травми. За българската сцена смятам, че това е огромна крачка напред. До ден днешен ние не сме си разтребили прашната къща на паметта."

Българският павилион ще бъде отворен за посетители от 20 април до 24 ноември 2024 всеки ден от 11:00 до 19:00 часа, без вторник.

В експозиционната част в зала "Тициан", където е проектът "Съседите", който ни представя на Биеналето във Венеция тази година (Снимка: BulFoto)

Още България на Венецианското биенале с инсталация за репресиите по време на социализма

България на Венецианското биенале с инсталация за репресиите по време на социализма

За проекта:

"Съседите" изследва премълчаните спомени на оцелели от политическо насилие от времето на социализма в България от 1945 до 1989 г. Използвайки намерени предмети, видео и звуков дизайн, инсталацията предава историите на онези, които са преживели българските лагери и затвори.

Този мултидисциплинарен проект, чиито корени се намират в задълбочени научни изследвания и над 40 интервюта, проведени от участниците в проекта, пресъздава домовете на оцелелите - пространствата, в които са се състояли интервютата - като приканва публиката да ги обитава и да свидетелства.

В експозиционната част в зала "Тициан", където е проектът "Съседите", който ни представя на Биеналето във Венеция тази година (Снимка: BulFoto)

Още "Чужденци навсякъде" - мотото на Венецианското биенале за изкуство 2024

"Чужденци навсякъде" - мотото на Венецианското биенале за изкуство 2024

Изложбата се фокусира върху особеностите на начините, по които хората си спомнят и изразяват преживяванията си след травматични събития. Теоретичната рамка на д-р Лилия Топузова очертава три начина на запомняне, които се материализират в изложбата като три стаи - всекидневна, спалня и кухня.

Във всекидневната звучат гласовете на онези, които си спомнят и говорят за преживяванията си. Спалнята отразява оцелелите, които не говорят, от страх или просто защото никога не са били питани. Третата стая е посветена на онези, които не си спомнят и мълчат или никога не са имали възможност да говорят.

Още Българският павилион на биеналето във Венеция остава отворен до 26 ноември

Българският павилион на биеналето във Венеция остава отворен до 26 ноември

Още Темата на Венецианското биенале през 2024 г. ще бъде "Чужденци навсякъде"

Темата на Венецианското биенале през 2024 г. ще бъде "Чужденци навсякъде"

Още Георги Г. Станишев и Muoto курират френския павилион на Венецианското архитектурно биенале

Георги Г. Станишев и Muoto курират френския павилион на Венецианското архитектурно биенале

Още  Министърът на културата Найден Тодоров откри Българския павилион на биеналето във Венеция

Министърът на културата Найден Тодоров откри Българския павилион на биеналето във Венеция

Коментирай4

Календар

Препоръчваме ви

"Ева и рибите - живопис и пастел от Наталия Генова

Изложбата може да се разгледа до 23 ноември 2024 г. в галерия "Ракурси"

Ясен Григоров подрежда "Последна изложба, преди да стана световноизвестен"

Изложбата представя живописни творби (смесена техника, акрил, колаж) от последните четири години от работата на автора

Картина на Макс Либерман на търг в Кьолн за хиляди евро

Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план

Реставрират пред посетителите "Нощна стража" на Рембранд

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, създадена през 1642 г., като използват различни техники и изкуствен интелект

Петя Стойнова - смирение пред природата

Самостоятелна изложба живопис от 6 ноември до 26 ноември 2024 г. в Галерия ЛИК