МОДЕРНА КЛАСИКА
Джон Ървинг спечели Дейтънската литературна награда
"Пиша с надеждата, че тесногръдието, омразата и явната жестокост към сексуалните малцинства ще станат отживелица", каза брилянтният американски разказвач
Редактор : / 846 Прочита 0 Коментара

Авторът на романите "Светът според Гарп" и "Правилата на дома" е тазгодишният лауреат на наградата за цялостни постижения на фондацията, присъждаща Дейтънската литературна награда за мир, съобщи Асошиейтед прес.
Джон Ървинг ще получи тазгодишната награда за високи постижения "Ричард С. Холбрук", носеща името на американския дипломат, съдействал за постигането на Дейтънското мирно споразумение през 1995 г.
Романите на Джон Ървинг изследват проблемите на сексуалните различия, поставяйки важни въпроси на нашето съвремие. Те често показват "трагедията от липса на съчувствия и разбиране към събратята ни".
Робин Уилямс и Джон Литгоу в "Светът според Гарп" (1982) на режисьора Джордж Рой Хил
"Чрез книгите - особено книгите на Ървинг - читателите се научават да разбират и да се идентифицират с хора, които са различни", каза Шарън Раб, основател и председател на фондацията, присъждаща Дейнътската литературна награда за мир.
Най-продаваната книга на Джон Ървинг е "Молитва за Оуен Мийни". В нея той пише за вярата, съдбата и социалната справедливост чрез съдбите на двама приятели от детинство.
Джон Ървинг печели американската Национална литературна награда за "Светът според Гарп". Той получава и "Оскар" за адаптиран сценарий за "Правилата на дома", както и наградата "О'Хенри" за разказа "Вътрешно пространство".
Робин Уилямс и Глен Клоуз в "Светът според Гарп" (1982)
Джон Ървинг каза, че приема с готовност всяка награда, която привлича внимание към темите му.
"Писах за сексуалните различия и малцинства по време, когато преобладаващата литературна култура ги определяше като странни или неразбираеми - каза той. - Пиша с надеждата, че тесногръдието, омразата и явната жестокост към сексуалните малцинства ще станат отживелица. В този смисъл пиша протестно."
Дейтънската литературна награда за мир се присъжда за произведения, допринасящи за мира, социалната справедливост и разбирателство в света. Сред лауреатите на почетната награда "Ричард С. Холбрук" са Колъм Тойбин, Мерилин Робинсън, Луиз Ърдрич.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Джон Ървинг е на 76 години. Той живее в Торонто и пише 15-ия си роман.
Първата му книга "Setting Free the Bears" (Освобождаването на мечките) е публикувана през 1968 г.
Големият му успех идва с издаването през 1978 г. на романа "Светът според Гарп", който става международен бестселър и е номиниран за "Пулицър". Романът е екранизиран през 1982 г. в едноименния филм с участието на Робин Уилямс и Глен Клоуз, а и самият писател има епизодична роля като рефер по борба. След издаването на романа Ървинг се посвещава основно на писателската си кариера.
Джон Ървинг и Робин Уилямс в "Светът според Гарп" (1982)
Романът му "The Cider House Rules", публикуван през 1985 г. е екранизиран през 1999 г. във филма "Правилата на дома" с участието на Тоби Магуайър, Чарлийз Терон и Майкъл Кейн. Той пише и филмовата адаптация, за която получава наградата "Оскар" за най-добре адаптиран сценарий.
През 1998 г. е издаден романа му "Вдовица за една година", който е екранизиран в много успешния филм "Вратата в пода" през 2004 г. с участието на Джеф Бриджис, Ким Бейсинджър и Джон Фостър.
Произведенията на писателя често са в списъците на бестселърите, като 10 от тях са международни бестселъри. Преведени са на 35 езика по света. У нас популярни са "Светът според Гарп", "В един човек", "Четвъртата ръка" и др.
През 1964 г. се жени за Шийла Лиъри, художничка и фотографка, която среща през 1963 г. в Харвард по време на летен курс по немски език. Имат двама сина - Колин и Брендън. Развеждат се през 1980 г. През 1987 г. се жени за Джанет Търнбул, негова издателка в "Бантам" и впоследствие литературен агент.
Джон Ървинг и лауреатите на Дейтънската литературна награда ще получат отличията си в края на октомври.