СВЕТОВНА СЕНЗАЦИЯ
Романът-отличник "Подземната железница" вече и на български
Колсън Уайтхед, който е носител на "Пулицър" е определян като най-добрият жив романист на Америка
Редактор : / 1904 Прочита 0 Коментара

"Подземната железница" на Колсън Уайтхед - романът-отличник на десетилетието, с "Пулицър" и още куп награди, излезе на български.
Преводач е Ангел Игов, корицата е на Костадин Кокаланов, съобщават издателите от "Лист", цитирани от БТА.
Последно книгата беше в дългия списък за "Букър". Така тя се оказа най-награждаваното издание на десетилетието, а може би и за доста по-дълъг период, отбелязват от екипа.
Колсън Уайтхед (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Подземна железница през 19-и век са наричали мрежата от скривалища и помагачи, по която робите в Америка бягали към свободните щати. Колсън Уайтхед създава реална, изскочила от виденията на ретрофантастиката, подземна железница, чиито релси водят в мрака на непознатото.
Между историческото и фантастичното, между миналото и съвремието, американският писател не просто разказва за премеждията на робиня, бягаща от южняшка плантация, а рисува панорама на потисничеството, страха и жестокостта, залегнали според автора в сърцето на Америка, по думите на издателите.
Романът е световна сензация, а Бари Дженкинс - режисьорът на отличения с "Оскар" "Лунна светлина", ще снима тв филм по него.
За Барак Обама книгата е"страхотна", а според Опра Уинфри "спира сърцето".
"Зашеметяващо дръзка, могъща, опустошителна, задължителна, брилянтно преосмисляне на Америка отпреди Гражданската война, смесва фантазията и ужаса, дълбоката емоция и хладната интелектуалност - американски шедьовър, отлично балансира реализма на темата си и притчовите нюанси, които я правят ярка и необичайна, разтърсва и забавлява едновременно, сияйна, бясна, невъздържано изобретателна история" - това са част от отзивите за книгата в медиите.
"Подземната железница" дълбае в самата душа на американската демокрация. Вълнуващо изследване на американския експеримент", "Великолепно припомняне какво трябва да прави голямата литература - да отваря очите ни, да ни предизвиква и накрая да ни остави променени", "Брилянтна.
Мигновена класика, която осветлява най-мрачните, най-ужасяващите ъгълчета на бруталността срещу чернокожите в американската история", "Един от най-хубавите романи за така и неизкупения първороден грях на нашата страна", "Книга за днешния ден, необходима книга", пише още пресата и определя Уайтхед като "най-добрият жив романист на Америка".