Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Дива луна" – нови разкази от Виктор Меламед с илюстрациите на проф. Греди Асса

НОВИ ЗАГЛАВИЯ

"Дива луна" – нови разкази от Виктор Меламед с илюстрациите на проф. Греди Асса

Книгата включва 25 разказа с истории за многоцветната палитра на човешките взаимоотношения (откъс)

Виктор Меламед (Снимка: "Сиела")

Със "Сънища"(2018) - своя дебютен сборник с разкази - Виктор Меламед успя да резюмира света в 20 разказа с истории за полети на духа, на въображението, за полети във времето и пространството, в един свят на сънища, спомени и мечти.

Още Виктор Меламед: Светът е по-шарен и от най-шарената нашенска черга, и Тайланд е пример за това

Виктор Меламед: Светът е по-шарен и от най-шарената нашенска черга, и Тайланд е пример за това

В "Дива луна" - неговия втори сборник с разкази - са подслонени нови 25 истории - пъстър калейдоскоп от герои, емоции, копнежи и съдби. Луксозното издание се появява на пазара на 20 август и отново е майсторски илюстрирано от големия български художник проф. Греди Асса.

Животът, в който има от всичко. Това е червената нишка, която се прокрадва из страниците на тези на пръв поглед познати, но все пак необичайни истории. Истории, които пренасят читателя в свят близък, но всъщност отвъд ежедневието, пъстър като зунка (родопския израз за дъга) и реален със своята нереалност.

"То и животът е като една зунка, Иване! Пъстър, пъстър... От всичко има... Погледнеш се, ама то ни бело, ни жолто, ни чорно... Овъртолили сме се хубаво и сичките му бои по назе се лепнали. Сигурно затуй и душите ни на небето на зунки се обръщат... И колкото по ни е мацал животът, толкова по-ярко греем.", обощава една от героините в разказа "Зунка".

Още "Укроти ума си" в 10 стъпки с книгата на Дон Макферсън (откъс)

"Укроти ума си" в 10 стъпки с книгата на Дон Макферсън (откъс)

Героите на Виктор Меламед са героите от "прозата на живота" - с твърде човешки емоции, мисли и дела. И точно в това се крие най-голямото им очарование. А това, което ги обединява, е копнежът - копнеж по нещо трудно за описване, по дивата луна, по онова, което кара сърцето ни да бие и ни помага всяка сутрин да ставаме и да продължаваме.

И много често това нещо е любовта в най-различни форми.

"Дива луна" е сборник от разкази за богатството на живота. Фино и все пак категорично напомняне, че има "безброй начини да разкажеш една история".

Любовта и изневярата. Радостта и тъгата. Фаталното закъснение. Иронията на случайностите. Това са темите на тези разкази и ако нещо ги прави още по-човешки от човешките им сюжети, то е, че авторът ги разказва, без да съди.

Веселина Седларска

Из "Дива луна" от Виктор Меламед*

ЛИСА

Казваха и Лиса. Беше краткият вариант на "Кума Лиса". Откакто се помнеше, това бе нейното име. Получи го в четвърти клас, когато участва в една училищна самодейност по стихотворението на Елин Пелин "Дядовата ръкавичка". Тя не помнеше, но всички, които са я гледали тогава, казваха, че била изумително изразителна, звездата на представлението.

Още Семейни тайни на три поколения жени се крият в "Книжарницата край плажа" (откъс)

Семейни тайни на три поколения жени се крият в "Книжарницата край плажа" (откъс)

Именно заради нея с тази пиеска детската трупа обикаляла от училище в училище и стигнала даже до запис в Националната телевизия. Оттогава всички я наричаха Лиса и тя напълно забрави, че се казва Христина. Даже се подписваше като Лиса Колева, а когато се налагаше да попълва официални документи, добавяше към кръщелното си име в скоби и Лиса.

С годините този "псевдоним" напълно се синхронизира с характера ѝ. А може би просто името само ме намери, мислеше тя. Вярно, че Лиса е твърде далеч от Христина, но всъщност наясно ли сме какво от това, което знаем за Кума Лиса, е мит и какво логос? Ето една интересна тема, зарадва се тя, докато се чудеше какъв да бъде предметът на дипломната и работа.

Още Нова порция психологически съспенс - "Непознатият от гората" на Харлан Коубън (откъс)

Нова порция психологически съспенс - "Непознатият от гората" на Харлан Коубън (откъс)

Нещо се въртеше в главата ѝ, когато пресичаше улицата на сто метра от пешеходната пътека. Нещо, свързано с реферата и по философия. че "преходът от мит към логос е раждането на формата и съдържанието на философията, на философстването като духовен опит..." Така ли точно го е формулирал Херман Узенер? Беше разсеяна. Стресна се от пронизващо свистящия звук на спирачките, после почувства, че лети, а накрая болезнено усети срещата с асфалта. Загуби съзнание.

Още "Касандра и Вълкът" - необикновена книга за детството, жесток пътеводител в света на най-малките (откъс)

"Касандра и Вълкът" - необикновена книга за детството, жесток пътеводител в света на най-малките (откъс)

Събуди я друг звук - този на неспирно натиснатия клаксон на автомобила, който явно се опитваше да освободи пътя пред себе си. Някой псуваше аматьорски, а главата ѝ се люшкаше като махалото на метроном. Повърна. Цялата си закуска. Една къдрава глава се обърна към нея за секунда, изкряска на някого: "Дръпни се бе... костенурке!", а после отново, но някак бащински допълни: "Нищо, нищо. Ето стигнахме вече, недей да плачеш."

Тя не плачеше. Не плака и след четиричасовата операция, която трябваше да съедини с титанови пластини счупеното и на две места бедро. Не плака, когато болката от раните раздираше тялото и. Не плака и когато разбра, че възстановяването ще е дълго и мъчително.

Още  "Магията Виетнам" - за един куршум в сърцето и несломимата сила на бамбука (откъс)

"Магията Виетнам" - за един куршум в сърцето и несломимата сила на бамбука (откъс)

Имаше още доста причини да плаче, но не плака. Казаха ѝ, че трябва да плаче. В сълзите се съдържало естествено болкоуспокояващо. Тя пиеше течен аналгин. А когато и той не помагаше. оставяше болката да изключи съзнанието ѝ. Тя беше Лиса.

Мъжът, който я блъсна с колата си, идваше всеки ден в болницата. Всеки ден. Родителите ѝ бяха разведени. Майка ѝ дойде само веднъж. Живееше далече, имаше ново семейство, още две деца. Намрази я на десет години, когато я видя да се целува с друг мъж, а после заради него се разведе.

До осемнайсетата си година бягаше непрекъснато от нея. После се виждаха най-много веднъж годишно само за да се убеди, че вече е сираче. След развода баща ѝ замина в чужбина и оттогава не се бе връщал. Пращаше ѝ пари. Информира го с есемес, че е в болница. Светкавично се обади по телефона. Опита се да я успокои, да и даде кураж, но не можеше да дойде. Живееше в Нова Зеландия.

Още "Тягостна любов" е семейна история, изпълнена с насилие, с любов и презрение, но и с много нежност (откъс)

"Тягостна любов" е семейна история, изпълнена с насилие, с любов и презрение, но и с много нежност (откъс)

Сега Петър беше и баща, и майка, и приятел. Пое всички разходи по лечението ѝ. Консултираше се с всевъзможни медицински светила. Носеше и всичко, от което имаше нужда. И не беше виновен. Оказа се. човек.

Когато след почти месец в болницата я изписваха, Петър дойде да я вземе. Отново бе помислил за всичко. Докара количка, патерици, проходилка. Беше договорил рехабилитатор, жена, която да е с нея в първите седмици, да и помага, чисти, готви, даже да спи у тях, ако е нужно.

Още Какво е общото между Хитлер и Сталин? Отговорите от историка Лорънс Рийс (ОТКЪС)

Какво е общото между Хитлер и Сталин? Отговорите от историка Лорънс Рийс (ОТКЪС)

Не знаеше какво да му каже. Макар и нейната вина да изглеждаше безусловна, оказа се, че Петър все пак е карал с пет километра в час повече от допустимата скорост в градски условия. Според експертите това е довело до не знам си колко процента по-малък спирачен ефект и съответно е утежняващо вината обстоятелство.

От друга страна, бързата му реакция, оказаната първа помощ, както и пълното поемане на отговорност след инцидента са смекчаващи вината обстоятелства... Застрахователите му ще и платят максимума, който се полага по полицата "Гражданска отговорност". Ако тя няма претенции, нямаше да се стигне и до съд.

Още 500 нови книги издават във Франция тази есен

500 нови книги издават във Франция тази есен

Нея пък трябва да глобят за нарушаване на правилата за движение. Той ѝ каза, че ще плати глобата. Беше ли нормално всичко това? Така ли се случва наистина?

Беше ли задължен да е такъв перфектен, или това има друга, скрита причина? Какво да му каже? Как да му благодари? Трябва ли?

*Откъсът е любезно предоставен от издателство "Сиела"

Още Хърбърт Уелс: Всички имаме своите машини на времето

Хърбърт Уелс: Всички имаме своите машини на времето

Още Георги Господинов  и Александрина Пендачанска с майсторски класове на Аполония 2021

Георги Господинов и Александрина Пендачанска с майсторски класове на Аполония 2021

Още "Обитаемият остров" - как ще изглежда галактиката на XXII век?

"Обитаемият остров" - как ще изглежда галактиката на XXII век?

Още Пандемична литература: Лауреати на награда "Пулицър" издават нови книги през есента

Пандемична литература: Лауреати на награда "Пулицър" издават нови книги през есента

Още Писателят Уолтър Скот фалира като издател

Писателят Уолтър Скот фалира като издател

Още Писателят Джордж Р. Р. Мартин ще издаде нова книга през 2023 година

Писателят Джордж Р. Р. Мартин ще издаде нова книга през 2023 година

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Албумът "Ваклуш": От смъртна присъда до "Осанна"

Албумът и новите издания на книгите на Ваклуш Толев се намират на шатра № 34 на "Алея на книгата" от 9 до 15 септември

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература

"Аполония" и списание ЛИК си приличат - заедно са на 100 години

"Няма цена успехът българинът да има достъп до култура и знание", каза още генералният директор на Българската телеграфна агенция на представянето на изданието на агенцията в рамките на "Аполония"

Доц. Георги Лозанов: Списание ЛИК разпознава стойностите от миналото - и като изкуство, и като човешко поведение

"Да бъде преоценено миналото със западни стойности, защото българската култура принадлежи към западния културен свят", заяви директорът на дирекция ЛИК в БТА на Празниците на изкуствата "Аполония"

Колекция "Вонегът" продължава с безмилостната сатира "Бог да ви поживи, господин Роузуотър"

След 25-годишно отсъствие от книжарниците обичаният роман излиза в ново издание за Алея на книгата