ЧОВЕК VS. МАШИНА
Чатботът ЧатДжиПиТи премери сили с философа Рафаел Ентовен
Темата, върху която технологията за писане с изкуствен интелект премери сили с философа беше "Въпрос на разум ли е щастието?"
Редактор : Impressio / 975 Прочита 0 Коментара

Софтуерът ЧатДжиПиТи (ChatGPT), обучен да напише есе по философия, се е справил задоволително (с тройка - бел.ред.) с тема за бакалавърска степен във Франция, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Това показва експеримент, направен в Париж от Училището за технологии и бизнес.
Темата, върху която технологията за писане с изкуствен интелект премери сили с философа Рафаел Ентовен, беше "Въпрос на разум ли е щастието?"
Чатботът ЧатДжиПиТи получи получи 11 от 20 точки, а Ентовен - 20 от 20.
Оценките бяха дадени от преподавателката по философия и писателка Елиет Абекасис и гимназиален учител, известен в ТикТок с псевдонима Сериен Мислител (Serial Thinker).
Въпреки че са оценявали двете теми "на сляпо", по думите на Абекасис още от първите думи е станало ясно коя от кого е написана.
Лев Френкел, който се крие зад псевдонима Сериен Мислител, отбелязва, че в своето есе софтуерът често използва дълги, безсъдържателни изречения, в които не се разбират аргументите, както и цитати в опит да "блесне". По думите му това не е "никаква философия", а в позоваването на авторите са допуснати грешки.
Приложението ChatGPT за телефон (Снимка: АП/БТА)
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Организаторите на експеримента са задали въпроса така, че софтуерът да следва класическия формат на есето. На чатботът са предложени и автори, на които да се позовава.
Изкуственият интелект е използвал неясни и кратки препратки към Аристотел, Кант, Фройд, Ницше и Камю. В есето му се наблюдава известна стилистична дързост, но тъй като е обучен да няма мнение, той изобщо не се занимава с проблематиката.
Заключението му гласи: "Няма универсален отговор, но има безброй пътища към щастието. Щастието може да бъде въпрос на разум... и много повече".
Според Рафаел Ентовен философите са сред професионалистите, които е най-малко вероятно да бъдат заменени от изкуствен интелект.
"Преподаването на философия не е застрашено. Обзалагам се, че бихме могли да дадем на Чат ДжиПиТи цяла книга с препоръки, без да правим от него философ", казва Ентовен.
В своето есе, написано за час и половина, философът стига до заключението за "неотложността и интереса да се мисли за самия разум и неговата дейност като за щастие".
Технически сложните системи с изкуствен интелект очароват толкова, колкото и будят тревоги.
Широката публика откри огромния им потенциал в края на миналата година с пускането на чатбота ЧатДжиПиТи на калифорнийската компания "Оупън Ей Ай" (OpenAI), способен да пише есета, стихотворения или да прави преводи за няколко секунди.

Стотици германски протестанти присъстваха на църковна служба, почти изцяло подготвена от изкуствен интелект

Пре и пост-рисунка от Анна Бачева: как мутират изображенията в изкуствената памет на дигиталните технологии?

Репродукция на "Момичето с перлената обеца", направена от изкуствен интелект, предизвика полемика в Нидерландия
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.