Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Един човек с електронно тяло в градска среда

СЪВРЕМЕННОТО ИЗКУСТВО

Един човек с електронно тяло в градска среда

Монтажът на високотехнологичната интерактивна инсталация "Един човек" на Венелин Шурелов ще започне в края на септември на мястото на Мавзолея в столицата

Снимка: oneperson.bg.live

Програма "Навън" на Столична община за временни художествени произведения в градска среда подкрепя високотехнологичната интерактивна инсталация "Един човек" на Венелин Шурелов, съобщават от Софийска община.

Планирано е монтажната дейност на площадката на бившия мавзолей да започне в края на септември и да приключи до средата на октомври, а "Един човек" ще бъде на разположение на града до декември 2021г. Програма "Навън" на Столичната община ще финансира проекта "Един човек" с 81 100 лв.

13-метровата конструкция, която наподобява фигура на човек ще е покрита с над 40 LED дисплея. Те ще излъчват динамично визуално съдържание, генерирано от специално създаден компютърен алгоритъм.

Снимка: oneperson.bg.live

Още

Венелин Шурелов: Машината не осъжда несъвършенството, а се опитва да го поправи

Венелин Шурелов: Машината не осъжда несъвършенството, а се опитва да го поправи

Фигурата, която ще насели публичното пространство, не е конкретна историческа личност, а сбор от едно постоянно актуализиращо се множество от случайни минувачи или нарочни посетители.

Електронното тяло ще съчетава видео лупове от камери за видеонаблюдение, разположени около него, генеративни визуализации и текст.

Изобщо, дигиталните изкуства, крият много възможности, които постоянно се развиват във времето, и са много любопитно предизвикателство за всеки от нас. Участието на публиката е много важно и очаквам в този своеобразен "диалог" между хората и моята инсталация, да се прояви един неподозиран характер на връзка, която самият аз съм любопитен да изследвам, когато всичко това се случи и "Един човек" стане факт." споделя Венелин Шурелов пред Impressio миналата година.

Инсталацията "Един човек" попада в категорията на процес-ориентираното изкуство. Произведението е отделено от тоталния контрол на автора и представлява гъвкава структура, зависеща от поведението на хората наоколо и промяната на околната среда.

"Съвременните технологии позволяват да се изграждат системи с отворен достъп, с по-скоро либерален, отколкото авторитарен начин на функциониране. Изграденият на този принцип обект би бил добро отражение на колективния ни образ в настоящия момент", казва авторът Венелин Шурелов.

Снимка: oneperson.bg.live

Снимка: oneperson.bg.live

"Минувачите са приканени да участват активно. Но ситуацията, която допускам че ще създаде "Един човек", ще бъде многообразна. Вероятно някой ще наблюдава и съзерцава визуалния и информационен поток, други ще го ползват като инструмент за преекспониране на някаква кауза или на самите себе си, трети ще се отнасят грубо, радикално и непристойно, а някои ще го игнорират напълно, все едно не съществува. Всяка от тези реакции е важна, всяка от тях ще направи видимо и всъщност - по-осезаемо състоянието на някаква частица от характера на нашето общество. Дали пък "Един човек" няма да започне да "ражда" новини, да се превърне в генератор на симптоматични за всички нас характеристики?!?" казва в интервюто още Венелин Шурелов.

"Един човек" отправя покана към всеки за изпращане на изображения и видеа (до 30 сек) през целия период на подготовка и реализация на проекта, които може да бъдат включени в инсталацията. Материали могат да се изпращат на [email protected], за "Един човек", посочват от общината. 

Предстои ни да проследим порастването на "Един човек", да видим неговите изводи от голямото уравнение на града и неговите хора. Бъдете част от този процес!

Венелин Шурелов (Снимка: Павлин Даскалов/Dir.bg)

Доц. д-р Венелин Шурелов е завършил "Сценография" в Националната художествена академия. Той е съосновател и преподавател в магистърска програма "Дигитални изкуства", съосновател, част от кураторския екип и технически организатор на DA Fest - Международен фестивал за Дигитално изкуство, съосновател на Фондация ДА ЛАБ (2018), Subhuman theatre (2004) и арт група Via Pontica (2002). Проектите на Венелин Шурелов са многообразни и включват рисунка, интерактивна инсталация и пърформанс, дигитални технологии, видео и арт теория. Той има редица сценографски проекти, самостоятелни и общи изложби, както и участия във фестивали в България, Европа и САЩ. Награждаван е многократно за работата си в областта на театъра и съвременното изкуство. Живее и работи в София, информират от общината.

Още

Венелин Шурелов с изложба в Париж

Венелин Шурелов с изложба в Париж

Още

Венелин Шурелов пред Impressio: Красивото не трябва да e знаме на рафинирано превъзходство

Венелин Шурелов пред Impressio: Красивото не трябва да e знаме на рафинирано превъзходство

Още

Уникалната цифрова живопис на Алексия Синклер

Уникалната цифрова живопис на Алексия Синклер

Още

"Изкуство без граници" - новата дигитална гордост на Токио

"Изкуство без граници" - новата дигитална гордост на Токио

Още

Превръщат подводна база от Втората световна война в най-големия център за цифрово изкуство

Превръщат подводна база от Втората световна война в най-големия център за цифрово изкуство

Още

Дизайнери превърнаха стара японска баня в магическа атракция

Дизайнери превърнаха стара японска баня в магическа атракция

Коментирай 26

Календар

Препоръчваме ви

Започна строителство на нов берлински музей за модерно изкуство

Новият музей ще бъде седмото място, където ще се помещава Националната галерия на Германия

Музеят "Истанбул Модерн" е сред най-добрите културни забележителности в света според "National Geographic"

Сградата е проектирана от един от най-значимите съвременни архитекти Ренцо Пиано

Вижте кои са археологическите постижения на България през 2023 г.

Изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2023." представя 227 археологически находки

Галерия Топлоцентрала-Куб посреща българския павилион от архитектурното биенале във Венеция

Изложбата бе избрана да представи страната ни на международния форум, поставяйки фокус на образованието като единствен възможен път за развитие на обществото и парадоксалната му липса в отдалечени райони на България

Норвежки град над Северния полярен кръг е една от трите Eвропейски столици на културата за 2024 г.

Европейски столици на културата са три малки града - Бад Ишъл в Австрия, Тарту в Естония и Будьо в Норвегия