ПРЕМИЕРА
Премиера на "Х" по авторски текстове с цитати от Омар Хайям на 29 и 30 септември в Yalta Art Room
Доза сатира от Боян Крачолов и Васил Дуев-Тайг
Редактор : / 120 Прочита 0 Коментара
Сцена от "Х" по авторски текстове с цитати от Омар Хайям (Снимка: Димитър Крумов)Дуото Боян Крачолов и Васил Дуев-Тайг ще зарадват публиката с обща съвместна работа - спектакълът "Х" (по авторски текстове с цитати от Омар Хайям). Премиерните дати са 29 и 30 септември от 19.30 ч. на сцената на независимото пространство за театър Yalta Art Room.
Двамата артисти не работят за първи път заедно, като често частните арт проекти преплитат техните пътища, а Васил Дуев е предпочатан актьор в много от постановките на Крачолов. Този път публиката ще види именно Васил само като актьор, а главната роля - тя е една, ще се изпълнява смело от него.
Визията е на Мартин Карабиберов
Текстовете, които са подбрали двамата млади театрали в представлението, са вдъхновени от източния философ и поет Омар Хайям. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира. Това е четвърти спектакъл на Боян Крачолов на сцената на Yalta Art Room след "Парче монолог. Не аз", "Леонс и Лена", "Анархо-клоунада" и сега "Х".
"Нека наречем "Х" точката, в която се пресичат публичният ни образ - онзи, който конструираме "за пред хората", който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли - и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами.
Нека наречем "Х" неизвестния човек - този, който може да бъде всеки друг, всеки един от зрителите, всеки един от нас - и го натоварим с длъжността словесно да формулира всичко, което витае в объркания му разсъдък.
Сцена от "Х" по авторски текстове с цитати от Омар Хайям (Снимка: Димитър Крумов)
Нека наречем "Х" и този спектакъл." - споделя повече режисьорът на представлението Боян Крачолов.
"X" може да значи много неща.
Един от най-старите символи,
знаци,
букви,
рисунки.
Може да е кръстопът,
може да означава анонимност,
може да зачерква,
може и да е плюс,
може да е задъхано хриптене,
а също и последно." - допълва актьорът Васил Дуев-Тайг.
"Х" (по авторски текстове с цитати от Омар Хайям)
Премиера 29 и 30 септември, 19.30 ч. в Yalta Art Room
участва: Васил Дуев-Тайг
режисьор: Боян Крачолов
сценография и костюми: Яел Дуев-Тайг
Сцена от "Х" по авторски текстове с цитати от Омар Хайям (Снимка: Димитър Крумов)
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
Боян Крачолов защитава бакалавърска степен по специалност "Режисура за Драматичен театър" в НАТФИЗ и магистърска по специалност "Философия" в Софийски университет. Понастоящем е докторант в НАТФИЗ, катедра "Драматичен театър". Има интереси в областа на драматургията и литературата. През 2017 излиза дебютната му книга с кратки прози - "Църква от сънища".
Боян Крачолов (Източник: Yalta Art Room)
Сред представленията му са "Невидимите градове" - номинация ИКАР 2022 за сценография, "Монетата" - номинация за АСКЕЕР 2021 за текст, "Мишеловката", "Това НЕ Е Хамлет" - награда АСКЕЕР 2017, "Парче от монолог. Не Аз", "Леонс и Лена", "Анархо-клоунада", "Петрови в грипа и около него" в Народен театър "Иван Вазов" и др. Работи предимно в независимия културен сектор и е част от сдружение за независимо изкуство "Конклав".
Васил Дуев е едно от най-свежите и колоритни лица в съвременния български театър. Биографията му включва разнообразните житейски поприща на актьор, режисьор, драматург и създател на независимото пространство за театър - Yalta Art Room, за които е многократно номиниран и награждаван в България и в чужбина.
Известен е с моноспектакъла "Всичко на масата", в който играе световноизвестния писател Чалз Буковски, както и с авторския му спектакъл "Самотни персонажи", който се игра близо 10 години и зареди поколения театрали. Васил Дуев-Тайг завършва НАТФИЗ в класа на проф. Маргарита Младенова и проф. Иван Добчев, а през 2020-та се дипломира от НБУ в специалност "Филмово и телевизионно продуцентство" при проф. Георги Дюлгеров.
Сцена от "Х" по авторски текстове с цитати от Омар Хайям (Снимка: Димитър Крумов)
За период от време кариерата му преминава през Габровския драматичен театър, където няколко години е щатен режисьор и поставя емблематични спектакли като "Орото ламя е" по български фолклор, "Въпреки живота, всичко е любов" по книгата на Виктор Пасков със студенти от тогавашния клас на проф. Ивайло Христов и др.
В момента играе активно и поставя като режисьор на свободната сцена. През тази година (2024-та) се състоя последната му премиера на моноспектакъла "Пистолет в торнадо" с Весела Бабинова в главната роля. Представлението има две награди ИКАР - за главна женска роля и за най-добро драматично представление (избрано от публиката)От скоро е на щат в Театър "Българска армия".
Визията е на Мартин Карабиберов
Омар Хайям (1048 - 1131 г.) е персийски поет, философ, физик, математик, лекар и астроном. Известен най-вече като велик поет и философ от Изтока, запомнен днес със сборника си "Рубаят". В миналото е бил познат като виден астроном и математик. Той е създал метод за решаване на кубични уравнения, чрез пресичане на парабола с окръжност.
Макар подобен подход да е използван и преди това, той го обобщава до всички кубични уравнения. Освен това той открива биномното разлагане и прави някои изследвания на свойствата на фигури в неевклидова геометрия. В съвремението Омар Хайям е известен не толкова с научните си постижения, колкото с литературните си произведения и като хуманист и познаващ добре човешката душа. Смята се, че той е автор на около хиляда четиристишия (рубаи) - дръзки, мъдри и пълни с чувство за хумор и хитрост.
Омар Хайям (Източник: Yalta Art Room)
*Рубаи - една от най-трудните жанрови форми на таджикско-персийската поезия. Те се състоят от четири реда, три от които се римуват помежду си.