СЮРРЕАЛИСТИЧНА СРЕЩА
Бил ли е обсебен Дали от Фройд?
Рядка изложба във Виена показва значителното влияние на Зигмунд Фройд върху испанския художник
Редактор : / 1333 Прочита 0 Коментара

Нова изложба във Виена представя обсебеността на Салавдор Дали от трудовете на Зигмунд Фройд в началото на творчеството му, съобщи АФП.
За него те са източник на сюрреалистичното му вдъхновение.
Стотина предмети, картини, ранни творби в музея "Белведере" показват значителното влияние на Зигмунд Фройд върху испанския художник. Според директорката Стела Ролинг те са показвани много рядко. Мек килим води посетителите през психологическите пространства на Дали и Фройд. Розови "острови" разделят изложбата на пет глави, разказващи две истории, базирани на изследването на несъзнаваното.
От една страна, се разказва за художник, който визуализира несъзнаването, а втората нишка, свързана с първата, се отнася до медик, който е разработил психоанализа за превръщане на несъзнаваното в съзнание.
Испанският превод на "Тълкуване на сънищата" от Фройд позволява на Дали да разбере "собствените си фантазми, страхове, желания и фрустрации и го насърчава да ги предаде в образи", обяснява кураторът Хаймe Бриуега.
Психоанлизата му дава обяснение за неговата собствена нервност, като я обяснява с детството и юношеството, белязани от смъртта на брат му и майка му, от авторитарното възпитание, което получава от баща си и сватбата със сестрата на покойната му майка.
Салвадор Дали се успокоява, че неговите собствени тревоги се споделят от много хора и ги интегрира в творбите си.
Дали рисува в хотелския си апартамент на 28 януари 1971 г. (Снимка: Getty Images)
Художникът много иска да се запознае с Фройд и три пъти пътува специално с тази цел в Австрия, но не успява да се срещне с него. Писателят Стефан Цвайг му помага да се запознае с Фройд в Лондон през 1938 г. Срещата слага край на фройдисткия му период.
По-късно Дали казва за сюрреализма - движението, което изследва несъзнателното: "Зигмунд Фройд ни показа пътя".
Изложбата "Dalí - Freud, An Obsession" е отворена от 28 януари до 29 май в музея "Белведере", информират от БТА. Всичко за нея можете да следите - ТУК