АВАНГАРД
100 години сюрреализъм: Изкуството, което се противопостави на изкуството
Центърът "Помпиду" в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година
Редактор : / 1703 Прочита 0 Коментара
Макс Ернст, "Триумфът на сюрреализма" (Le Triomphe du surréalisme), 1937 (Източник: Център "Помпиду")Центърът "Помпиду" в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП, предава БТА.
Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в "Помпиду".
Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.
Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.
Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на която може да се види оригиналният ръкопис на "Манифест на сюрреализма" (Manifeste du surréalisme) на Андре Бретон.
Обиколката в музея проследява и литературни фигури като Лотреамон, Луис Карол и други, отбелязва АФП.
"Сюрреализмът е философия, която в продължение на повече от 40 години обединява мъже и жени, които вярват в една различна връзка със света", каза пред АФП Мари Сари, съкуратор заедно с Дидие Отингър, заместник-директор на Националния музей за модерно изкуство.
"Искахме да покажем, че това направление в изкуството не само има гледна точка към хода на историята, нейните критични моменти и политическите движения, които разкъсват Европа, но и мисли за една различна връзка между човека и космоса", добави Отингър.
Краят на движението сюрреализъм е през 1969 г. Въпреки това неговото влияние продължава да вдъхновява съвременното изкуство, кино, мода и комикси, допълва АФП.