МОРАЛНА ОТГОВОРНОСТ
Белгийски музей върна картина на еврейско семейство след 71 години
Върнатите "Цветя" от 1913 г. на Ловис Коринт е едно от 30-те издирвани произведения на изкуството, принадлежали на Густав и Ема Майер и разграбени от нацистите
Редактор : / 3328 Прочита 2 Коментара
Картината "Цветя" на експресиониста Ловис Коринт от 1913 г., присвоена от нацистите от еврейска двойка по време на Втората световна война (Снимка: The Royal Museums of Fine Arts of Belgium (KMSKB)За първи път в историята на Белгия музей върна на наследниците на еврейско семейство картина, която е била в колекцията му в продължение на 71 години, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
Имуществото на фамилията е разграбено от нацистите след бягството й от Франкфурт в навечерието на Втората световна война.
Адвокатска кантора от Берлин, представляваща интересите на еврейското семейство, се е свързала с Кралския музей на изящните изкуства преди пет години. След кратка церемония, картината беше свалена от мястото й и отнесена за опаковане.
Two new thematic rooms will also be opened. One room contextualizes restitution of cultural goods looted during #WWII. The other addresses #colonialism and #diversity by focusing on a #Rubens masterpiece that will receive a new title. #museuminquestions https://t.co/lLvatiYenU pic.twitter.com/rdOLf5HQcf
— Fine Arts Belgium (@FineArtsBelgium) February 8, 2022
"Общо семейството издирва 30 произведения на изкуството", обясни адвокат Имке Гилен. "Това е първото, което е идентифицирано, тъй като за съжаление нямаме изображения на липсващите картини".
Нито един от деветте правнуци на еврейското семейство, които живеят навън Белгия, не присъства на церемонията в музея.
Върнатото произведение - розови цветя в синя ваза на германския художник експресионист Ловис Коринт - е принадлежало на семейство Густав и Ема Майер, които бягат от дома си във Франкфурт в Брюксел през 1938 г. Година по-късно се преместват във Великобритания.
Те не могат да вземат вещите си, включително и 30-те картини, които са разграбени от нацистите. Сред плячкосаните е и "Цветя" от 1913 г. на Коринт.
След войната властите в Белгия не успяват да открият собствениците й и я предоставят на музея през 1951 г., където се намираше досега.
Ръководителят му Мишел Драге казва, че би било по-лесно да бъдат намерени истинските собственици в случай, че еврейските семейства живеят в Белгия, тъй като се съхраняват архиви и контакти.
"Невъзможно беше да се знае дали тази творба е дошла от Германия или от друга държава", обяснява той пред Ройтерс.
През 2018 г. музеят призова на сайта си за информация за картината. Сега в него са отворени и две зали с творби, заграбени от нацистите и такива, взети от Белгия по време на колониалния период.