ИСТОРИЧЕСКА СПРАВЕДЛИВОСТ
Германия е върнала 14 произведения на изкуството от колекцията на Гурлит, откраднати от евреи
"Зад всяка от тези творби стои човешка, трагична съдба като тази на жертвата на Аушвиц Хенри Хинрихсен", посочва министърът на културата Моника Грютерс
Редактор : Impressio / 1560 Прочита 3 Коментара

Германия е върнала на собствениците им евреи всичките 14 произведения на изкуството от колекцията на Корнелиус Гурлит, идентифицирани като откраднати от нацистите по времето на Третия райх, съобщават Франс прес и Асошиейтед прес, позовавайки се на министерството на културата.
Картина от германския поет и художник Карл Шпицвег, озаглавена "Das Klavierspiel", е изпратена до аукционна къща "Кристис" във вторник по искане на наследниците на законния й собственик Хенри Хинрихсен.
Хинрихсен е музикален издател от еврейски произход, убит в концентрационния лагер Аушвиц през 1942 г. Произведението е откраднато от него от нацистите през 1939 г. и е закупено на следващата година от Хилдебранд Гурлит, бащата на Корнелиус, който е близък до режима на Хитлер.
Едва през 2012 г., по време на митническа операция, властите откриват колекцията от над 1500 творби, укривана в продължение на десетилетия от Корнелиус Гурлит. Случаят предизвика международен отклик, допълват от БТА.
Четиринадесет от тях бяха идентифицирани като откраднати от нацистите от евреи.
Германският министър на културата Моника Грютерс заяви, че това е "важен сигнал", че всички произведения, идентифицирани сега като "плячкосани", са възстановени на наследниците на законните им собственици.
"Зад всяка от тези творби стои човешка, трагична съдба като тази на жертвата на Аушвиц Хенри Хинрихсен", се посочва в изявлението, направено от Грютерс. "Не можем да компенсираме това тежко страдание, но се опитваме да подпомогнем историческата справедливост и да изпълним нашата морална отговорност", допълва тя.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Корнелиус Гурлит, починал през 2014 г. на 82-годишна възраст, завещава колекцията си, включваща творби на Реноар, Сезан, Дьолакроя, Мунк, на Музея на изящните изкуства в Берн, Швейцария. Около 500 произведения на изкуството със спорен произход се съхраняват в Германия.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.