ИСТОРИИ ЗА ИСТОРИЯ
Швейцарски музей се отказва от 38 произведения от колекцията на Гурлит
Германско-австрийският колекционер Корнелиус Гурлит, чийто баща бил търговец на изкуство, служил на режима на Хитлер, почина през май 2014 г. и завеща цялата си колекция на швейцарския музей, с което изненада културната институция
Редактор : / 1461 Прочита 0 Коментара
Музеят за изящни изкуства в Берн, който през 2014 г. наследи впечатляващата и предизвикваща спорове колекция на Корнелиус Гурлит, обяви, че се отказва от 38 произведения, откраднати от нацистите или с подозрителен произход (Снимка: Getty Images)Музеят за изящни изкуства в Берн, който през 2014 г. наследи впечатляващата и предизвикваща спорове колекция на Корнелиус Гурлит, обяви, че се отказва от 38 произведения, откраднати от нацистите или с подозрителен произход, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.
Германско-австрийският колекционер Корнелиус Гурлит, чийто баща бил търговец на изкуство, служил на режима на Хитлер, почина през май 2014 г. и завеща цялата си колекция на швейцарския музей, с което изненада културната институция.
През ноември 2014 г. музеят реши да приеме завещаното, като със споразумение с Германия се отказа от собственост върху произведения, за които се докаже, че са принадлежали на евреи и са задигнати от нацистите. Културната институция започна задълбочена оценка на творбите от колекцията с участието на независими международни експерти.
След продължили няколко години проучвания върху близо 1600 произведения на изкуството от колекцията на Гурлит, музеят обяви в петък, че се отказва от девет "творби, плячкосани от националсоциалистическият режим". Тези произведения са върнати на собствениците от Германия по силата на споразумението с музея в Берн.
Освен това музеят се отказва "да влезе във владение на произведения с несигурен произход и съдържащи подозрителни индикации или обстоятелства, дори да липсват доказателства за плячкосване от страна на нацистите". Става дума за общо 29 предмета на изкуството.
От тях пет вече са върнати в Германия, за две картини на германския художник Ото Дикс е получено искане за връщане, а други 22 произведения остават в музея за продължаващо изследване на произхода им.
От друга страна музеят е решил да запази 28 творби, за които се установило, че не са били плячкосани от нацисти, както и други 246, които са създадени от членове на семейство Гурлит.
Музеят запазва и близо 1100 произведения на изкуството с неустановен произход, за които обаче няма доказателства, че са крадени от хитлеристите.
Ценната колекция на Гурлит, който почина на 81 години, е разкрита публично през 2012 г. по време на митническа операция в дома му в Мюнхен и след това в жилището му в Залцбург, Австрия. В колекцията има произведения на Реноар, Сезан, Дьолакроа, Мунк, Макс Бекман.
Игра на Impressio: Заради кое негово произведение нацистите грешно са предположили, че Макс Брух е евреин?