Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Лия Петрова и Мартин Цонев партнират на националния оркестър в София и Русе

МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ

Лия Петрова и Мартин Цонев партнират на националния оркестър в София и Русе

Концертите са на 23 и 25 март 2023 г.

Лия Попова (Софийска филхармония)

Купи билетНa 23 март доайенът на диригентското изкуство у нас маестро Георги Димитров ще поведе Софийската филхармония с програма от творби на двама колосални композитори - Модест Мусоргски и Aлександър Глазунов.

Солисти на вечерта са виртуозната цигуларка Лия Петрова и известният бас Мартин Цонев.

В програмата: Модест Мусоргски - Встъпление към операта "Хованщина", Модест Мусоргски - Песни и танци на смъртта, Александър Глазунов - Концерт за цигулка и оркестър в ла минор, о,п.82

Със същата програма на 25 март националният оркестър ще гостува и в Русе на международния фестивал "Мартенски музикални дни".

Ярък представител на "Могъщата петорка", Модест Мусоргски е може би най-необикновената творческа личност на своята генерация. Неговите новаторски търсения в хармонията, колорита, вокалния стил (оперите "Борис Годунов" и "Хованщина", песенните цикли "Без слънце", "Песни и танци на смъртта", Симфоничната картина "Нощ на голия връх") и ярката изобразителност привличат навремето вниманието на Дебюси, който дори го счита за един от предтечите на импресионизма.

Софийска филхармония

Отказал се от привилегиите на своя дворянски произход, Мусоргски се отдава изцяло на композиторското си призвание, но живее твърде бохемски, рано умира, оставяйки повечето си произведения недовършени или само в нахвърляни скици. Благородната мисия да довърши и публикува наследството на своя приятел и съмишленик поема Николай Римски-Корсаков, благодарение на когото творбите на Мусоргски не само достигат до аудиторията, но и трайно навлизат в световния оперен и симфоничен репертоар като кулминации на руската музика на ХІХ век.

Още

Лия Петрова представя Бетовен под палката на маестро Георги Димитров

Лия Петрова представя Бетовен под палката на маестро Георги Димитров

Още на 16-годишна възраст Александър Глазунов представя пред публика първата си симфония, демонстрирайки ранното и изненадващо хармонично развитие на своя изключителен талант. Ученик на Балакирев и Римски-Корсаков, музикален наследник на "Могъщата петорка", той изучава с голямо внимание и творчеството на Чайковски (който от своя страна също оценява високо способностите на младия си колега). Стилът на Глазунов обединява най-добрите традиции на руската музика - епична сила и жива емоционална изразителност, бляскава оркестрация и дълбочина на симфоничното развитие.

А балетната му музика продължава традицията на "симфоничните балети" на Чайковски.

Билети за концерта в София са налични на касата на зала "България" и ТУК
Билети за концерта в Русе - тук.

Биографии на солистите:

Купи билетЛ

Лия Петрова се превърна в откритие на международната сцена през 2016, когато спечели първата награда на конкурса "Карл Нилсен" в Дания, ръководен от Николай Шепс-Знайдер. Две години по-късно тя записа за Orchid Classics Концерта на Нилсен и Първия концерт на Прокофиев с Филхармонията на Одензе и естонската диригентка Кристина Поска.

Този първи албум ѝ спечели признанието на международната преса - Лондонският "Sunday Times" се възхищава на нейния "прекрасен звук - зрял и сребрист, изразен с величествена широта", "Pizzicato" в Германия също квалифицира звука ѝ като "сребрист и чист", а "Gramophone" възхвалява изключителното й " тонално разнообразие в чудесен диск". "The Strad" е впечатлен от нейната "естествена виртуозност", а списание "Classical Music" намира интерпретацията ѝ на концерта от Нилсен за "изумително добра" и "силно лирична".

Купи билетКато солист Лия Петрова е гост на Оркестъра на Париж, Филхармоничния оркестър на Радио Франс, Филхармонията на Люксембург, Симфоничния оркестър на Антверпен, Филхармоничния оркестър на Нидерландското радио, "Symfonieorkest Vlaanderen", Шатскапеле - Ваймар, Филхармонията на Монте Карло, Брюкселската филхармония, Северогерманската филхармония, Националните оркестри на Лион и Бордо, "Kansai Philharmonic", Националния оркестър на "Pays de Loire", Оркестър "Sinfonia Varsovia", Симфоничния окестър на Одензе.

Работи с водещи диригенти като Елим Чан, Станислав Кочановски, Дънкан Уорд, Филип Херевеге, Кшищоф Пендерецки, Николай Знайдер, Мажена Дякун, Ян Тортелие, Сиан Джан, Ариане Матиак, Роберто Минаси, Кристофър Уорън Грийн, Михаел Табачник и Хесус Лопес Кобос.

Свири редовно камерна музика с френския носител на Първа награда от конкурса "Чайковски" - Александър Канторов и си партнира с множество прекрасни музиканти като Беатрис Рана, Еманюел Паю, Пабло Ферандес, Марта Аргерич, Юрий Башмет, Миша Майски, Рено Капюсон, Огюстен Дюме, Джеймс Енес, Николас Ангелич, Франк Брейли, Юджа Уанг, Жерар Косе, Антоан Тамест, Бруно Филип, Орелиен Паскал и Готие Капюсон.

Лия Петрова (Източник: https://www.liyapetrova.com/)

Лия Петрова е редовен гост на фестивалите за камерна музика Мекленбург-Ворпомерн, Рейнгау, Лудвигсбургер Шлос, Великденския фестивал в Екс-Ан-Прованс, " La Folle Journée" - Нант, "La Roque d"Anthéron" и "Rencontres Musicales" - Евиан.

През януари 2020 Лия издаде първия албум от новото си сътрудничество с лейбъла Mirare - творби на Бетовен, Барбър и Бритън в съвместно изпълнение с пианиста Борис Кузнецов. През 2021 излезе втори диск, включващ концерта за цигулка на Бетовен и рядко изпълнявания концерт K 271 на Моцарт, известен като № 7, с Жан-Жак Канторов и "Симфония Варсовия" . Тези албуми, заедно с вече издадените от Orchid Classics концерти на Нилсен и Прокофиев (със Симфоничния оркестър на Одензе, дирижиран от Кристина Поска), получиха единодушните похвали на критиците от цял свят.

Купи билетЛия Петрова е родена в България в семейство на музиканти и е учила при Огюстен Дюме в Брюксел, Антие Вайтхаас в Музикалната академия "Ханс Айслер" - Берлин и Рено Капюсон във Висшето училище по музика - Лозана. Понастоящем живее в Париж. Свири на Hellios - великолепен инструмент, произведен в Кремона през 1735 от ученика на Страдивариус Карло Бергонци, щедро предоставен ѝ от частни спонсори.

Още

Интригуваща камерна програма с Лия Петрова, Атанас Кръстев и Виктория Василенко

Интригуваща камерна програма с Лия Петрова, Атанас Кръстев и Виктория Василенко

Мартин Цонев е артист с 27 годишна смеждународна кариера. Роден в Русе. Завършва НУИ"В.Стоянов" Русе при Г.Делиганев и Музикалната Академия в София при Б. Карнобатлова. Следват специализации- стипендия в Университета в Грац и интернационалното оперно студио в Амстердам.

Само 23-годишен, второкурсник в ДМА София, Цонев прави професионален дебют като Дон Базилио на сцената на Русенка опера.(1996г.) А на 27г. Прави първият си Атила на Верди в Ротердам. През 2000а г. Мартин Цонев става солист на Фолксопер Виена и участва в легендарни постановки( Хари Купфер), оперни певци ( Йохан Ковалски) и диригенти ( Томас Хенгелброк) и много други.

От 2003 г. е солист на Операта в Бон, където изгражда внушителен репертоар: от Предкласиката през Класиката и Романизма до Модерните оперни заглавия.

Пее още в Националната Опера Амстердам(с Робърт Ллойд, Пиер Ауди, Филип Русе), Концертгебау Амстердам. Прави запис и спектакли в супер постановките на арената "Опера в Ахой" - Ротердам,"Трубадур", "Набуко" (с Олга Романко, Елизабетта Фиорилло, Игнасио Енсиняс,).

През 2006 г. е поканен лично от легендарния тенор Луиджи Алва за ролята на Дон Жуан в Националната Опера на Перу. Гостува многократно в Опера Берлиоз , Монпелие и Зала "Плейел" в Париж като Мефистофел, Рамфис и др. Прави запис на "Федра",Пицети за Радио Франс.

Мартин Цонев (Софийска филхармония)

Испанката публика многократно се наслаждава на българския бас в ролите му на Спарафучиле, Дон Жуан и участията в "Реквием" на Верди.

През 2010 пее на легендарният Залцбургски фестивал в "Лулу"от А.Берг (режисьор Вера Немирова)с Виенската филхармония, диригент Марк Албрехт. С Патриция Петибон, Франц Грундхебер и др.

Купи билетНа сцената на Софийската опера Цонев дебютира в ролята на Вотан в "Рейнско злато" на Вагнер (режисьор Пл.Карталов и диригент Павел Балев). Следва "Валкюра" и през 2012 г."Зигфрид". Следват покани и участия за "Пръстенът на Нибелунгите" в Рига, Фюсен, Нюрнберг и Рим (с Кирил Петренко) и Балшой театър Москва със Софийската опера и балет. Неговият Вотан, в тази първа в историята на Балканският полуостров Тетралогия на Вагнер е посрещнат с възторг както от българската публика така и от италианската, и германската специализирана преса.

Следват множество покани от националната опера - 1во изпълнение за България на Опера Ганде на Майербер "Роберт Дяволът"(Бертрам), Атила на "Сцена на вековете" на Царевец Борис "Борис Годунов" в София и др.

През 2012 печели германската ЕХО Класик Награда за записа на операта "Ирелое" на Ф.Шрекер заедно с "Бетовен оркестър".

Номиниран трикратно от немската музикална критика за най-добър оперен артист за ролята си на Лепорело от "Дон Жуан". Номиниран за наградата "Златен Фауст" заедно с постановката на Д.Хилсдорф на "Джефта" Хендел.

Още

Лия Петрова - лирична и почти съвършена

Лия Петрова - лирична и почти съвършена

Още

Оана Андра и Мартин Цонев гостуват в "Пепеляшка" от Росини в Софийската опера

Оана Андра и Мартин Цонев гостуват в "Пепеляшка" от Росини в Софийската опера

 

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Оперната прима Красимира Стоянова за Миланската Скала преди концерта с "Виртуозите на Ла Скала" във Варна

"Няма лесна зала, няма лесна публика, няма лесен оперен театър" споделя Стоянова

Световноизвестният диригент Густаво Дудамел представи ориентирана към младата аудитория галавечер в Ню Йорк

Концертът на Нюйоркската филхармония демонстрира влияние на поп културата, с участие на рапъра Комън, китариста и бивш бейзболист Бърни Уилямс, както и на студенти по музика

Кристиан Мачелару ще е музикален директор на Симфоничния оркестър на Синсинати

Румънският диригент, който е на 44 години, ще работи с оркестъра като бъдещ музикален директор и през сезон 2024-2025 г., след което ще поеме четиригодишен мандат на поста

Васко Василев и солисти на "Ковънт гардън" с концерт на Айфеловата кула през май

Музиканти от 5 националности ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от най-светлите български празници - 24 май

"Приключенията на Нотичка" - начало на пътешествието за деца и родители

Истински фурор предизвикаха премиерните спектакли на музикално-образователното представление за деца

Турският майстор на фретлес китарата Дженк Ердоган отново в София

На 28 април в Sofia Live Club той ще представи последния си албум "Ара"