МУЗИКАЛНИ ШЕДЬОВРИ
Лия Петрова представя Бетовен под палката на маестро Георги Димитров
Виртуозната цигуларка ще представи единствения концерт за цигулка на немския титан и класическия му образец Осма симфония на 21 януари
Редактор : / 857 Прочита 0 Коментара
Лия Петрова (Снимка: Софийска филхармония)Блестящата цигуларка Лия Петрова гостува на Софийската филхармония на 21 януари. Под палката на маестро Георги Димитров тя ще представи Концерт за цигулка от Лудвиг ван Бетовен. Неговата Осма симфония ще звучи във втората част на вечерта.
Бетовен създава Концерта си за цигулка в ре мажор през 1806 година за директора на Виенския театър Франц Клемент - известен по онова време цигулар и композитор .
Това е единственият концерт за цигулка на немския титан, достигнал до нас. Специалисти и публика го наричат връх в цигулковото творчество на композитора. Днес той е в репертоара на всички големи световни цигулари.
Във втората част на вечерта ще звучи Осмата симфония на Бетовен. В нея той се обръща към миналото, като преплита типичните черти на класицизма, интерпретирани чрез нови техники.
В нея композиторът, сякаш поглеждайки назад към изминатия път, се смее на илюзиите си. И до днес тя е сред най-красивите образци на класическата музика.
Лия Петрова (Снимка: Софийска филхармония)
Едва осемгодишна Лия Петрова получава Моцартовия медал и званието "Най-млад артист на ЮНЕСКО". През 2001 е приета във Висшето училище за музика и театър в Рощок при проф. Петру Мунтяну, а от 2010 учи при Огюстен Дюме в Брюксел. По-късно продължава в музикалната академия "Ханс Айслер" в Берлин при Антие Вайтхаас.
Носител е на награди от международните конкурси "Тибор Варга" (Сион), "Луис Шпор" (Ваймар), Германския национален музикален конкурс и др. Избрана е за "Млад музикант на годината 2007" на програма "Алегро виваче" на БНР. През 2016 печели първа награда на Международния конкурс за цигулари "Карл Нилсен" в Одензе, Дания.
Лия е била солист на филхармониите на Брюксел, Люксембург, Осака и Монте Карло, Камерния оркестър на Лозана и Националния оркестър на Монпелие. Като камерен музикант свири с изявени изпълнители като Готие Капюсон, Юджа Уанг, Катя Буниатишвили, Гари Хофман, Джан Ванг, Луи Лорти и др. Сред ярките й изяви е участието й в проекта "Марта Аргерич и приятели" в Атина и Франция през 2016, където свири заедно с Марта Аргерич, Рено Капюсон, Юри Башмет и Миша Майски.
Първият й самостоятелен компактдиск за "Орхид Класик" с филхармоничния оркестър на Одензе включва концертите за цигулка и оркестър от Карл Нилсен и първия концерт на Сергей Прокофиев.
Маестро Георги Димитров (Снимка: Софийска филхармония)
Георги Димитров е сред най-уважаваните български диригенти. Ученик на известния цигулков педагог Розенберг, той завършва Българската държавна консерватория в София със специалности оркестрово дирижиране при проф. Влади Симеонов и цигулка - при проф. Михаил Балкански. Специализира при Евгений Мравински и Арвид Янсонс в Санкт Петербург.
От 1972 г. Георги Димитров е диригент на Пловдивската филхармония, а от 1981 - главен диригент и директор на Русенската опера, както и диригент в Софийската опера.
В периода 1990-1995 ръководи Симфоничния оркестър на Сан Марино. Награден е с най-високото отличие на Републиката - Кавалер на ордена "Санта Агата".
От сезон 1995/1996 Георги Димитров е музикален директор и главен диригент на Пловдивската филхармония. Като ръководител на Оперно-филхармонично дружество - Пловдив реализира множество проекти, турнета в страната и чужбина на състава, както и участие в откриването на Европейския месец на културата - Пловдив (1999), предавано директно по Евровизия.
Дирижирал е всички български оркестри и е канен като гост-диригент в Русия, Румъния, Унгария, Германия, Италия, Полша, Чехия, Куба, Мексико, Испания, Швейцария и др.
Внушителният му репертоар включва симфонични произведения, оперни заглавия, кантатно-ораториални творби. Редовно провежда майсторски класове по дирижиране и журира в международни конкурси за диригенти.
Билети за концерта са налични на касата на зала "България и в Ивентим.