СТРАНОСТИТЕ НА ГЕНИИТЕ
Фриволните шеги на Моцарт стават общодостъпни
Известното като "писмо от нужника", смени собственика си и може да се прочете в Библиотека Моцартиана, където се пази кореспонденцията на гениалния композитор
Редактор : / 6003 Прочита 0 Коментара
Портрет на Волфганг Амадеус Моцарт (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)Фондацията Моцартеум в Залцбург, Австрия, е закупила неотдавна писмо на Волфганг Амадеус Моцарт до приятеля му Антон Щол, съобщава БТА.
Това е една от "най-ценните нови придобивки за последните десет години", се казва в съобщението за закупеното писмо от 1791 година, което носи подпис "Моцарт, нужника, 12 юли".
Писмото на Моцарт до Антон Щол, известно като "писмото от нужника" (Снимка: digibib.mozarteum.at)
Писмата на Моцарт винаги са очаровали любителите на музиката, както и музикантите и музиколозите. Те ни дават богата информация за живота, творбите и мисленето му. Разкриват и композитора не само като художник, който планира и замисля всичко прецизно, но също така и като невероятно остроумен човек с много реално чувство за хумор.
Портрет на композитора от Лоренц Фогел, рисуван около 1891 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Геният Бах: Лесно е да се свири на музикален инструмент - просто трябва да докосвате правилния клавиш, в правилния момент
Гениалният композитор e известен с грубите си, стигащи понякога до вулгарност шеги в кореспонденцията си с близки хора, е написал "писмото от нужника" пет месеца преди ранната си смърт на 5 декември същата година. То е запечатано и адресирано от автора до добрия му приятел и колега Антон Щол /1747 - 1805/, живеещ по онова време в Баден, град край Виена, където Щол е трябвало да му помогне да намери подходяща квартира за съпругата на Моцарт Констанце.
Писмото, известно като "писмото от нужника", вероятно не е било писано на коляно, коментират сведущи, тъй като шрифтът е хармоничен и почеркът е равен.
Моцарт моли в писмото приятеля си - ръководител на хор, да му изпрати нотите на две произведения, изпълнявани от двамата в църквата в Баден. Молбата, въведението към която е под формата на кратко стихче, е съпътствана с шеги, при което Моцарт дори се опитва да подражава почерка на своя асистент Франц Ксавер Зюсмайер.
Къщата в град Залцбург, където е роден великият композитор (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
"Какъв прекрасен момент и какво щастие, че фамилията-притежателка на това особено писмо на Моцарт се обърна директно към фондацията Моцартеум", заявява Йоханес Хонзиг-Ерленбург, президент на фондацията. "Благодаря, че ни спести участието в "търгов мач", където институция с идеална цел, каквато е фондацията Моцартеум, отдавна не може да мери сили."
Откупката за шестцифрена сума в евро е финансирана изцяло от бизнесменката Мария-Елизабет Шефлер-Туман. "Така ще можем да направим фриволните шеги на Моцарт общодостъпни за широката световна общественост", добавя Хонзиг-Ерленбург.
Библиотека Моцартиана, както се нарича библиотеката на фондацията, пази голямата част от кореспонденцията на фамилия Моцарт, съдържаща и близо 200 оригинални писма на Волфганг Амадеус Моцарт. Основният дял в колекцията са даренията и завещанията на вдовицата на Моцарт Констанце и на синовете на композитора Карл Томас и Франц Ксавер Волфганг Моцарт.
Всички писма на Моцарт от колекцията могат да се видят в интернет ТУК. От днес това се отнася и за новозакупеното писмо.
Едно от писмата на композитора, съхранявани в Библиотека Моцартиана (Снимка: digibib.mozarteum.at)