Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Четири деца от циганския квартал в Сливен свирят в Парижката филхармония

МУЗИКАТА ВМЕСТО УЛИЦАТА

Четири деца от циганския квартал в Сливен свирят в Парижката филхармония

Те ще се включат в класически концерт на 120 младежи от 27 държави в рамките на проекта DEMOS, който дава сцена на деца от социални групи със затруднен достъп до култура и образование

Част от участниците във филантропския проект "Музиката вместо улицата" (Снимка: Български културен институт в Париж)

Четирима млади музиканти от ромския квартал "Надежда" в Сливен ще свирят в зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония на 26 февруари тази година.

Те са поканени да се включат в класически концерт на 120 младежи от 27 държави в рамките на проекта DEMOS на една от най-големите филхармонии в света, който дава сцена на деца от социални групи със затруднен достъп до култура и образование.

Част от участниците във филантропския проект "Музиката вместо улицата" (Снимка: Български културен институт в Париж)

Организира се под патронажа на президента на Франция Еманюел Макрон в рамките на Френското председателство на Съвета на Европа и обединява млади музиканти от европейски организации, които развиват подобна дейност.

Българският културен институт в Париж и Фондация Моменти са партньори по проекта.

Ще бъдат изпълнени части от произведения на Григ, Равел, Мусоргски, Одата на радостта на Бетовен, които музикантите от България вече упражняват от началото на годината. Съвместните репетиции на всички участници от различните държави с екипите на Парижката филхармонията ще започнат седмица по-рано, когато децата ще пристигнат в Париж.

Концертът ще бъде под диригентството на Ребека Тонг, отличена с първа награда на състезанието La Maestra 2020 и Корина Неймайер - творчески и музикален директор на Филхармонията в Люксембург от септември 2020 г.

Четиримата български участници - Сашо Георгиев, Цоньо Чолаков, Николина Николаева и Вели Дормушев, са част от филантропския проект "Музиката вместо улицата" на цигуларя Георги Калайджиев.

Цоньо, Сашо, Николина и Вели (Снимка: Български културен институт в Париж)

Още Джаз музика с ромски ритми събира артисти, доказали се на световната сцена

Джаз музика с ромски ритми събира артисти, доказали се на световната сцена

В него, вече 12 години, деца от циганската махала в Сливен изучават различни инструменти и свирят класическа музика. Там е роден и самият Калайджиев, инициатор и двигател на инициативата, когото цигулката превежда през музикалното училище в Бургас, музикалната Академия в София и 20-годишна кариера в "Софийски солисти", концерти по цял свят, до окончателното му установяване в Германия, където днес поделя времето си между неговия малък камерен оркестър и "Музиката вместо улицата" заедно с дългогодишната му партньорка в живота Мария Хаушилд. Преподавател в школата и един от стълбовете на инициативата е и Радка Кусева, която работи с Георги Калайджиев от самото създаване на проекта.

Николина, Сашо и Вели (Снимка: Български културен институт в Париж)

Сашо, Цоньо и Вели са цигулари, а Николина свири на пиано. И четиримата живеят в ромската махала и от години "Музиката вместо улицата" за тях е избор и възможност за различно лично и професионално развитие от това на повечето деца, които израстват в квартала.

Сашо Георгиев /14 г./ е приет в музикалното училище в Стара Загора. Свири на цигулка, пее красиво и се интересува от турски фолклор. Семейството му е от турски произход, живее скромно, баща му е безработен, майка му изкарва малко пари като подстригва.

Цоньо Чолаков /14 г./ се връща много малък в България от Испания, където е роден, докато родителите му работят там. От пет години е част е от децата, които работят с Радка Кусева. И двамата му родители са безработни, а той мечтае да успее да влезе да учи в музикално училище през 2023 г.

Сашо и Цоньо (Снимка: Български културен институт в Париж)

Още Десислава Бинева пред Dir.bg: Българската култура се нуждае от повече смелост и големи имиджови проекти

Десислава Бинева пред Dir.bg: Българската култура се нуждае от повече смелост и големи имиджови проекти

Николина Николаева /16 г./ е едно по първите деца, които посещават "Музиката вместо улицата". На 6 започва да свири на пиано, а през 2016 и на контрабас. Тя е циганка и живее с баба си, а родителите ѝ работят в Англия. През 2020 е приета да учи контрабас в музикалното училище в Бургас. Въпреки това, решава да продължи в езиковата гимназия в Сливен и е една от най-добрите ученички там.

Вели Дормушев е на 17 години. Открива цигулката на 5, благодарение на проекта. Свири още на пиано, китара и е талантлив певец и танцьор. Приет е в музикалното училище в Бургас, а мечтата му е да учи музика в Академията в София. Той е турчин и живее в "Надежда" заедно с родителите си и по-големия си брат - Дурмуш, който също учи в Бургас, ударни инструменти. Освен музикант, Вели е и ментор на по-малките участници в "Музиката вместо улицата".

Част от участниците във филантропския проект "Музиката вместо улицата" (Снимка: Български културен институт в Париж)

ДЕМОС / Démos (Dispositif d'éducation musicale et orchestrale à vocation sociale) е френски социален проект, който дава възможност за музикално и оркестрово образование, създава отношение към класическата музика на деца, които живеят на места с ограничен достъп до културна инфраструктура и им дава възможност да учат и практикуват музикален инструмент като част от оркестър. Проектът е на Парижката филхармония и стартира през 2010 г.

Концертът по Оркестър ДЕМОС Европа ще се проведе на 26 февруари, от 20 часа, зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония.

Още 30 български артисти ще представят София в Париж през ноември

30 български артисти ще представят София в Париж през ноември

Още Експеримент с прозрачна сфера на художниците Ялмур и Юлиан Станкулови събра стотици зрители в Париж

Експеримент с прозрачна сфера на художниците Ялмур и Юлиан Станкулови събра стотици зрители в Париж

Още Над 10 000 парижани се закичиха с мартеници

Над 10 000 парижани се закичиха с мартеници

Още Българските книги пътешестват из Франция до хиляди нови читатели

Българските книги пътешестват из Франция до хиляди нови читатели

Коментирай6

Календар

Препоръчваме ви

Вече са в продажба билетите за мега събитията на 2025 г., организирани от Соня Йончева

Тройната "Гала в София" е налична онлайн в сайта на EpayGo и на касите на EasyPay в страната

Първото радио за класическа музика в България Classic FM става на 30 години

Рожденикът ще зарадва слушателите си с чудесни музикални награди в навечерието на най-светлите празници

Анне-Софи Мутер, Емануел Паю и Ксения Сидорова ще свирят със Софийската филхармония в пролетния полусезон

Сред диригентите, които ще работят с оркестъра, са Джонатан Блокса, Денис Ръсел Дейвис, Найден Тодоров, Карло Тенан, Орхан Шаллъел, Вилияна Вълчева, Росен Миланов, Емил Табаков, Георги Димитров и Урош Лайовиц

Концертно изпълнение на "Порги и Бес" представят Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР

"Порги и Бес" е един от върховете в творчеството на Гершуин, а според някои - най-важният принос на композитора към музиката

Русенската опера гостува в Разград с балетния спектакъл "Лешникотрошачката"

Спектакълът ще бъде представен на 16 декември на сцената на Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров

Произведения на Бетовен, Лютославски и Лерой Андерсон ще звучат днес в концерт на Нов симфоничен оркестър

Домакин на събитието ще бъде зала "България". Диригент ще е Петко Димитров, а солист - Стефан Хаджиев