Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Откривателят на грамофона водил 15-годишен съдебен спор с Томас Едисън

ГЕНИИ

Откривателят на грамофона водил 15-годишен съдебен спор с Томас Едисън

Изобретателят е основател на днешната звукозаписна компания EMI

Берлинер демонстрира изобретението си

На 4 март 1877 г. американският евреин изобретател Емил Берлинер предявява авторски права за създаването на първия въгленов микрофон, но федералният съд на САЩ се произнася, че откритието е на Томас Едисън. Случайно, или не, но двамата изобретатели са в постоянна конкуренция един с друг и буквално се догонват в откритията, като Берлинер остава малко несправедливо в сянката на Едисън.

Наистина и Едисън разработва въгленовия микрофон, но според мнозина заслугите са на Берлинер. Съдебният спор между двамата продължава чак до 1892 година, когато съдът признава правата върху патента на Едисън. Едисън се счита за един от най-плодотворните изобретатели на своето време, с рекорден брой патенти на негово име - 1093. Повечето от изобретенията обаче са подобрения към по-ранни патенти на други хора, или на негови служители. Едисън още навремето често е бил критикуван, че не споделя заслугите на конкурентите и сътрудниците си. Така се случва и с микрофона, за който претендира Емил Берлинер.

Въпреки, че съдът се произнася на страната на Едисън и признава за негово авторство микрофона, Александър Бел избира микрофона на Берлинер. Купува правата за него, за да го използва за първите си модели телефони и кани Берлинер на работа в компанията си - "Bell Telephone Company", като специалист по телефонна техника.

Кой е Берлинер?

Той е евреин, роден в Хановер. Когато през 1877 г. вижда микрофона му, Александър Бел е изумен не само от качествата на изобретението, но и от дизайна му. 10 години по-късно Емил Берлинер патентова ново устройство - грамофона.

Първообразът на грамофона

Как стига до него? - Отново в състезание с Едисън, който вече държи патента за фонографа, изобретение и на друг учен - Шарл Кро. Берлинер всъщност развива идеята на Кро, като заменя цилиндрите за запис и възпроизвеждане с дискове. Така, през 1887 г. Емил Берлинер патентова грамофона. Основава и първата си собствена компания за производство на грамофонни плочи - "Berliner Gramophone".

Две години по-късно отваря производствен филиал и във Великобритания - "Gramophone Company", чийто съвременен наследник е EMI - eдна от най-известните звукозаписни компании в света. Берлинер е основател и на "Deutsche Grammophon". Първите грамофонни плочи били от цинк, през 1893 г. се появявяват ебонитовите, а 3 години по-късно ебонитът е заменен с шеллак. Берлинер създава мащабна индустрия за производство на грамофонни плочи.

Производството на грамофонни плочи се превръща в мащабна индустрия

Сред другите изобретения на този гений, са уникални открития в областта на авиомеханиката - Берлинер е автор на първия лек самолетен двигател /1908 г./, както и на три експериментални вертолета. В Щатите познават Берлинер и като човека, благодарение на когото е приет законодателния акт за пастьоризиране на млякото. Всъщност мярка, станала задължителна за хранителната промишленост в целия цивилизован свят. Емил Берлинер умира през 1929 г. във Вашингтон.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Отци на българското знанье, творци на наший говор мил": Кирилицата от Севера до Антарктида

Вижте част от паметниците по света, посветени на азбуката и на светите братя Кирил и Методий

1 май - манифест от отминала епоха или гонг за закътани проблеми

Разходка в снимки през "Изгубената България" и напомняне защо и днес отбелязваме Деня на труда и международната работническа солидарност

Опълченците на Шипка проправят пътя към свободата на България

Възстановка на боевете на Шипка, проведена през 1902 г. по случай 25 години от тези паметни събития

Силистренец пази първомартенска картичка на повече от 100 години

Картичката е част от дълга кореспонденция от годините на Първата световна война между млада учителка от силистренското село Айдемир и войник-картечар от 31-ви Пехотен полк

Отбелязваме 151 години от обесването на Апостола на свободата

В Националния военноисторически музей посетителите ще могат да дешифрират оригинално писмо на Васил Левски