ТАЙНИ И ЗАГАДКИ НА ЦИВИЛИЗАЦИЯТА
Учени замислят нова експедиция в Суидад Пердида
Древният град в Колумбия е по-стар със 7 века от Мачу Пикчу
Автор : / 4035 Прочита 1 Коментара
Древният град Сиудад Пердида, бил открит съвсем случайно, близо до градчето Сиера Невада де Санта Мария в Колумбия през 70-те години на миналия век. Още тогава учените разкриват, че става дума за древно селище, описано под имената Теюн и Буритак. В момента в Колумбия има няколкостотин американски войници. Страната от много време е раздирана от гражданска война и партизанско движение на леви симпатизанти. Там никак не е безопасно. Въпреки това предизвикателството Суидад Пердида е много голямо за археолозите и международна група планира нови разкопки в района на древния град.
Селището, предполагат експертите, е било основано през 800 г. н.е. , т.е. Суидад Пердида е с близо седем века по-стар от знаменития Мачу Пикчу.
Испанските колонизатори го наричали "Забравения град", а днешните му изследователи - "Зеления ад".
Второто наименование произхожда от това, че останките от древното селище се намират в джунглата, заобиколени от зеленина.
Най-любопитното е, че останките от града са открити от иманяри, търсещи гробница за плячкосване.
През 1976 г. на черния пазар в Колумбия се появили старинни златни предмети, които породили любопитство. На държавно ниво било разпоредено официално изследване на старината в джунглата. По време на разкопките, които завършили през 1982 г., участниците в експедицията записали множество свидетелски разкази на местни хора.
Местните вярвали, че Суидад Пердида е гробница на духовете на техните предци. Установило се, че местните племена винаги са знаели и предавали от поколение на поколение легендата за древния град, но държали това в тайна от външни хора, за да не бъдат "обезпокоени" техните мъртви.
Предполага се, че някога Сиудад Пердида е бил населяван от население не по-малко от 2 000 души, а в някои периоди - и от значително повече - към 8 000 души. Градът бил построен върху склон над река Буритака, насечен с огромни каменни тераси.
И днес по тях личат следите на пътища.
Изкачването до града ставало по не по-малко от 1200 стъпала.
Огромен камък с резбовани знаци буди недоумението на учените. Според една от хипотезите той е нещо като своеобразна "карта" на Суидад Пердида.
В последните години мястото около древния град съвсем не е спокойно. През 2003 г. колумбийската освободителна армия взима за заложници от мястото 8 туристи чужденци, които освобождава чак след три месеца.
Това предизвиква международен скандал. Замислената по онова време експедиция се проваля.
От 2009 г. Суидад Пердида се намира под патронажа на неправителствената организация " Глобален фонд на наследството", който се стреми да защити старината от попълзновенията на иманяри.
Едва сега се организира нова експедиция за изследване на древния град, криещ вероятно още много тайни.
Еми МАРИЯНСКА