ЦИВИЛИЗАЦИЯТА
Изобретения, неразгадани и до днес
Не знаем "формулата" на много човешки достижения
Редактор : Еми Мариянска / 4543 Прочита 0 Коментара

Ние, хората от XXI век, сме склонни да изпитваме някакво превъзходство спрямо предишните поколения човеци, живели преди нас, защото сме съвременници на т.нар. високи технологии.
Безспорно, човечеството е постигнало голям научен напредък до настоящия момент, но въпреки успехите трябва да признаем, че все още не сме разгадали много тайни и достижения на миналото.
Ето малка част от тях:
Цигулката "Страдивари"
Цигулката, кръстена на легендарния си създател - Антонио Страдивари, има уникално звучене. В света има не повече от 700 такива цигулки. Изминали са повече от 3 века след смъртта на техния майстор, а "гласът" е все така звучен и "млад". На какво се дължи тайната? - Има няколко версии по този въпрос.
Според някои, Страдивари удължил корпуса на инструмента, а отвътре направил едни специални "гънки", които да усъвършенстват звученето.
Други смятат, че тайната е в материала, от който са направени цигулките - клен и ела. Трети гадаят дали причината не е в импрегнирането - Страдивари използвал за него морска вода и смеси от особени смоли. Възможно ли е именно в това да се състои тайната? - Едва ли, защото лакираните със съвременни лакове цигулки "Страдивари", ни най-малко не губят качествата на звука си. Едно трябва да признаем: днес никой не може да "повтори" творението на великия майстор на цигулки.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Гъвкавото стъкло
Според една римска легенда, някога съществувало вещество, което наричали "течно", или "гъвкаво" стъкло. Плиний Младши е оставил доказателство за майсторството на стъклари, които работели с него?
Документиран е един случай, в който император Тиберий изпуснал чаша, изработена от такова стъкло, и тя не се счупила?..Вместо да приветства майстора, Тиберий се изплашил, че новият материал може да срине стойността на златото и среброто, и според легендата, накарал да убият изобретателя на стъклото с твърдост на метал. След това, посветените в тайната на невероятната якост, "забравили" формулата му.
"Гръцкият огън"
Така наричали горящата смес, която използвали византийците в морските сражения след VII докъм XV век. Тя била ефективно оръжие срещу корабите на противника. Сместа е изобретена от древния инженер Калиник през 673 г. В историческите хроники има описания на въздействието й. Устройството изглеждало като медна тръба, нещо като днешните сифони, от която с гръмки звуци изригвала горящата смес. Тя можела да поразява врага на разстояние от 25-30 метра.
"Гръцкият огън" не се поддавал на потушаване - горял дори на повърхността на водата. Последната битка, в която е използван, според исторически документи, е през 1453 г. След като излизат по-новите видове оръжия, престанали да използват "гръцкия огън", а рецептата за приготвлението му била забравена.
Дамаската стомана
Според легендата, дамаската стомана имала такава якост, че с меч, изработен от нея, можело да разрежеш "като сирене" железни доспехи. Името си получила от столицата на Сирия Дамаск, макар че там не изработвали оръжия от нея. Възможно е да просто да са ги продавали на пазара в Дамаск.
Така или иначе, дамаската стомана придобила световна слава, но през 1700 година секретът за изработката й бил изгубен. Днес в интернет може да се намерят клипове за изработване на инструменти от дамаска стомана, но дали качествата им са същите, като в древността?..
Митрадатият
е универсална противоотрова. Препаратът бил приготвен по поръчка на понтийския цар Митрадат IV, който не веднъж избегнал смъртта с помощта му.
Днес медицината е толкова напреднала, че се преборва с различен вид отрови, но древният митрадатий съдържал 65 съставки, някои от които не са ни познати днес.
Непознатата смес съдържала 65 съставки
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.