Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Цвети Радева е носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2024

90 ГОДИНИ БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО

Цвети Радева е носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2024

Видеокастът "Говори…", Георги Янакиев и Светослав Иванов спечелиха Годишните награди на БНР за 2024, Даниела Стойнова получи приза "Златен глас"

На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на Българското национално радио. По традиция празникът се отбелязва с тържествена церемония по връчване на Голямата награда "Сирак Скитник" за принос в развитието на Българското национално радио. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Цвети Радева от програма "Хоризонт" е носителят на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2024 г.

Видеокастът "Говòри..." на "Дигитални програми" и Георги Янакиев от БНР - Бургас спечелиха Годишните награди на БНР, а Светослав Иванов от bTV - наградата за професионализъм в ефир.

Призьорите се избират от Обществения съвет на Радиото след предварителна селекция сред всички номинирани от редколегиите в БНР. Кореспондент на БНР във Варна Даниела Стойнова получи наградата "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева".

Наградите бяха връчени на тържествена церемония в Първо студио на БНР, посветена на 90-годишнината от създаването на Радиото.

Вицепрезидентът Илияна Йотова и генералният директор на Българско национално радио Милен Митев. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Голямата награда "Сирак Скитник" за значим принос в развитието на Българското национално радио получи Цвети Радева от програма "Хоризонт". Етномузиколог и журналист, тя е водещ на фолклорните предавания "Тъпан бие, хоро се вие", "Музикална шарения", "Имат ли песните спиране" и "Ритъмът на земята".

Вицепрезидентът Илияна Йотова приветства 90-годишния юбилей на Българско национално радио. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Призът традиционно беше връчен от Вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, която каза:

"За мен вие винаги сте били единица мярка за професионализъм. Когато се каже "Радиото", то е само едно: БНР. Вие създавате една огромна духовна империя и аз ви благодаря за това! Радиото е наш спътник и събеседник - и това означава, че ви вярваме!

Вие намирате музика за всеки вкус - от класиката до автентичния фолклор. Когато се създавало Радиото, Сирак Скитник карал фолклорните изпълнители да пеят и свирят в носии и прави пред микрофона. Много ми се иска в днешните дни да имаме това отношение към фолклора! Днешният носител на наградата носи това уважение. Тя е един от най-сладкодумните журналисти, автори и организатори в радиоефира!"

Голямата награда "Сирак Скитник" за значим принос в развитието на Българското национално радио получи Цвети Радева от програма "Хоризонт", а призът беше връчен от вицепрезидентът Илияна Йотова. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Цвети Радева благодари за отличието, което идва именно за традиционна култура:

"Фолклорната музика е психология, бит и душевност, пъпна връв, плът и кръв! Тази музика гради огромна мрежа в цял свят - от световните мегаполиси до най-малките селца. Така българският фолклор свързва два милиона българи зад граница с корените им. Тези слушатели продължават да ни убеждават в обществената мисия на БНР!"

Видеокастът "Говори..." на дирекция "Дигитални програми" с гласовете на известни българи от Архивния фонд на Радиото получи колективната Награда за радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР за професионализъм и оригинални идеи през 2024 г.

Директорът на "Дигитални програми" Иво Тодоров с колективната Награда за радиопредаване за видеокаста "Говори..." с гласовете на известни българи от Архивния фонд на радиото. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Наградата получи директорът на "Дигитални програми" Иво Тодоров, който благодари на екипа и подчерта колко важно е да се извадят гласовете от фондовете на БНР и, благодарение на новите технологични възможности, те да стигнат до всички, но преди всичко до учениците.

Наградата връчи председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова, която подчерта, че през 2024 г. Радиото е богато с разнообразието на комуникационните си канали и това крепи националната памет.

Председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова връчва на директора на "Дигитални програми" Иво Тодоров колективната Награда за радиопредаване за видеокаста "Говори..." с гласовете на известни българи от Архивния фонд на радиото. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Георги Янакиев, водещ на предаването "Гларуси и шамандури" по БНР - Бургас, получи индивидуалната Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на идеи и позиции, които утвърждават авторитета на Българското национално радио като обществена медия през 2024 г.

Призьорът благодари за отличието, което му връчи ротационният председател на Програмния съвет на БНР Кин Стоянов.

Председателят на Програмния съвет на БНР Кин Стоянов и Георги Янакиев, водещ на предаването "Гларуси и шамандури" по БНР – Бургас, получил индивидуалната Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Председателят на Програмния съвет на БНР Кин Стоянов и Георги Янакиев, водещ на предаването "Гларуси и шамандури" по БНР – Бургас, получил индивидуалната Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Наградата за професионализъм в ефир за проявена творческа смелост, новаторство, плурализъм, колегиалност, партньорство, толерантност и за създаване на по-добра медийна среда, с която БНР отличава журналист от друга ефирна електронна медия, получи Светослав Иванов от bTV, който каза, че днешният ден е празник на цялата медийна общност и подчерта:

"Най-важният инструмент, с който работим, е разумът и сърцето, но и нашият глас. Думите се използват като оръжие, те раняват и носят болка, но нашите думи обединяват и носят истината!"

Наградата за професионализъм на журналист от друга ефирна електронна медия получи Светослав Иванов от БТВ, връчена му от генералния директор на БНР Милен Митев. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Призът беше връчен от генералния директор на БНР Милен Митев, който подчерта, че Радиото е запечатало голяма част от историята на България, но и е написало част от нея, защото в БНР винаги са работили и работят хора, които го приемат като мисия.

Кореспондентът на БНР във Варна Даниела Стойнова с наградата „Златен глас" на фондация "Надежда Дженева" за постижения в радиотворчеството. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Наградата "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", учредена от Кеворк Кеворкян в памет на съпругата му за постижения в радиотворчеството, получи кореспондентът на БНР във Варна Даниела Стойнова, която каза, че гласовете на всички кореспонденти на Радиото са златни и благодари за екипната работа. Наградата връчи досегашният носител на приза Ангел Григоров.

Генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ноел Къран. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Специален гост беше генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ноел Къран, който поздрави с празника и подчерта:

"Това, което правите е изключително важно за обществения и културния живот в страната, но най-вече за журналистиката. Живеем в свят, в който социалните медии се намесват директно в изборите, а някои социални платформи заявиха, че не се интересуват от проверката на фактите.

Навлизането на технологиите ще ни залее буквално с всякаква информация и тук ролята на обществените медии е ключова. Вие сте изключително важни за аудиторията. Защото истината има значение!"

Водещи на церемонията бяха млади радиожурналисти от регионалните радиостанции в Благоевград, Бургас, Видин и Кърджали. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на Българското национално радио. По традиция празникът се отбелязва с тържествена церемония по връчване на Голямата награда "Сирак Скитник" за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия и годишните награди за радиожурналистика и радиопроект. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Мария Илиева на церемонията. Снимка: Евгени Димитров/BulFoto

Водещи на церемонията бяха млади радиожурналисти от регионалните радиостанции в Благоевград, Бургас, Видин и Кърджали, а музикалните изпълнения бяха на Мария Илиева.

Още Силвия Великова е носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2023

Силвия Великова е носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2023

Още Художникът Онник Каранфилян е тазгодишният носител на награда "Сирак Скитник" на Община Сливен

Художникът Онник Каранфилян е тазгодишният носител на награда "Сирак Скитник" на Община Сливен

Още Емил Янев е носител на наградата на БНР "Сирак Скитник" за 2022

Емил Янев е носител на наградата на БНР "Сирак Скитник" за 2022

Още БНР ще отбележи 88-ия си рожден ден с 23-ите награди "Сирак Скитник"

БНР ще отбележи 88-ия си рожден ден с 23-ите награди "Сирак Скитник"

Още "Радио България" е носителят на Голямата награда "Сирак Скитник 2021"

"Радио България" е носителят на Голямата награда "Сирак Скитник 2021"

Още Голямата награда "Сирак Скитник" и годишните награди на БНР ще бъдат връчени тази вечер

Голямата награда "Сирак Скитник" и годишните награди на БНР ще бъдат връчени тази вечер

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер