Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина литературният историк, писател и преводач проф. Симеон Хаджикосев

IN MEMORIAM

Почина литературният историк, писател и преводач проф. Симеон Хаджикосев

Автор на уникалната в световен мащаб 13-томна поредица "Западноевропейска литература"

Симеон Хаджикосев (Снимка: Издателство "Персей")

Изтъкнатият литературен историк, писател и преводач проф. д-р Симеон Хаджикосев е починал днес на 79-годишна възраст, съобщиха от издателство "Персей".

Погребението ще бъде в тесен кръг, с оглед на епидемиологичната обстановка в момента.

Няколко пъти проф. той бе определян като най-любим преподавател в класацията на своите студенти в СУ „Св. Климент Охридски“. В годините на тоталитаризма Хаджикосев беше един от първите литературни изследователи, които реабилитираха българския символизъм в лицето на Яворов, Дебелянов, Траянов и Лилиев.

Сред забележителните му книги са неговите мемоари „Записки на конформиста”, „Записки на вътрешния емигрант” и „Което е било и ще бъде”, които показват и майсторството му като писател.

Заедно с литературния критик и изследовател Пламен Тотев (Снимка: Издателство "Персей")

Проф. Хаджикосев е автор на уникалната не само в български, но и в световен мащаб 13-томна поредица „Западноевропейска литература”. Никой литературен историк или писател в света не е създавал сам такава обемна и пълна многотомна история на западноевропейската литература от Средновековието до ХХ век включително. 

Последният том от нея излезе преди броени дни и е посветен на великите австрийски романисти на ХХ век Франц Кафка, Йозеф Рот и Роберт Музил.

Симеон Хаджикосев (Снимка: Издателство "Персей")

Професорът е и един от най-големите български полиглоти. В негов превод бе представена поезията на средновековните трубадури, както и книги на различни писатели, като нобеловия лауреат Патрик Модиано.

Симеон Хаджикосев е роден в София на 7 март 1941 г. в семейство на чиновник. По бащина линия родът му е от Централния Балкан, а по майчина – от Македония. Завършва Българска филология в Софийския университет през 1965 г. като отличник на випуска. След това започва 50-годишната му университетска кариера като преподавател по антична и западноевропейска литература.

Съпругата му Мария е от рода на Димчо Дебелянов. Имат двама синове – Роман и Антон.

Проф. Симеон Хаджикосев е носител на много награди, сред които за критика и публицистика на Съюза на българските писатели, както и на Националната награда за литературна критика на Министерство на културата и Община Панагюрище "Нешо Бончев".

За новата му, за съжаление, последна книга, която излезе преди броени дни:

Симеон Хаджикосев
Западноевропейска литература, ч. 13.
ВЕЛИКИТЕ АВСТРИЙСКИ РОМАНИСТИ НА ХХ ВЕК
Брой страници: 336, цена 30 лв.
Издателство: Персей

Настоящият том е фокусиран върху романа като жанр и неговите прояви в творчеството на тримата големи австрийци - Франц Кафка, Йозеф Рот и Роберт Музил. И тримата създават шедьоври в този жанр, които са сред блестящите постижения в европейската белетристика през първата половина на XX век. Времето между двете световни войни е време на духовни търсения и това личи в творчеството на тези писатели, слага своя отпечатък и върху тяхната стилистика.

Очерците са най-детайлното литературно-изследователско проникновение за творчеството им, правено от български учен. Авторът детайлно анализира експериментите на Франц Кафка с романовия жанр и неговите подвидове, като открива и сходни черти в творбите на Йозеф Рот и Роберт Музил.

Откроява като обща черта и интерпретирането на наченките на тоталитаризъм в творчеството им и отделя немалко място на българската рецепция на тези автори. Книгата спечели конкурс на Министерството на културата.

Поклон!

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Напусна ни режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Филмографията й е пълна с любов и признание

Почина диригентът на Лиричната опера в Чикаго Андрю Дейвис

"Изключителен музикант, невероятно гъвкав и феноменален колега", каза сопраното Рене Флеминг

Културният министър Найден Тодоров отличи проф. Пламен Джуров с плакет "Принос в развитието на културата"

"Наградата не е само знак на дълбока благодарност към проф. Джуров, а също и надежда и стимул той да продължава да дава посока на своите колеги и на младите поколения", посочи министърът

Това, което е над нотите

Маестро Григор Паликаров пред Виолета Тончева за 150-годишнината от създаването на Верди Реквием

Неда Спасова: Премиера на български филм е наистина празник

"Не мога да опиша чувството, с което виждаш очите на зрителите след прожекцията на филма "Защото обичам лошото време", споделя актрисата

Веселин Димов: Какво е обратното на бърнаут-а или от какво "прегаря" артистът?

"Чрез IETM - най-старата и най-голяма мрежа за изпълнителските изкуства, един умален модел на света ни гостува за четири дни", категоричен е директорът на РЦСИ "Топлоцентрала"