IN MEMORIAM
Отиде си Атол Фугард - южноафриканският драматург и борец срещу апартейда
Наричан "най-великият драматург на Южна Африка", Фугард е печелил най-престижните награди
Редактор : / 833 Прочита 5 Коментара

Атол Фугард, който громеше апартейда в разтърсващи творби като "Господарят Харолд и момчетата", почина на 92 години, съобщи АП, цитирана от БТА.
Атол Фугард в портрет през 1985 г.
Снимка: Getty Images
Южноафриканското правителство потвърди смъртта на Фугард и заяви, че страната "е загубила една от най-големите си литературни и театрални икони, чието творчество оформи културния и социален пейзаж на нашата държава".
Шест от пиесите на Фугард са поставяни на Бродуей, включително две постановки на "Господарят Харолд и момчетата" през 1982 и 2003 г., като първата печели награда "Тони" за главната роля на актьора Зекс Мокай.
Тъй като най-известните пиеси на Фугард са посветени на страданията, причинени от политиката на апартейд на бялото малцинство в Южна Африка, някои от читателите на Фугард в чужбина оставаха силно изненадани, че самият той е бял.
Фугард е роден на 11 юни 1932 г. в Миделбург, в полупустинната област Кару на Южна Африка. Баща му е англо-ирландец, чието хоби е да свири на джаз пиано. Майка му е родена в Африка, потомка на първите холандско-германски заселници, която изкарва доходите на семейството, като управлява магазин.
Действието в най-известната му творба "Господарят Харолд и момчетата" се развива през 50-те години на миналия век в Южна Африка. В пиесата се разказва за Харолд, млад бял мъж, който научава, че баща му - алкохолик и инвалид, се завръща у дома и разочарованието му се превръща в расистка злоба срещу двамата чернокожи, които работят за семейството в магазин за чай.
При премиерата на пиесата в Йоханесбург през 1983 г. - в разгара на апартейда, в публиката е активистът срещу расовата сегрегация Дезмънд Туту. "Мислех, че това е нещо, за което не се аплодира. Първата реакция е плач", казва Туту, след финалната завеса.
Драмата "Господарят Харолд и момчетата" е филмирана за пръв път през 1985 г., като в главната роля е Матю Бродeрик ("Степфордските съпруги", "Инспектор Гаджет"), а втората адаптация за голям екран е от 2010 г. с участието на Фреди Хаймор, познат от "Добрият доктор" и "Чарли и шоколадовата фабрика".