Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Напусна ни големият театрален педагог проф. Димитрина Гюрова

IN MEMORIAM

Напусна ни големият театрален педагог проф. Димитрина Гюрова

Поклонението е на 11 август, вторник, от 11:00 ч. в Народния театър

2019 г. Проф. Димитрина Гюрова с орден "Паисий Хилендарски" (Снимка: БТА )

На 86-годишна възраст днес почина проф. Димитрина Гюрова-Савова (1934-2020)., съобщиха от НАТФИЗ. Тя е един от най-почитаните доайени на НАТФИЗ. През 32-годишния си преподавателски път е извела 8 актьорски и 7 режисьорски класа, припомнят от театралната академия. 

2019 г. Премиерът Борисов награждава проф. Димитрина Гюрова с орден "Паисий Хилендарски" (Снимка: БТА)

Стотици лица от театъра, киното и телевизията са нейни ученици. Сред тях са Иван Иванов, Петя Силянова, Бойка Велкова, Мирослав Косев, Радосвета Василева, Станислав Пищалов, Димитър Баненкин, Емил Бонев, Десислава Стойчева, Пенко Господинов, Росица Обрешкова, Лара Златарева, Искра Ангелова, Димитър Рачков, Иван Радоев (син), Герасим Георгиев-Геро, Антоний Аргиров, Елен Колева, Леонид Йовчев, Ванина Кондова, Екатерина Стоянова, Полин Лалова, Богдан Петканин и много други .

Режисьор на десетки спектакли за театрите в Сливен, Варна, Бургас, "Сълза и смях", "Българска армия", Народен театър за младежта, "Иван Вазов", "Театър 199", тя е двукратен носител на Наградата на София и на наградата за режисура" на Съюза на артистите в България.

Удостоена е със званията "Заслужил артист" и "Народен артист". Като един от създателите на телевизионния театър в Българската национална телевизия, където създава над 40 постановки, е отличавана с множество награди, както и с Наградата на Комитета за телевизия и радио.

2019 г. Проф. Димитрина Гюрова с орден "Паисий Хилендарски" (Снимка: БТА )

През 2019 г. е отличена с престижната държавна награда "Паисий Хилендарски" за изключителен принос към българската култура, образовани, наука и изкуство.

Проф. Димитрина Гюрова беше не просто изключителен педагог, впечатляващ ерудит и призван театрал, а класически ренесансов човек с непоколебими морални принципи, безпримерно достойнство, вроден духовен аристократизъм, ненатрапчиво благородство и верност към каузи, приятели и родина, се казва в некролога на НАТФИЗ.

проф. Димитрина Гюрова е родена на 9 октомври 1934 г. в Бургас. Завършва Девическата гимназия "Константин Фотинов" в родния си град. От 1952 г. е студент по режисура в класа на проф. Боян Дановски в ВИТИЗ "Кръстю Сарафов", където завършва през 1956 г.

 

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

2019 г. Проф. Димитрина Гюрова с орден "Паисий Хилендарски" (Снимка: БТА )

Поклонението е на 11 август, вторник, от 11:00 ч. в Народния театър.

Нека бъде светъл пътя Нагоре на големия режисьор, педагог и театрал!

Поклон пред паметта й! Екипът на Dir.bg изказва искрени съболезнования на близките и на семейството й!

ИЗБРАНО
Коментирай8

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер