Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кирил Христов: Имам един враг, който не мога да победя - неспособността ми да стоя празен

ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ПИСАТЕЛИ

Кирил Христов: Имам един враг, който не мога да победя - неспособността ми да стоя празен

Днес се навършват 80 години от кончината на писателя

Кирил Христов - поет, писател и драматург (1875-1944) (Пресфото-БТА, архив)

Още София Стоянова - внучка на Радой Ралин: Поетът Кирил Христов винаги е бил много тачен в дома ни

София Стоянова - внучка на Радой Ралин: Поетът Кирил Христов винаги е бил много тачен в дома ни

Днес се навършват 80 години от кончината на писателя Кирил Христов. Той работи в широко литературно поле - лирика, драма, епос.

Творчеството му е голямо по обем - около 40 издадени книги. Атанас Далчев го нарежда сред петимата големи български поети заедно с Христо Ботев, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Пейо Яворов.

През 2001 г. внучката на поета - Невена Христова, издава книгата "Кирил Христов в 155 писма", които той пише до неговата съпруга Невенка Палашева и до роднини. В едно от писмата до съпругата си той пише: "Имам у себе си един враг, който не ще мога да победя - то е моята неспособност да стоя празен".

Кирил Христов Художник: Цветана Щилянова 1939 г.

УЧИ В МОРСКО УЧИЛИЩЕ В ТРИЕСТ, ПО-КЪСНО ЖИВЕЕ ОЩЕ В НЕАПОЛ, ЛАЙПЦИГ, БЕРЛИН, ПАРИЖ И ПРАГА

Кирил Христов Генчев e роден на 29 юни 1875 г. в Стара Загора. Израства в семейство на търговец. Учи в родния си град, като и в Самоков, Търново и София. През 1895 - 1896 г. учи в Триест, Италия, в Морското училище, където се запознава с италианската поезия. През 1897 - 1898 г. той живее в Неапол, Италия и Лайпциг, Германия.

В периода 1899 - 1900 г. Кирил Христов е учител в Шумен. През 1901 г. той е преместен в Първа мъжка гимназия в София и е командирован в библиотеката на Висшето училище (дн. Софийски университет "Св. Климент Охридски").

През 1901 - 1902 г. заедно с Антон Страшимиров Кирил Христов редактира списание "Наш живот". Известно време той живее в Берлин и в Париж. По време на Първата световна война (1914-1918) Кирил Христов е военен кореспондент, сътрудничи на вестник "Военни известия".

През 1922 г. се установява в Лайпциг, където е ръководител на Семинара по български език и литература. През 1930 г. се мести в Прага. Там той организира свободни курсове по български език и литература в Пражкия университет.

По време на Литературния маршрут за поета Кирил Христов (Снимка: Яна Лозева, Източник: Фондация "Прочети София")

Кирил Христов се завръща в България през 1938 г. и става председател на Съюза на българските писатели.

ПЪРВАТА МУ ОРИГИНАЛНА ПУБЛИКУВАНА ТВОРБА Е "ВЪРТИ ЛОПАТИТЕ, ВЪРТИ!"

Кирил Христов започва литературната си дейност с преводи на произведения от Семьон Яковлевич Надсон и Алексей Плешчеев. Първата му оригинална публикувана творба е стихотворението "Върти лопатите, върти!", излязла в сп. "Дело" през 1894 г. Той сътрудничи на всички периодични литературни издания.

Ранните му стихотворения са в духа на народническата и социалната литература, но скоро в развитието му настъпва идеен поврат. Христов се свързва с писателите от кръга "Мисъл" - д-р Кръстьо Кръстев и Пенчо Славейков, но след няколко години влиза в конфликт с тях.

За кратко време се утвърждава като майстор на любовната и пейзажната лирика в българската литература със стихосбирките "Песни и въздишки" (1896), "Трепети" (1897), "Вечерни сенки" (1899) и "На кръстопът" (1901). Най-хубавите си творби събира и издава в "Избрани стихотворения" (1903).

Поклонение и опело пред тленните останки на поета Кирил Христов. На снимката се виждат: Димо Казасов /в центъра с брадичката/, в дясно от него е Илия Бешков, зад Бешков е Георги П. Стаматов, в ляво до Казасов е съпругата на поета Кирил Христов Ноеми Молнарова, в ляво горе е Дора Габе. (Архив Пресфото -БТА)

Много от стихотворенията му са посветени на родината ("Българската реч"), главно на родната природа, на радостта от живота. За баладите си черпи материал от народното творчество - "Русалка", "Гюргя" и др.

Романите му включват "Тъмни зори" (1920), "Мечтатели" (1925). Пише също така пътеписи и мемоари - "Затрупана София" (1944), дневник "Време и съвременници" (11 тома), пиеси - "Боян Магьосникът" (1914), сатирични творби - "Полковник Джамбазов", "Орала мухата - на вола рогата", цикъл сонети "Каменният блян на Прага" (1932), епическата поема "Чеда на Балкана" (3 части, 1928-1929).

Кирил Христов пише първата българска научнофантастична драма - "Откривател" (1933), разказваща за съдбата на български учен, открил тайнствени "сини лъчи".

Преводач е на лирика и драми от руски, чешки, немски, италиански и френски автори, сред които Семьон Надсон и Алексей Плешчеев, Михаил Лермонтов, Александър Пушкин, Едмон Ростан и др.

Кирил Христов умира на 7 ноември 1944 г. в София.

Още Антон Страшимиров - неспокойният дух на българския модернизъм

Антон Страшимиров - неспокойният дух на българския модернизъм

Още „Затрупана София“ – спомените на поета Кирил Христов съживяват града от началото на ХХ в.

„Затрупана София“ – спомените на поета Кирил Христов съживяват града от началото на ХХ в.

 

 

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Йордан Славейков за "Последна стъпка": Театърът е друга медия, която дава друга възможност

Спектакълът "Последна стъпка" може да се гледа на 17, 22 и 30 април в Народния театър

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер