Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

90 години от рождението на маестро Емил Димитров - бащата на Първия балетен конкурс в света

РИЦАР НА БАЛЕТА

90 години от рождението на маестро Емил Димитров - бащата на Първия балетен конкурс в света

Човекът, който промени историята на съвременния балет е роден на 13 март 1929

Снимка: Балетен конкурс - Варна

Преди 90 години на 13 март 1929 в България се ражда човекът, който промени историята на съвременния балет. Маестро Емил Димитров е уважаван музикант, диригент, преподавател и общественик, но огромната му заслуга е създаването и развитието през годините на Първия професионален балетен конкурс в света - Варненският. Арт мениджър от най-висок клас, маестро Емил Димитров установи организационната структура на Международния балетен конкурс Варна, която се превърна в модел, по който се нароиха всички следващи големи танцови конкурси на планетата.

Още Почина Катя Димитрова, съпруга на създателя  на Международния балетен конкурс - Варна

Почина Катя Димитрова, съпруга на създателя на Международния балетен конкурс - Варна

Благодарение на всеотдайността на маестро Емил Димитров, на неговата дипломатичност и решимост за запазването и развитието на конкурса, Варна и България намериха своето достойно място на географската карта на балета, а Варненският конкурс и досега остава най-престижният балетен форум.

Наградите от Варна бяха и продължават да бъдат трамплин за звездна кариера по елитните сцени. Почти всички най-ярки звезди на световния балет през последния половин век са получили първото си международно признание на Варненския конкурс. Сред тях блестят Владимир Василиев, Наталия Макарова, Ева Евдокимова, Михаил Баришников, Наталия Бессмертнова, Патрик Дюпон, Силви Гилем, Аньес Льотестю, Йоко Моришита, Мартин Ван Хамел, Евелин Харт, Лойпа Араухо, Владимир Малахов, Фeрнандо Бухонес, Максимилиано Гера, Марин Бойеро, Раста Томас.

Още Богът на танца - Владимир Василиев оглавява журито на Балетния конкурс във Варна

Богът на танца - Владимир Василиев оглавява журито на Балетния конкурс във Варна

Голям визионер, с вдъхновяващи идеи за бъдещето на танцовите форуми, маестро Емил Димитров създаде и Международната лятна балетна академия, която години наред дава възможност на младите таланти да черпят знания директно от своите кумири, които редовно идват във Варна като членове на журито на конкурса. Идеите на маестрото сега са продължени от фондация "Международния балетен конкурс Варна", а неговите наследници и съмишленици при всяко ново издание на конкурса сверяват своите критерии с духа на този изключителен човек и артист.

Цялостната дейност на маестро Емил Димитров до последния му ден (25.01.2011) беше посветена на налагането на конкурса като най-очакваното събитие в танца - той превърна форума в истинска Балетна Олимпиада. Затова за целия балетен свят маестро Емил Димитров остава единственият и незабравим Рицар на балета.

Още Къде са сега звездните открития на Международния балетен конкурс - Варна?

Къде са сега звездните открития на Международния балетен конкурс - Варна?

Още Балетмайстори от три континента в журито на Международния балетен конкурс Варна 2018

Балетмайстори от три континента в журито на Международния балетен конкурс Варна 2018

Коментирай2

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"

Фотографът Валерий Пощаров: В проекта "Баща и син" накрая винаги я има ръката, за която да се хванеш

"Днес фотографията е една нова писменост - всеки може да пише, всеки може да снима... Но кое всъщност е онова, което прави писателя - писател и фотографа - фотограф?"