Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Микеле Плачидо е сценарист и режисьор на филм за Караваджо

В СЯНКАТА НА МАЙСТОРИТЕ

Микеле Плачидо е сценарист и режисьор на филм за Караваджо

"Отдавна мечтаех да направя филм за художника, който е отстоявал собствената си свобода и социалните си права", коментира кинозвездата

Микеле Плачидо на 74-ия филмов фестивал във Венеция през септември 2017 г. (Снимка: Getty Images)

Популярния италиански актьор Микеле Плачидо е сценарист и режисьор на филм, посветен на художника Караваджо /1571-1610/, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Още Най-критикуваната картина на "хулигана" Караваджо - "Вечеря в Емаус"

Най-критикуваната картина на "хулигана" Караваджо - "Вечеря в Емаус"

По думите на кинозвездата, личността на живописеца силно му напомняла за собствената му буйна младост, когато участвал в студентските протести в Италия в периода 1968-1970 година.

Лентата е озаглавена "Сянката на Караваджо" и проследява живота и загадъчната смърт на Микеланджело Меризи да Караваджо:

"Отдавна мечтаех да направя филм за художника, който е отстоявал собствената си свобода и социалните си права. Сега му дойде времето, след като натрупах богат опит и вече мога да осмисля връзката между изкуството и свободата", коментира Плачидо.

Микеле Плачидо на 74-ия филмов фестивал във Венеция през септември 2017 г. (Снимка: Getty Images)

По неговите думи в края на 60-те години студентските вълнения са се противопоставили на войната във Виетнам и на окупирането на Чехословакия. Младите хора възроптали срещу репресиите на властите и мечтаели да сътворят културна революция. И Караваджо се е борил за свободата.

Още Емблематичната "Момче, ухапано от гущер" на Караваджо е изложена в Рим

Емблематичната "Момче, ухапано от гущер" на Караваджо е изложена в Рим

Най-новият филм за художника е сътворен в детективски ключ. Плачидо, който е режисьор и съавтор на сценария, предлага своя версия за последните дни от живота на един от основоположниците на барока. Той е бил помилван от папата, след като е бил осъден на смърт за убийство.

Той бяга от Рим и изчезват неговите картини, които е донесъл в знак на благодарност за помилването си. Караваджо умира при загадъчни обстоятелства.

Авторите на лентата предлагат свой прочит на тези събития. Филмът е копродукция с Франция с подкрепата на италианския концерн "Рай чинема".

Още Картина, приписвана на Караваджо, е изложена в Лондон

Картина, приписвана на Караваджо, е изложена в Лондон

Още Дали "Юдит обезглавява Олоферн", открита на таван в Тулуза, е нарисувана от Караваджо?

Дали "Юдит обезглавява Олоферн", открита на таван в Тулуза, е нарисувана от Караваджо?

Още Най-ужасяващите шедьоври на световната живопис

Най-ужасяващите шедьоври на световната живопис

Още Италиански художник раздвижва световноизвестни шедьоври на живописта

Италиански художник раздвижва световноизвестни шедьоври на живописта

Още Вижте последните картини на великите художници

Вижте последните картини на великите художници

Още Бароковата майсторка на четката Артемизия Джентилески била изнасилена от учителя си

Бароковата майсторка на четката Артемизия Джентилески била изнасилена от учителя си

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Препоръчваме ви

"Добрият шофьор" на режисьора Тонислав Христов със стрийминг премиера в Max

Филмът проследява злополучния живот на таксиметровия шофьор Иван (Малин Кръстев), който се опитва да поправи грешките от миналото

Криминално-психологическа драма "Бел" с Шарлот Генсбург и Гийом Кане по кината от 28 март

Адаптацията на Беноа Жако по една от най-завладяващите и необикновени истории на Жорж Сименон печели зрителите с майсторски напластен съспенс, съвършена актьорска игра и непредвидим финал

Голямата награда на София Филм Фест спечели украинският филм "Меден месец"

"Безветрие" на Павел Веснаков получи наградата на филмовата критика и наградата за ново българско кино, "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов спечели почетен диплом и наградата на гилдията на българските кинокритици, а "Плът" на Димитър Стоянович взе наградата на публиката

"Под сивото небе" на Мара Тамкович е по истинската история на журналистка, осъдена на над 8 години затвор

Пълнометражният дебют на полско-белоруска режисьорка и сценаристка е създаден по истинската история на журналистката Катсярина Андреева, арестувана и осъдена на над осем години затвор заради репортажите си

Започна "София филм фест": Да забравим различията си поне за два часа: Шшшшшш! Прожекцията започва.

Международния кино фестивал стартира с премиерата на филма "Залог" и награди за Йосиф Сърчаджиев и Коста Биков

Седем филма в Тийн-конкурса на София Филм Фест

За трета година пред публиката в София ще бъде представена специалната селекция „СФФ тийн“. След всяка прожекция на филм от тази програма ще има разговор с публиката, воден от режисьорката Надежда Косева