В ИСТОРИЯТА НА КИНОТО
Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на американския Музей на киното
Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун
Редактор : / 201 Прочита 0 Коментара
Ръкописът на сценария за филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Снимка: Chris Pizzello/AP/БТАКуентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП, цитирана от БТА.
На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия.
Макети от анимацията на "Пинокио" от 1940 г. Снимка: Chris Pizzello/AP/БТА
В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др.
Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.
Сценарий на Оливър Стоун за неговия филм "The Doors" от 1991 г. Снимка: Chris Pizzello/AP/БТА
Фигурка на русалка от филма "Фарът" от 2019 г. Снимка: Chris Pizzello/AP/БТА
"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Американската киноакадемия. "Съхраняваме световна филмова история още от основаването на Академията през 1927 г."
Някои експонати са дарени от самите звезди - Джейми Лий Къртис е предоставила разкъсаната си рокля от "Истински лъжи", Лу Даймънд Филипс е дал китарата, с която изпълнява ролята на Ричи Валънс в "Ла Бамба".
Макети на герои от филма "Ловци на духове II" от 1989 г. Снимка: Chris Pizzello/AP/БТА
През миналата година Стивън Спилбърг е подарил на музея своята колекция от оригинални, ръчно рисувани нитратни анимационни клетки от "Снежанка и седемте джуджета".
Студио "Гибли", което не работи с друг американски музей, е дарило 80 оригинални произведения на японското анимационно изкуство, както и филмови плакати и работно бюро за работа на аниматорите, използвано в студиото.
Аксесоари от филма "Невинни години" от 1993 г. Снимка: Chris Pizzello/AP/БТА
Да притежаваш оригинал на Миядзаки от миналия век е нещо, което спира дъха, каза Съвърсън.
Колекцията на Академията обхваща повече от 52 милиона предмета и е най-голямата подобна в света, посветена на историята на киното. Не всичко е изложено за публиката, но експонатите са достъпни по няколко начина - в музея, в библиотеката, чрез филмовия архив и онлайн.