КИНОФЕСТИВАЛИ
Ели Скорчева получи Специалната награда за цялостен принос в киното на "Златната липа"
Международният филмов фестивал за ново европейско кино в Стара Загора беше открит с бляскава церемония
Редактор : / 4664 Прочита 0 Коментара
По време на официалната церемония по откриването на "Златната липа" бе връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева (Снимка: Павлина Дудева/БТА)Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" беше открито вчера вечерта под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора, съобщава Павлина Дудева за БТА.
Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата "Златна липа" за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.
Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към Община Стара Загора, а тържествен водосвет отслужиха свещенослужители от Старозагорската епархия.
След кратък коктейл във фоайето на операта, стартът на официалната церемония беше даден с музикална програма, в която участваха талантливи изпълнители от ЦПЛР.
"Радвам се, че в тази ароматна юнска вечер имаме възможността да открием едно дългоочаквано културно събитие от всички вас- Международния фестивал за ново европейско кино "Златната липа", приветства присъстващите директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева. И посочи, че и тази година жителите и гостите на Стара Загора "ще имате възможността да видите една представителна селекция от най-новите европейски филми.
Вярвам, че сред тях и имената на най-големите кино творци ще видите и своите нови фаворити". От думите на Ралчева стана ясно, че "безспорно фестивалът се утвърди с възможността си да предлага гледането на филми безплатно".
Тя се обърна към публиката като заяви, че нейната подкрепа е "безценна и мотивираща за всички нас, които правим този фестивал. Именно поради това тази година учредяваме една нова награда "Наградата на публиката", допълни Ралчева.
По време на официалната церемония беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.
Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните ѝ роли в киното.
Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка "Златна липа" Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.
"Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него", каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.
"Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала "Златната липа" и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много", посочи в словото си Ели Скорчева.
Днес по обяд Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора.
"Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора", нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.
Ели Скорчева ще получи награда за цялостен принос в киното на 11-ото издание на кинофестивала "Златната липа"
Актрисата откри своята почетна звезда.
Фестивалът беше официално открит с филма "Все още има утре" на Паола Кортелези. А днес започнаха прожекциите на 9-те филма от конкурсната програма. Тази година за първи път зрителите имат възможност да гласуват за филма, който най-много им е харесал, и той да получи Наградата на публиката.
"Щастлива съм да съм в Стара Загора. Много благодаря за поканата на Маги Ралчева да оглавя тазгодишното международно жури. От вчера живея с аромат на липи в Стара Загора, което се оказа невероятен късмет. Много ми се ще през тези пет дни на фестивала да усещаме аромата на качествено европейско кино", приветства присъстващите в залата на Държавна опера Стара Загора председателят на журито Геновева Димитрова по време на откриването.
Председателят на журито Геновева Димитрова (Снимка: Павлина Дудева/БТА)
Девет фирма са селектирани в конкурсната програма на Международния фестивал за ново европейско кино "Златната липа" 2024, съобщават от пресцентъра на форума, цитирани от БТА.
Два от тях са от български автори - "Уроците на Блага" (2023) на режисьора Стефан Командарев и "Защото обичам лошото време" (2023) на Яна Лекарска.
"Това са два чудесни и много различни български филми - като внушения, като разказ, като послания. Но са еднакво интересни и завладяващи. Нашата селекционна комисия се спря именно на тези две ленти от България. Много рядко се е случвало два български филма да попаднат в конкурсната програма на "Златната липа", което говори за силна година на българското кино", коментира директорът на фестивала Магдалена Ралчева.
Друг претендент за статуетка "Златна липа" е "Стиснати юмруци" (2023) - последният филм на белгийския режисьор Вивиан Гофе. Лентата разказва завладяваща история за 11-годишно момче, което се опитва да запази връзката със своя баща - престъпник в затвора.
Албанският филм "Окарина" (2023) на режисьора Албан Зоджани ще разкаже завладяващата история на едно семейство, имигрирало във Великобритания, за да търси по-добър живот.
В конкурсната програма на "Златната липа" 2024 влиза и продукцията на италианския режисьор Матео Гароне "Аз, капитанът" (2023). В основата му също е мигрантската криза, но истинската тема на лентата е за възмъжаването, за особения процес на превръщането на едно срамежливо и наивно момче в отговорен и смел мъж, преодоляващ ужасни изпитания.
В битката за статуетка от фестивала "Златната липа" 2024 влиза и копродукцията от Франция, Италия, Канада и Белгия "Плитката" (2023). Филмът разказва паралелно историите на три жени, които живеят в Индия, Италия и Канада, борейки се с превратностите на живота. В конкурсната програма зрителите ще видят и грузинската лента "Гражданинът Светец" (2023) на режисьора и сценарист Тинатин Каджришвили.
Биографичната драма "Алма и Оскар" (2023) на австрийския режисьор Дитер Бернар е копродукция на Австрия, Швейцария, Германия и Чехия изследва страстната и бурна тригодишна връзка между Великата дама на виенското общество - Алма Малер (1879-1964) и австрийския художник Оскар Кокошка (1886-1980).
Деветото заглавие в конкурсната програма е от Сърбия в копродукция с Франция, Хърватия и Люксембург. Действието на филма "Изгубена държава" (2023) на режисьора Владимир Перишич се развива в Сърбия през 1996 г. по време на студентските демонстрации срещу режима на Милошевич.
Лентите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от петчленно авторитетното международно жури с председател кинокритикът проф. Геновева Димитрова и членове режисьорът Линда Олте от Латвия, живеещият в САЩ режисьор Санджин Малешевич от Босна и Херцеговина и режисьорът Мариуш Гжегожек от Полша.
Те ще решат кои от филмите да получат статуетка "Златната липа" в категориите "Най-добър филм", Най-добра мъжка роля", "Най-добра женска роля" и "Най-добър режисьор".
За първи път тази година един от конкурсните филми ще получи Наградата на публиката. Тя ще бъде определена от зрителите на "Златната липа" 2024, които ще имат възможност да гласуват за филма, който най-много им е харесал.
По традиция отличие ще връчи и Съюзът на българските филмови дейци.
"Изкуството да падаш" - най-добър филм, Малин Кръстев с приз за най-добра мъжка роля в "Добрият шофьор" на наградите "Васил Гендов"