СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Стефан Командарев в He's the Man: Уроците на един никога доволен от себе си мъж
Всички мечтаем за няколко минути, в които ще извършим подвиг, но всекидневните войни, ежедневните усилия, са най-важните и най-трудните, заявява режисьорът
Автор : Галина Чолакова / 15 ноември 2023 / 08:50 6817 Прочита 0 Коментара
В петото издание на He`s The MAN 2023 ви срещаме с онези мъже, които сякаш вече владеят бъдещето, научили уроците на миналото и взели най-ценните поуки по пътя си, за да ги предадат на всички онези, които искат да открият и разберат как животът ни се превръща от неизписан бял лист в творчески заряд, добра воля, но и критично мислене - генераторите на висшия смисъл за всеки от нас, или поне надеждата да го открием в днешния свят.
За Стефан Командарев той е в пътя, в това никога да не бъдеш доволен от себе си и винаги да търсиш, дори когато успехът и признанието могат да те изкушат със самодоволство или суета. Те никога не са имали особена стойност за Командарев:
"Аз съм част от българското кино и то, смея да твърдя, е в категоричен възход. Много мои колеги направиха стойностни филми, които печелят награди по фестивали". А онази награда, която единствено има значение - е оценката на публиката.
Само преди броени дни режисьорът и неговият екип бяха отличени с поредната награда за "Уроците на Блага" - българското предложение за "Оскар", филмът, който безапелационно грабна две статуетки "Кристален глобус" на фестивала в Карлови Вари, 7 отличия от "Златна роза", а списание Variety нарече "социален трилър".
И това признание е само началото на един безкраен път за посланието на Командарев. "Уроците на Блага" ще остане паметта за историята на изгубеното ни поколение, предало родителите си, достойнството си и самокастрирало възможността да разпознава злото.
Но как разкриването на толкова терзаещо съвестта ни минало ще предопредели бъдещето ни? В крайна сметка всички ние се оказваме една посткомунистическа Блага в света на предадената вяра - без справедливост, дори без децата си, които търсят брод далеч от корените си.
"Блага е събирателен образ на поколението на нашите родители в крайна сметка. А те се оказаха най-голямата жертва на този период на прехода. И тук говорим за свеждане на техния живот до едно ниво на физическо оцеляване. Тотална загуба на достойнство.
Скоро бяхме в Музея на модерното изкуство в Лайпциг, за да търсим места за снимки за следващия ни филм. Там беше пълно с германските набори на Блага, които използваха свободното си време, за да посетят един музей на модерното изкуство.
А българските пенсионери, използват свободното си време, за да хванат градския транспорт, за да отидат от един квартал в друг, защото там има има супермаркет, където киселото мляко е по-евтино с 15 стотинки...Със сигурност всички ние имаме пръст във всичко това, защото сме позволили да се случи."
Стефан Командарев, подобно на героинята си Блага, също е бил заблуден, измамен, очакващ, че една промяна ще генерира различен живот. "Едно нещо не ми дава мира...След 1989 г. бяхме по улиците, скандирахме "Демокрация", "Свобода".
Мечтаехме не за това, което се случи. Представяхме си една по-различна България, не тази, която имаме в момента - с огромното социално неравенство, с несправедливости, с разделение. И това не е случайно, разбира се - колкото по-разделен е един народ, толкова по-лесно се контролира и манипулира. Това е най-голямото ми разочарование и нещо, което с филмите опитваме да покажем - къде има неправда, къде нещо може да де се промени. Най-малко с идеята, че човек не трябва да свиква, че неправдата е нещо нормално. Спре ли тя да ти прави впечатление, значи нещата са абсолютно изпуснати...
Редно е да искаме и да се борим, всеки по начините, които умее. Аз мога да опитвам с филмите си. Ние правим такива, които повдигат въпроси, които разбишкват доволството, категоричен е режисьорът.
Мнозина са убедени, че онова, което постига Командарев с филмите си и начинът, по който представя България по света, не може да постигне никой дипломат. За него макар и тази оценка да носи претенциозност, е и признание.
"Дано се разбира все повече и повече, защото българската култура освен посланик, създава ценности, престиж. Много харесах една фраза, която чух неотдавна - колкото повече се свиват парите в бюджета за култура и образование, толкова повече се налага да се увеличават парите за полиция и контрол..."
Режисьорът на снимачната площадка на "Уроците на Блага" (Снимка: Светослав Стоянов)
Но какво самият той отстоява и дори воюва в съвестта си, в деня си?
"Воювам да бъда добър баща, добър съпруг, да имам хубави отношения със семейството си, с близките си, да си върша работата като кинаджия, максимално отговорно, да не се взимам много насеризно, никога да не съм доволен, което е много важно - защото е най-директният път към падането. Това е една ежедневна война.
Всъщност, най-серизоните войни са именно ежедневните. Всички мечтаем за няколко минути, в които ще извършим подвиг, но ежедневните усилия са най-важните и най-трудните.
Животът в България, както и във филмите му, "нито комедия, нито тежка трагедия", за Командарев е неизчерпаем източник на сюжети.
"Накъдето и да се обърнеш, е пълно с неправди и с теми, които предизвикват интерес. И въпреки главната ни роля във всеки възможен филм на режисьора, "ние сме едно пъстро общество, малко инфантилно, но пък безкрайно симпатично."
Кой е следващият сюжет, който Командарев открива в един шивашки цех, приютил несправедливост, дори европейския ни дом, който "не е толкова общ", какво го прави недоволен, как филмът "Живот от живота" помогна за една жизненоважна промяна, чуйте в интервюто:
Преди "Уроците на Блага" да тръгне по кината в цялата страна от 15 декември, най-нетърпеливите могат да го гледат в рамките на филмовия фестивал "Киномания" на само две прожекции - при откриването в Зала 1 на НДК на 16 ноември и на следващия ден в Пловдив.
***
He`s The MAN! се провежда за пета поредна година след старта си през 2019-а. В първото издание на поредицата от срещи под мотото "Ум, дух и тяло" се включиха д-р Станимир Сираков, Светослав Иванов, Юлиян Вергов, Ники Станоев, Филип Захариев, Станислав Трифонов-Насимо, Стойчо Младенов, Teoдосий Теодосиев, Денислав Коджабашев и Иво Христов.
През 2020 година, въпреки световната здравна криза, Dir.bg продължи традицията със серията "Време за мъже", в която влязоха проф. Иво Петров, Графа, Михаил Билалов, Лазар Ангелов и Велизар Величков.
През 2021 година He`s The MAN! събра на тайна галавечеря Лазар Радков, Пламен Русев, Христо Мутафчиев и Стефан Вълдобрев в селекцията "В обувките на успеха!".
През 2022 година He` The MAN представи правилата на успеха на проф. Мартин Вечев, проф. Атанас Щерев, Найден Тодоров, Георги Господинов, Малин Кръстев и Димитър Бербатов.
Ежегодното специално събитие He`s The MAN! може да следите и на платформата тук>>>
*He`s The Man! се осъществява с подкрепата на Филип Морис България, Дейзи Тех АД, HONOR, Chivas Regal, Katarzyna Estate, Devin, Subaru.
Стефан Командарев представя в САЩ филма "Уроците на Блага" - българската номинация за награда "Оскар"