СВЯТ
Образът на нобелистката Тони Морисън беше увековечен върху пощенска марка
Писателката и носителка на Нобелова награда за литература Тони Морисън беше почетена с пощенска марка с нейна снимка
Редактор : Impressio / 493 Прочита 0 Коментара

Писателката и носителка на Нобелова награда за литература Тони Морисън беше почетена с пощенска марка с нейна снимка, съобщи АП. Събитието се проведе във вторник в Принстънския университет, в който тя беше преподавала почти две десетилетия.
Чрез Зум се включиха поканените говорители, всеки от които е бил близък приятел на покойната романистка. Сред тях бяха бившия президент на САЩ Барак Обама и съпругата му Мишел Обама, телевизионната водеща Опра Уинфри, както и библиотекарят на Конгреса в САЩ Карла Хейдън.
За този месец е планирана поредица от събития в чест на писателката, която почина през 2019 г. на 88-годишна възраст. Церемонията във вторник беше открита със запис на Морисън, която рецитира пасаж за Харлем от своя роман от 1992 г. "Джаз": "Никой не казва, че тук е хубаво; никой не казва, че е лесно. Това, което е, е определящо и ако обърнеш внимание на картата на улиците, на всичко изложено на показ, Градът не може да те нарани."
Малко по-късно афроамериканска акапелна група изпя популярния химн "Надигни всеки глас и пей", който е известен като националния химн на чернокожите.
Бившият председател на Центъра за изкуства "Люис" и дългогодишен преподавател в Принстънския университет Майкъл Кадън, който е водил курсове заедно с Морисън, отдаде почит на покойната писателка.
Кадън също представи главния информационен директор и изпълнителен вицепрезидент на Пощенската служба на САЩ Прита Мехра, която заяви, че са горди да почетат Морисън.
"Милиони ще могат да видят нашата нова марка и тя завинаги ще ни напомня за силата на думите и идеите, които Морисън показа на света", каза Мехра.
Синът на Морисън Форд Харисън присъства на церемонията заедно със семейството си.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Фотографът Дебра Файнголд, чийто портрет на Морисън за корицата на списание "Тайм" от 19 януари 1998 г. е изобразен на марката, също се включи в събитието.
"Всеки, който е имал късмета да се запознае с Морисън, знае, че тя беше също толкова омагьосваща на живо, колкото е и на хартия", каза Руха Бенджамин, професор по афроамерикански изследвания, която прочете писмо от семейство Обама.
"Надяваме се, че тази пощенска марка би я накарала да се усмихне, че би ú харесала идеята да ни помогне отново да се свържем чрез писането", се казва в писмото.
"Тони вече не е сред нас, но ние знаем, че творчеството ú е трайно - ще продължи да предизвиква съвестта ни и ни да ни подтиква към повече съпричастност", добави Бенджамин.
През 1993 г. Морисън се превърна в първата чернокожа жена, спечелила Нобелова награда за литература.
Опра Уинфри каза, че е стартирала своя читателски клуб през 1996 г. с романа на Морисън от същата година "Песента на Соломон".
"През годините избрах четири от книгите на Тони Морисън, които да прочетем като общност - повече от който и да е друг автор", каза тя в предварително записано видео.

Индийската писателка Гитанджали Шри се наложи над утвърдени автори за наградата "Букър" с роман, написан на хинди
Уинфри говори и за първото гостуване на Морисън в "Шоуто на Опра", по време на което тя е разказала за отглеждането на децата си като самотна майка, с което е трогнала публиката.
"Казах ú: "г-жо Морисън, понякога книгите Ви са предизвикателни и трудни за четене за някои хора". А тя ми каза: "Ами помислете колко са трудни за писане", добави Уинфри. "Но трудно или не, с писането си тя обедини хора от цялата страна и от света в едно изцяло ново преживяване."
Предстои и изложба, посветена на творческия процес на Морисън, която ще се бъде показана в библиотеката на университета до 4-и юни. Изложбата е взета от архивите на писателката и включва над сто произведения, някои от които невиждани досега. Сред тях са ръкописи, кореспонденция с други чернокожи жени, снимки и рисувани на ръка карти, направени докато Морисън е писала романа си от 1987 г. "Възлюбена". Включени са и някои от единствените съществуващи чернови на "Песента на Соломон".
По-късно този месец ще се проведе тридневен симпозиум с участието на романистката Едуидж Дантика, която ще изнесе основната реч, а през април вокалистката и носителка на награда "Грами" Сесил Маклорин Салвант ще изнесе концерт.
Президентът на Принстънския университет Кристофър Ейсгрубер подчерта, че наследството на Морисън ще продължи да бъде вдъхновение за университета, неговата общност и най-вече за чернокожите и цветнокожите творци.
"Тя беше писателка с рядко срещана дарба, ярка оригиналност и от наистина важно значение в историята", каза Ейсгрубер.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.