КУЛТУРНИ СПИРКИ
Кои са Европейските столици на културата за 2023 г.?
Инициативата е създадена през 1985 г. и поставя културата в центъра на вниманието на европейските градове с целогодишна финансова подкрепа за събития в областта на културата и изкуството
Редактор : / 13968 Прочита 0 Коментара
Изглед от Тимишоара в Румъния (Снимка: iStock by Getty Images)Тимишоара в Румъния, Елефсина в Гърция и Веспрем в Унгария са Европейските столици на културата за 2023 г. Те ще поемат щафетата от тазгодишните столици Еш, Люксембург, Каунас, Литва и Нови Сад, Сърбия.
Инициативата "Европейска столица на културата", създадена през 1985 г., поставя културата в центъра на вниманието на европейските градове с целогодишна финансова подкрепа за събития в областта на културата и изкуството. Целта й е да покаже богатството и многообразието на културите в Европа, да подкрепи приноса на културата за развитието на градовете, да ги популяризира, да насърчи туризма и да провокира и местните жители, и всички европейци да изпитат усещането за принадлежност към обща културна среда, пояснява пресслужбата на Европейската комисия (ЕК), цитирана от БТА.
Изглед от Елефсина в Гърция (Снимка: iStock by Getty Images)
Процедурата по подбор на европейска столица на културата започва години преди обявяването на избраните населени места. Страните членове на ЕС започват да набират кандидатури сред градовете си шест години преди избора чрез министерствата на културата. Градовете, които проявяват интерес, го заявяват, съпроводен с предложения за културни събития.
Независими експерти в областта на културата и градоустройството оценяват предложенията в няколко етапа въз основа на единни критерии и препоръчват кандидатурата на един град от страна. Властите в страните членки формално обявяват препоръчания град за кандидат за Европейска столица на културата. ЕК контролира прилагането на единните правила в процедурата.
Кандидатките за членство и страните от Европейската асоциация за свободна търговия могат да излъчват кандидати за европейска столица на културата за 2022 г., 2024 г, 2028 г., 2030 г. и 2033 г. Процедурата за избор при тях е по-различна - всеки от желаещите градове се конкурира пряко с останалите и Европейската комисия организира процедурата за избор.
Изглед към Веспрем в Унгария (Снимка: iStock by Getty Images)
Официално посочените за европейски столици на културата разполагат с четири години преди началото на домакинството им, за да планират и подготвят програмите си, да ги разположат в дългосрочна културна политика, да ангажират европейските граждани и да подготвят нужната инфраструктура. Независимите експерти и ЕК съветват и следят подготовката на градовете. В края на периода на мониторинг те дават препоръка дали ЕК да изплати на градовете Наградата "Мелина Меркури" от 1,5 милиона евро от бюджета на Програма "Творческа Европа".
Европейската комисия публикува всяка година доклад с оценка на подготовката за домакинството, от 2019 г. избраните градове се отчитат пред ЕК за дейността си като европейска столица на културата до края на годината след домакинството.
Европейските столици на културата до 2026 г. вече са известни. Догодина това ще са Бад Ишъл в Австрия, Тарту в Естония и Будьо в Норвегия. Германският град Кемниц и словенският Нова Горица ще са културните центрове на Европа през 2025 г. На следващата година европейските столици на културата ще са две - Оулу във Финландия и Тренчин, Словакия.
Латвийският град Лиепажа очаква официалната позиция на националните власти за домакинство през 2027 г. Предстои Португалия да избере другата европейска столица на културата за същата година измежду кандидатите Авейро, Брага, Евора и Понта Делгада.
Българският град Пловдив бе европейска столица на културата през 2019 г.