ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019
Пловдив и Матера се готвят за откриването на Европейски столици на културата
За официалното събитие на 12 януари в града под тепетата се очаква да пристигнат над 40 000 гости
Редактор : Impressio / 11 януари 2019 / 09:01 4974 Прочита 7 Коментара
Пловдив е първият български град, който печели титлата "Европейска столица на културата". Двадесет години след като беше домакин на Месеца на културата през 1999 г., градът ще отпразнува през 2019 г. най-престижната културна инициатива на Европейския съюз.
Европейска столица на културата е уникален за България проект, който предоставя нови възможности за развитие на потенциала на града победител и нова международна видимост на българската култура като цяло. След четири години подготовка, програмата на Пловдив 2019 включва над 300 проекта и повече от 500 събития. Те обхващат не само града, но и целия Южен Централен регион, както и градовете-финалисти от втория кръг на надпреварата - Варна, София и Велико Търново.
Гостите на града под тепетата ще могат да избират измежду множество събития - от различни изложби, чрез които могат да се запознаят с кирилицата, паневритмията до съвместни театрални продукции с други страни от Западните Балкани и ромските и турските общности.
Тържествата по откриването ще се проведат от 11 до 13 януари и ще включват редица събития на открито и на закрито - в това число музикално и танцово представление и светлинно шоу вечерта на 12 януари. Комисарят по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел ще присъства на официалната церемония на 12 януари.
30-метровата кула, издигната специално за официалното откриване(Снимка: Община Пловдив)
Десетките телевизионни екипи ще показват специално изградената кула, вместо Античния театър в Пловдив, превърнал се в символ на най-стария, постоянно обитаван град в Европа. Капацитетът му от 3500 места не позволява да посрещне хилядите гости, които се очакват да пристигнат за официалното откриване. Античният театър е построен през втори век (117 - 53 г.) по времето на римския император Марк Улпий Траян, разрушен три века по-късно и частично реставриран в оригиналния си архитектурен план.
Античният театър в Пловдив (Снимка: Shutterstock)
Античен театър - Пловдив, част от сцената (Снимка: Shutterstock)
Официалното откриване на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 е със спектакъла "Ние всички сме цветове", който ще се реализира на шестте нива на 30-метровата импозантна метална кула. Артистичен директор на светлинното шоу е Свен Сьорен Байер, технически ръководител е Щефен Фукс. Режисьор на спектакъла е Питър Брикс. Осветлението е поверено на Бьорн Херман, а видео дизайнът на Фридер Вайс. Визуалните ефекти поемат Хайо Рем и Даниел Бандке. Композитор е Христо Намлиев, а музикални отговорници - Кристиян Щайнхозер и Maкс Тридер. Режисьори на отделни картини в спектакъла са и Густав Рюб и Стайко Мурджев. Хореографията е на Лидия Клемент, а костюмите са на Педро Рихтер.
Първи на сцената ще излезе Теодосий Спасов, който ще изсвири произведение, създадено от него за този наистина специален за България повод. В грандиозния спектакъл ще вземат участие над 200 кукери от региона, Фолклорният ансамбъл "Тракия", ученици от Националната гимназия за сценични и визуални изкуства, над 200 хористи от всички пловдивски хорове, под палката на Диан Чобанов. С лазерни арфи ще се включат и изпълнители от АМТИИ, гайдари, над 150 деца от Спортното училище "Васил Левски" и над 1000 граждани на Пловдив.
Народната певица Валя Балканска и гайдарят й Петър Янев закриват спектакъла. След зарята в програмата се включва и световноизвестният немски музикант и продуцент на електронна музика Шилер, който с няколко часов сет на живо стартира европейското си турне от Пловдив.
Ко-Европейската столица на културата 2019 - Матера, Италия (Снимка: Shutterstock)
Матера в Южна Италия е побратимата на Пловдив - Европейска столица на културата през 2019 г. Двата града взаимодействат активно по общи проекти и инициативи. Матера е носител на титлата заедно с регион Базиликата.
Програмата за Матера е организирана под надслов "Отворено бъдеще", като в центъра ѝ са поставени социалното и културното приобщаване и съвместните иновации. По-важните събития включват "Ars Excavandi" - съвременен поглед върху историята и културата на подземната архитектура, "Ренесансът: нов прочит" — пътешествие през артистичното минало на Базиликата и Апулия, и "Поезия на числата" — изложба, посветена на централната роля на математиката в работата на хората на изкуството през вековете.
Сред акцентите на откриването в Матера ще бъде представено първото открито представление на операта "Селска чест" от Маскани в сътрудничество с най-стария оперен театър в света - "Сан Карло" в Неапол, създаден през 1737 г. за имения ден на крал Карло ди Борбон, както и 27 проекта, разработени с местните творчески общности и с партньори от Европа. Официалното откриване в Матера ще се проведе на 19 и 20 януари и включва участие на 2 000 музиканти от всички села в региона на Базиликата и много други части на Европа. Комисарят по въпросите на образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич ще присъства на официалната церемония на 19 януари.
През 2018 г. Валета в Малта и Леуварден в Нидерландия бяха Европейски столици на културата. След Пловдив и Матера през 2019 г. следващите "Европейска столица на културата" ще бъдат Риека (Хърватия) и Голуей (Ирландия) през 2020 г., Тимишоара (Румъния), Елевсина (Гърция) и Нови Сад (Сърбия, страна кандидатка) през 2021 г., Еш (Люксембург) и Каунас (Литва) през 2022 г. и Веспрем в Унгария (препоръчан) през 2023 г.
Да пожелаем успех на Пловдив и на Матера като "Европейски столици на културата" 2019-а!