ИСТОРИЯ
Изложба "Ретроспектива на 1989 г." беше открита в библиотеката на Румънската академия
Изложбата се организира от Националния съвет за изследване на архивите на Секуритате (тайните служби на комунистическия режим в Румъния - бел. ред.) в партньорство с Националната информационна агенция Аджерпрес
Редактор : / 71 Прочита 0 Коментара
Изложба "Ретроспектива на 1989 г." - снимки, новинарски текстове и документи, беше открита в библиотеката на Румънската академия (Снимка: Аджерпрес)Изложбата "Ретроспектива на 1989 г.", която представя месец по месец ключовите моменти и атмосферата на периода на дълбока трансформация в Румъния, беше открита вчера в библиотеката на Румънската академия, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
На 12 пана са представени снимки, новинарски текстове и документи, които хронологично отразяват съществените моменти от 1989 г.
Изложбата се организира от Националния съвет за изследване на архивите на Секуритате (тайните служби на комунистическия режим в Румъния - бел. ред.) в партньорство с Националната информационна агенция Аджерпрес.
"Фотографията е най-верният елемент от историята, тя не съдържа нито субективност, нито по някакъв начин метафората на една история, която една новина може да съдържа в даден момент", каза при откриването генералният директор на Аджерпрес Клаудия Николае.
Аджерпрес: Портрет в цял ръст на войводата Михай Витязул, гербове на Кралство Румъния, открити в Медицинския университет в Търгу Муреш
Тя припомни, че Аджерпрес притежава най-големия и най-стар исторически архив.
"Нека не вярваме, както се случи в други институции, че не е имало опит за превземане на архива, особено на фотографския архив на Аджерпрес, но моите колеги успяха да го съхранят. Ето защо днес намираме най-големия и най-старият исторически архив в институцията.
Говорим за четири и половина милиона снимки - това е до 2005 г., което е физическият архив. От 2005 г. беше открит цифровият архив и има друг процес на архивиране. Физическият архив съдържа четири милиона и половина снимки, а комунистическият период е много обширен, защото тогавашният режим искаше всяка минута да има фоторепортер на Аджерпрес.
Всеки момент от този период е в архива на Аджерпрес и се радвам, че в рамките на такива проекти успяваме да го покажем на обществеността. В крайна сметка това е мисията на агенцията, да покаже и илюстрира тези моменти чрез снимки. Те са най-ясни и най-изразителни и не са малко", обясни още Клаудия Николае.