Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Хоризонти 2023": Културата създава големите идеи, бизнесът ги осмисля

ВИЗИОНЕРСКА ВЕЧЕР

"Хоризонти 2023": Културата създава големите идеи, бизнесът ги осмисля

Тази година традиционната инициатива на списание "Мениджър" бе под надслова "Култура и развито общество: Как подпомагането и инвестирането в култура повлиява върху развитието на бизнеса и обществото като цяло"

4 май 2023 г. На галавечерта "Хоризонти 2023" в Sofia Event Center. На снимката (от ляво надясно): музикологът Матиас Теодор Фогт, модераторът Виктор Божинов и президентът (2012 г.–2017 г.) Росен Плевнелиев (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Ме

На 4 май се проведе ежегодната инициатива на списание "Мениджър", в която медията среща светли умове на нашето съвремие с най-високо ниво лидери в бизнеса на България. Целта е приобщаване към един необичаен подход към взаимодействие между културата и бизнеса, което да очертае пътя към постигане на по-осъзнато и развито общество.

4 май 2023 г. Сион Найман на галавечерта "Хоризонти 2023" в Sofia Event Center (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

"Отговорният бизнес има мисията да се бори с отчужденията в обществото. Културата са нашите инстинкти, насочени по един единствен път. Въпросът е, че ние трябва да знаем какъв е този път и накъде ни води. Важно е да изберем посоката напред, но и посоката нагоре, за да можем да видим общото, голямото и глобалното. Само с поглед отгоре можем да чертаем правилните посоки и да градим духовни хоризонти, които да ни изпълват със смисъл."

С тези думи на режисьора Виктор Божинов беше открита втората визионерска галавечер на списание "Мениджър", която се провежда под патронажа на президента на Република България.

4 май 2023 г. На галавечерта "Хоризонти 2023" в Sofia Event Center (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

Поздравителен адрес от Румен Радев прочете икономическият му съветник Диляна Славова.

"Удоволствие е и тази година да бъда патрон и да ви поздравя по повод ежегодната среща "Хоризонти". Поздравявам екипа на списание "Мениджър" за организирането на галавечерта...

Културата има водещо значение за развитието на обществото. Невъзможно е да бъде постигнат реален прогрес, ако той има единствено материални императиви и липсва стремеж към постигането на баланс между технологиите и духовните постижения."

"За пореден път поставяме на фокус културата като ѝ отдаваме заслуженото значение на основен двигател на гражданското развитие на модерното общество. Като медия ние продължаваме да работим за интегрирането и подкрепата на бизнеса, в провеждането на проекти и събития, имащи трансформационно значение за културното съдържание.

Ние знаем, че културата играе роля за постигането на такова качество на живот, която прави отделния гражданин просветена, пълноценна, свободна личност.

Издателят на списание "Мениджър" Александра Мирчева (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

Културата е убеждение, морален пътеводител. Културата развива и привлича таланта и разгръща човешкия разцвет. Затова вече 25 години като издатели ние продължаваме да работим за развитието на връзките между бизнеса, културата, институциите и обществото", каза Александра Мирчева - председател на Съвета на директорите на "ВМ Финанс Груп" и издател на списание "Мениджър".

"Няма по-голям смисъл от това българските политици и бизнес да бъдат заедно по пътя", отбеляза Росен Плевнелиев, президент на България в мандата 2012-2017 г.

"Ако искаме да успеем като държава, като нация, ние трябва да имаме правилен подход и план. Ако нямаме правилен подход, планът няма да успее и обратното - ако имаме правилен подход, но планът ни е грешен, пак няма да успеем. Крайно време е културата да бъде такъв приоритет", добави Росен Плевнелиев.

"Поканен съм да говоря по много трудна тема, която е важна не само за България, но особено за младите, които трябва да вземат решение дали да останат в държавата", обърна се към всички участници във визионерската гала вечер специалният чуждестранен гост-лектор тази година Матиас Теодор Фогт - основател и директор на Института за културни инфраструктури на Саксония. Той представи редица статистически данни, според които в края на 20-и век в българските села в България живеят нула души, а това по думите му, не води до развитие.

"Без симбиозата между града и селата, градската система няма да функционира. Изкуственият интелект и роботите няма да променят това изоставане. Дали ще се промени нещо по този въпрос, остава да се надяваме", каза Фогт. Според него, в България се нуждаем от помощници.

Музикологът Матиас Теодор Фогт и Президентът (2012 г.-2017 г.) Росен Плевнелиев (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

"А кои могат да бъдат най-големите ви помощници?" попита Матиас Фогт и отговори:

"Огледайте тази зала, тук е събран бизнес елита на България". По думите му, в днешните сложни времена можем да потърсим решение в "капитала на страстта".

Страстта - към това което правим, работим, създаваме е тази, която е необходима на гражданите и бизнеса, за да подготвят силите на страната за бурните времена, заяви той. "Уважаеми предприемачи, бъдете активни и попитайте младите си служители как може да се повиши капитала на страстта във вашата компания.

Обяснете на младите си служители какво е страст и колко много означава тя за вашата компания и ги оставете да помислят самостоятелно и да ви предложат нови проекти. Сигурен съм, че може да използвате страстта, с която управлявате бизнеса си в полза на страстта в цялата страна", завърши изказването си Фогт.

В последващата сесия, с модератор Виктор Божинов, Матиас Фогт и президентът Росен Плевнелиев отговориха и на въпроси, изпратени от гостите на галавечерята.

Музикологът Матиас Теодор Фогт и Президентът (2012 г.-2017 г.) Росен Плевнелиев (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

Инвестицията в култура е инвестиция в човешкия потенциал и в просперитета на едно общество. Това обаче води неминуемо след себе си по-високи очаквания към управленците на това общество - дали се осъзнава значимостта на нейната роля в България. Възможно ли е съзнателно да се пренебрегва развитието й? беше първият въпрос, отправен от модератора Виктор Божинов към Росен Плевнелиев.

"Ние трябва да можем това, което се прави добре по света, да го правим добре и в България, да имаме националното самочувствие, че го правим както трябва. Това, което ни води напред, е разбирането на елита, че културата е важна и оттам нататък да можем да помагаме по специфични програми, с които да мерим смисъла и прогреса напред по един разумен начин", отговори той.

"Важно е какво искат младите хора като тук не става въпрос само за високо възнаграждение и възможност за личен живот.

Става въпрос да има атмосфера, която да позволява на младите хора активно да се занимават с различни неща. Това е общество на участието. Изключително важно е да се види тази атмосфера не само в лицето на културни институции, но и като възможност за младите да се организират. Това е моето приканване за създаване на такъв капитал на страстта", беше отговорът на Матиас Фогт.

"Какви са вашите наблюдения в обществата, в които имате най-голям опит? беше вторият въпрос към президента Плевнелиев.

Президентът (2012 г.-2017 г.) Росен Плевнелиев (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

"Ние се проваляме най-вече в колективното ни усилие да работим за доброто име и репутация. Няма друга нация като нас, която да се кара за всичко. Дайте да седнем на една маса и да се разберем да не се караме поне по три важни теми, защото иначе нито едно дете няма да остане в България... Всякакви кризи има навсякъде, хайде да не допускаме и духовна криза", призова Плевнелиев.

"Кой трябва да има водеща роля при създаването на културата? Държавата или самото общество през частните инициативи, подкрепени от бизнеса? беше третият въпрос, зададен към Матиас Фогт. "Най-важното е аудиторията, публиката. Сега в Германия сцената на изкуството е доста по-ефективна в пост Covid ситуацията.

Важна е публиката и е хубаво успоредно със събитията на големите институции да имаме тези малки събития, това би било най-добрия подход да създадем културни посланици на България", отговори той.

На последният въпрос "Как трябва да се подходи към следващите поколения, за да не загубят посока предвид високата скорост, на която живеем? Изкуственият интелект може ли да обърка допълнително възприятието за култура и културни ценности?"

Талантливата Диана Чаушева Center (Снимка: Николай Дойчинов и Юлиян Донов/Сп. "Мениджър)

Росен Плевнелиев отговори "Имаме потенциала след 5 години да сме по-богати и по-развити от Естония. Идва технологична революция, дайте да се издърпаме от блатото и ще бъдем по-богати".Матиас Фогт пък даде пример, как са тествали с ChatGPT да се имитират поеми на известни автори, но това се оказало абсолютно невъзможно. Според него човекът ще продължи да бъде творец и двигател на изкуството.

Гостите на вечерта имаха възможността да се насладят и на изпълнения на млади български таланти - цигуларката Диана Чаушева, носител на множество награди и Сион Найман - изключително талантлив виолончелист, който вече завладява международните музикални сцени.

Още

Трябва ли Клеопатра да е чернокожа?

Трябва ли Клеопатра да е чернокожа?

Още

"Движение за култура": Молим да преосмислите така заложеното в проекта за бюджет съкращение на средствата за култура

"Движение за култура": Молим да преосмислите така заложеното в проекта за бюджет съкращение на средствата за култура

Още

Кои са Европейските столици на културата за 2023 г.?

Кои са Европейските столици на културата за 2023 г.?

Още

Орхан Памук и Олга Токарчук в Тимишоара за откриването на "Европейска столица на културата"

Орхан Памук и Олга Токарчук в Тимишоара за откриването на "Европейска столица на културата"

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

Mузеят Лувър планира да експонира по-добре "Мона Лиза"

Възможно е прочутата картина да бъде преместена и бъде изложена в отделна зала

Изложба показва "Скритите съкровища на Народния театър"

Работи се по платформа с дигитализиран архив на театъра

Спечели двойна покана за първия концерт на Дзукеро във Варна

Световноизвестният изпълнител стъпва в Двореца на културата и спорта на 27 април с 11 страхотни музиканти

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

Открадната глава от статуя на Рамзес Велики беше върната в Египет

Артефактът, който на над 3400 години, е откраднат от храм в древния град Абидос преди повече от тридесет години и е изнесен незаконно

Множество събития, посветени на тракийската култура, предстоят през годината в Казанлък

Те са посветени на две важни годишнини – 80-ата годишнина от откриването на казанлъшката Тракийска гробница и 20-ата годишнина от откриването на гробницата на Севт III в могилата Голяма Косматка