СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Джаз легендата Васил Петров: Отдалечаването от Бога, обезсмисля живота ни
С българския Франк Синатра разговаряме за предстоящия му спектакъл "Синатра: Вегас 2", за автобиографичната му книга, за любовта и свободата
Автор : Мая Филипова / 29 октомври 2018 / 17:25 7290 Прочита 12 Коментара
Васил Петров (р. 1964) е български джаз и поп певец, композитор и художник. Завършил е Музикалното училище в София и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", спец. "Поп музика". Носи имената на своя дядо, който е сред основателите на мъжкия хор "Кавал".
Васил Петров като абитуриент в Музикалното училище (Снимка: Личен архив)
През 1992 и 1994 г. е най-продаваният изпълнител в България. Васил Петров е единственият певец, който има издадени три албума в рамките на една календарна година - "Другият", "Джаз и блус" и третият е дует с известния български пианист Румен Тосков.
По време на участие в Международния конкурс "Златният Орфей" (Снимка: Личен архив)
На Международния конкурс "Златният Орфей" (1995) е отличен с наградите "Хит на годината", "Певец на годината" и "Албум на годината". На първите български музикални награди "Орфей+" е избран за най-добрия мъжки глас на годината.
При получаване на наградата "Икар" (Снимка: Личен архив)
Притежава множество награди и отличия, сред които : Наградата "Икар" на Съюза на артистите в България "За съвременна българска музика", за албум, продуциран от БНР , 2015.
Васил Петров участва в различни музикални проекти: джаз, поп, камерни оркестри, филхармонии, големи групи, музикални спектакли. Активно концертира на джаз фестивали и турнета в България и чужбина, с голям брой концертни изяви - Хелзинки (Финландия), Осло (Норвегия), Гърция, Виена (Австрия), Стокхолм (Швеция), Белград и Ниш (Сърбия ), Лилехамер (Норвегия) по време на зимните олимпийски игри, Лугано (Швейцария), турне в Токио (Япония), турне в Москва (Русия), Darmstadt и Plassenburg-Kulmbach (Германия), Франкфурт (Европейски културни Дни 2014) и др.
Някои критици са вдъхновени да коментират Петров като "Българския Франк Синатра", Frankenpost го нарича "изпълнител с невероятно сценично присъствие, с кадифен глас и изключителна красота ", който може да се сравнява с най-великите, като Tony Bennett, Bing Crosby и Frank Sinatra. Немският вестник "Echo" пише: "Не само с гласа и топлината на ласкателния си баритон, но също така и с гладкостта и хладността на външния си вид, напомня на" The Voice ".
Представяме Ви джаз певеца Васил Петров в едно ексклузивно интервю за Dir.bg:
- Г-н Петров, остават броени дни до мегаспектакъла "Синатра:Вегас 2". Миналата година пристигнахте в НДК в стил Джеймс Бонд, с ретро автомобил, който е бил собственост на Брус Уилис. Каква е музикалната тема, която избрахте сега?
- Този е път е "Мисия невъзможна" и колата ще бъде заместена с хеликоптер.
При пристигането за концерт-спектакъла "Синатра: Вегас", 2017 г. (Снимка: Личен архив)
- Звучи интересно. Нов репертоар, нов акцент. Каква история разказва второто издание на шоуто?
- Акцентът е най-вече в артистичната част от спектакъла, която се фокусира върху скечовете и разискването на начина на пеене в така наречения джентълмен сет. Репертоарът е обновен, като запазваме големите хитове на всички времена.
След концерта "100 години Синатра" (Снимка: Личен архив)
- Специално за спектакъла у нас пристига американският блус певец Брус Джонсън, с който отново ще си партнирате на сцената в зала 1. А тази година ще вземат участие и Михаела Филева и Орлин Павлов?
- Да, той идва от Лондон. А Орлин и Михаела са новото присъствие в спектакъла, като мои гости.
- Как се появи идеята да превърнете зала 1 в елегантен джаз клуб и да пресъздадете атмосферата на Лас Весас?
- Това беше миналата година, не цялата, а част от нея -оркестрината. Това беше идея на моя мениджър Маргарита Тошева. Атмосферата на Лас Вегас беше в съдържанието на спектакъла. Винаги съм искал да присъздам тази атмосфера в началото на 60-те години, когато шоу бизнеса е бил създаден най-вече от Синатра и компания, така наречения "The Rat Pak" (банда с плъхове).
С балета по време на спектакъла "Синатра: Вегас", 2017 г. (Снимка: Личен архив)
- Защо Синатра е толкова специален за Вас?
- Не само за мен, надявам се и за много други, защото е направил моста между джаза и поп музиката, всъщност може би той е създал поп музиката.
- Коя е тази песен, изпята от легендарния Франк Синатра, която е станала част от Вас? От Вашия път?
- Моята версия на "My Way" и много други. Една песен която стана известна не във Франция където беше нейната родина, а чак когато премина отвъд океана.
-В момента работите върху автобиграфичната си книга "Другият"? Ще разкриете ли детайли? Кога се очаква нейната премиера?
- Надявам се да излезе в най-скоро време. В нея ще включа най-трудните и най-успешните си периоди на сцената.
Графика, Васил Петров (Снимка: Галерия "Нюанс")
- В свободното си време рисувате. Подготвяте ли нова изложба?
- Не, тази година няма да успея. Имам много ангажименти и концерти. Живот и здраве догодина!
- Как си представяте една почти съвършена вечер?
- По много и най-различни начини. Концерт в Карнеги хол и афтър парти в Сентрал парк, би могла да бъде съвършена вечер, а защо не вечер с приятели в Родопите. (Усмихва се.)
С джаз певицата Камелия Тодорова (Снимка: Личен архив)
- Музиката, любовта, свободата. В какъв ред бихте ги подредили?
- Естествено любовта е на първо място, тя обуславя и изпълва със съдържание и свободата, и музиката, а и да не забравяме какво пише в евангелието на Св. Лука - "Открийте истината и тя ще ви направи свободни."
По време на своя изложба (Снимка: Личен архив)
- Вдъхновението...Къде го намирате?
- Намирам го в любовта и свободата.
- Какво осмисля живота ни днес, как мислите?
- Аз мога да ви кажа какво го обезсмисля - отдалечаването от Бога.
- Харесвате ли мястото, на което сте се родили?
- Да, разбира се. Това не е мой избор, а Божий промисъл и слава Богу той ни е осигурил изключително красиво географско разнообразие на такава малка площ.
- Вашата молитва за България?
- Препоръчвам на всеки да си състави молитва за България с най-простите си думи, но нека да бъдат и най-искрени, отправени към Бога.
Интервю на Мая Филипова