ПАМЕТ БЪЛГАРСКА
Народната признателност към Капитан Петко войвода, в камък, слово и песен
175 години от рождението на легендата
Редактор : / 5864 Прочита 17 Коментара

Българският хайдутин, революционер и национален герой е една от неръкотворните икони на България. Днес се навършват 175 години от рождението на Капитан Петко войвода. Роден е на 18 декември (6 декември стар стил) 1844 г. в българското село Доган Хисар, разположено на 26 километра от Дедеагач в Беломорска Тракия.
Днес паметник на легендарният ни герой беше открит в Алеята на бележитите българи в Борисовата градина в София, а през ноември и в Свиленград. Народната признателност е жива и е възпяла легендата не само в камък, но и в слово и песен. Тези неръкотворни признания бранят паметта за националния герой от посегателства, каквито опити за жалост имаше преди години.
Един кратък обзор на стореното от народа ни за опазване паметта за Капитан Петко войвода:
Варненци честват 175 години от рождението на Капитан Петко Войвода (Снимка: BulFoto)
През 1888 г. Хр. Попконстантинов издава първата биография на войводата Петко Киряков. Тя е резултат на близостта му с Петко войвода и на срещите и разговорите му с него. Според експерти, тази биография е не само първата, но и най-достоверната биография на героя за периода до 1879 г.. В нея е предадено чутото от Петко войвода, както и разказите на негови съратници. В края на биографията Хр. Попконстантинов прилага и текстовете на 26 автентични документа за войводата, които той му предоставил за публикуване. Авторът прави популярни и имената на четниците на Петко войвода, също дадени му от войводата.
Тази биография, обаче, е отпечатана със закъснение и след като са били съкратени важни части от нея. Все пак голяма част от творчеството на изследователя е публикувана от Пловдивското издателство "Христо Г. Данов".
Бюст на Капитан Петко Войвода - Петко Киряков в Рим (Снимка: BulFoto)
През 2004 г. бе издигнат паметник на националния ни герой в Рим. Той е дело на българския скулптор Валентин Старчев и е изработен от чисто бял мрамор от Сандански. При откриването на паметника скулпторът каза пред медиите, че първо се е старал паметникът "да си прилича" с войводата, но и да вдъхва героизма му, защото "Петко войвода не е обикновен човек".
През септември т.г. скулпторът Емил Бачийски извая в камък образа на кап. Петко войвода в с. Раювци. Той издълба за памет на поколенията и думите на войводата такива, каквито са те в повестта на Николай Хайтов: "Не ща везирин да ставам, не ща в сараи да седа. Стига ми мене царството, дето ме тачи народа".
Един от най-гледаните български филми безспорно е телевизионният сериал от 1981-ва "Капитан Петко войвода". Той предизвика истински зрителски фурор, който е жив и днес. Героико-мъченическият образ на войводата на екрана, бе чудесно превъплътен от актьора Васил Михайлов. Филмът възкреси мита за националния герой "в плът и кръв" по много убедителен начин.
Създателите на "Капитан Петко войвода", в лицето на писателя Николай Хайтов и режисьора Неделчо Чернев, представят реалистично и ярко образа на героя, акцентирайки върху моменти от истинската му биография, премерено подсилени с художествена измислица. Васил Михайлов се превръща в любим актьор на българите заради ролята си във филма и дори започват да го идентифицират с героя.
Малцина знаят, че за ролята първоначално бил гласен друг голям актьор - Стефан Гецов, но сценарият на Николай Хайтов изисквал по-млад изпълнител, като Васил Михайлов. Така настъпил звездният час на актьора за най-силната роля в кариерата му, за която той бе награден с орден "Стара планина".
Дванайсетте серии на "Капитан Петко войвода", заснети от 1978-а до 1981-ва година, и до днес са хит. А премиерата на филма е в далечната 1981-ва, но на знаменателната дата 3-ти март.
Във филма има един много любопитен момент - как малко преди смъртта си Петко войвода развява над къщата си черно знаме с надпис: "Те погребаха България". Този много силен момент, днес си припомняме с някои нелицеприятни опити, типично в стила на българския "зъл гений", да се посегне на идеала, свързан с оБраза на войводата, като му се припишат любовни истории и несъществуващи "роднини", както и че и той проявявал страх. Тези опити дойдоха главно чрез гръцки източници от частно лице, което се оказа, че дори не знае, че войводата не е грък, а българин. Факт, обаче, че бе опетнено името на героя с 33 куршумени и прободни рани от сражения за свободата ни, а за него "трябва да се пише с чисти ръце и открито сърце", призова през 2016-а година правнучката на брата на Петко - Митрю, Пенка Чакалова. Тя написа протестно писмо, в което подчерта:
"Петко войвода е героят от националните борби за Освобождението на България от турско робство, който е поставил най-ценното, което има човек - живота си, в огъня на борбата. В продължение на 18 години води 101 битки с турска редовна войска, карагалари, башибозук, сенклеристи и черкези, носи по тялото си 33 куршумени и прободни рани, главата му е оценена за 10 хиляди златни турски лири. Заслужено носи обичта на народа ни и преди, и след смъртта си", добавя дамата, която е отдала 35 години от живота си като учителка по български език и литература, да обучава и възпитава българските деца на родолюбие".
През декември 2010-а година бе открита първата паметна плоча на Капитан Петко войвода и неговата съпруга Радка Кравкова в Казанлък. Барелефът бе изработен по повод 166-годишнината от рождението на Петко Киряков и поставен на мястото, където е била бащината къща на Радка Кравкова - жената, която в продължение на 20 години е най-близкият човек до легендарния български войвода.
През 2013-а младежка група с името "Възрожденци - Варна" изрисува пано с лика на Капитан Петко войвода, редом до тези на Ботев и Левски на Аспаруховия мост в града.
Варненци честват 175 години от рождението на Капитан Петко Войвода (Снимка: BulFoto)
През 2014-а година скулпторът Велин Дечков от Казанлък подари гипсово копие на Капитан Петко на казанлъшкото Тракийско дружество, което носи името на войводата. Оригиналната бронзова скулптура, изработена от Дечков, се намира в родното място на Петко Войвода.
През септември 2017 г. в Чепеларе за пръв път се проведоха Хайдушки празници "Капитан Петко Войвода", организирани по инициатива на родолюбиви жители на родопския град с подкрепата на Община Чепеларе. Фестивал "Родопа пее хайдушки песни", изложби на исторически оръжия, възстановки на събития, свързани с Капитан Петко Войвода и неговата чета традиционно отбелязват оттогава насам народната почит към героя.
На името на Капитан Петко войвода има кръстен фолклорен ансамбъл, в тържествата в Чепеларе е участвал големият наш народен певец Илия Луков и много други изпълнители.
Паметникът на войводата в Хасково (Снимка: BulFoto)
В тази връзка трябва да се отбележи, че Капитан Петко войвода е един от най-възпяваните народни герои. Според експерти, има над 100 песни за войводата, част от които са събрани в собрника на Михаил Букурешлиев. В него са поместени 51 песни, но пък сборникът е издаден преди доста години. Сюжетните линии на тези песни са различни. Напр. в станалата популярна с филма за войводата песен "Петко льо, капитанине", майка му го умолява да се откаже от хайдутлука, а той й обяснява как ще вземе златото на ханъмката и ще го раздаде на бедните.
Вероятно може да се каже още много за народната любов и признателност към Петко войвода, поднасяна от народа под различни форми. Важното е да се поддържа жива легендата за героя, защото именно герои катоКапитан Петко войвода поддържат жив духа на народа и му вдъхват национална гордост.