Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Днес е Светла събота - почитаме Свети Йоан Кръстител

БОГОСЛОВИЕ

Днес е Светла събота - почитаме Свети Йоан Кръстител

Костици от тленните останки на светеца бяха открити на наша земя

В първата седмица след Великден, наричана още Светла седмица, шестият ден е Светла събота. На днешния ден с червени яйца на гроба се почитат починалите близки. По стар народен обичай жените не вършат къщна работа, не перат, не шият. Ден за почивка и почит на мъртвите и на Свети Йоан Кръстител.

Защо седмицата се нарича Светла? - Защото Възкресението на Исус Христос донася просветление и надежда за вечен живот на човеците.

А защо почитаме на този ден и Св. Йоан - последния старозаветен пророк, наречен Предтеча и Кръстител? - Заради това, че именно той открива на избрания израилски народ Исус Христос като Месия-Спасител, и след това Го кръщава във водите на река Йордан.

Св. Йоан Кръстител бил аскет. Оставя завет към еврейския народ: "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 3:2). Този завет се отнася до всички човеци, защото означава да се покаем за греховете си, да изобличаваме греховете на другите, включително и на управляващите. На такива изобличения от Св. Йоан е бил подложен и самият цар Ирод Антипа, както и неговата незаконна съпруга Иродиада, с която го свързвала кръвна родствена връзка.

Заради тези свои изобличения Св. Йоан е хвърлен в тъмница. Заради любовта му към истината, сам Господ Исус Христос казва за него, че "няма по-голям от Йоан между родените от жена" (Лука. 7:28).

За своята праведност Св. Йоан е наказан от коварните интригантки Иродиада и нейната дъщеря Саломе. На един пир Саломе, подучена от майка си, иска от цар Ирод да отсече главата на св. Йоан Предтеча, и да й я поднесе. Ирод изпълнява желанието й - Св. Йоан Предтеча е посечен в тъмницата си, а главата му - поднесена на блюдо пред жестоката Саломе.

Учениците на Св. Йоан обаче намират начин да погребат тялото му, а според преданието главата на светеца, и след отсичането, продължила да изобличава Иродиада...

Това ни дава поука, че ако и да е тленен човешкият живот, Истината е цел и смисъл на съществуванието ни, и е вечна.

През 2010 г. екип от археолози, под ръководството на проф. К. Попконстантинов при разкопки на манастирския комплекс "Св. Йоан Предтеча", разположен на едноименния остров срещу Созопол, откри реликварий с шест човешки и три животински костици. Учените изразиха предположение, че частиците във втория реликварий са именно на Св. Йоан Предтеча. Направеният впоследствие въглероден анализ на една от костиците в Оксфорд, както и ДНК анализът на три от костиците, направен в Копенхаген, показаха, че се касае за човек, живял през I в. от р. Хр., което подкрепя хипотезата, че е много вероятно това наистина да са частици от мощите на Св. Йоан Предтеча. Тази хипотеза беше огласена от всички световни медии, но малко българи вече си спомнят новината. А трябва да сме горди и изпълнени с надежда, ако част от Св. Йоан Кръстител лежи в българска земя.

И да помним завета му - да бъдем справедливи и да казваме истината, без да се страхуваме от "посичане".

„Този е, за когото е писано: „ето, Аз изпращам пред лицето Ти Моя Ангел, който ще приготви Твоя път пред Тебе“(Мат. 11:10).

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Светът празнува 135 години от рождението на Чарли Чаплин

София, Пловдив и Варна се включват в честванията с концерта - спектакъл CHAPLIN Pianissimo

Рок симфонията Simply The Best празнува Тина Търнър на 3 юни в зала 1 на НДК

Ексклузивният концерт, обиколил почти целия свят, най-накрая гостува в България

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите