Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Внезапно ни напусна изтъкнатият изкуствовед доц. д-р Ружа Маринска

IN MEMORIAM

Внезапно ни напусна изтъкнатият изкуствовед доц. д-р Ружа Маринска

Тя е бивш директор на Националната художествена галерия и дългогодишен преподавател по история на изкуството

Доц. Маринска на поредната изложба. (Снимка: Галерия Арте)

Внезапно почина изтъкнатият български изкуствовед доц. д-р Ружа Маринска, съобщиха от Софийската градска художествена галерия на страницата си във фейсбук.

Доц. Маринска бе дългогодишен преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия и в Нов български университет.

Тя е бивш директор на Националната художествена галерия през втората половина на 90-те години.

Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов изрази своите искрени съболезнования към семейството, близките и колегите на изтъкнатия български изкуствовед доц. д-р Ружа Маринска. "Дълбоко съм покрусен от внезапната загуба на уважаваната и ценена от всички нас, хората на изкуството, доц. Ружа Маринска", отбеляза Рашидов. Той подчерта, че нейната дългогодишна неуморна работа по темите, свързани с българското изкуство през ХХ век и проблемите на бългaрския модернизъм, са пример за новаторство и еталон за научни достижения. "Като преподавател в Националната художествена академия и Нов български университет тя ще бъде помнена като взискателен учител, влагащ цялото си красноречие и предаващ своя богат опит и знания на младите", добави той. "С внезапната кончина на доц. Ружа Маринска аз загубих приятел и съмишленик, а българското изкуство - един от най-ревностните си радетели", подчерта председателят на Народното събрание. "Дълбок поклон пред светлата памет на доц. Ружа Маринска", добави Вежди Рашидов.

Доц. д-р Ружа Маринска е родена на 20 февруари 1944 г. в Смолян. През 1967 г. завършва "История и теория на изкуството" в Московския държавен университет, специализирала е в Белгия и Франция. В началото на професионалния си път се занимава предимно със социологията на изкуството, пише статии и прави изследвания върху творчеството на Наум Хаджимладенов (1974), Найден Петков (1978), както и върху различни културологични проблеми.

Автор е на монографии и трудове по въпросите на българското и световното изкуство, на десетки статии и рецензии, сред които монографията "20-те години в българското изобразително изкуство" (1996), припомня факти от богатата й биография БТА.

Директор е на Националната художествена галерия през втората половина на 90-те години на миналия век. Преподавател е по история на изкуството в Националната художествена галерия и в Нов български университет.

Доц. д-р Ружа Маринска е биограф и изследовател на българските художници Димитър Добрович, Сирак Скитник, Донка Константинова, Добри Добрев, Николай и Иван Абрашеви, които са видни представители на българската живопис.

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Режисьорът на "Атентатът" Станимир Трифонов: За никакви идеи не става дума, а за много пари

Филмът за терористичния акт в катедралния храм "Св. Неделя" разкри покъртителни факти. И той все още действа катарзисно!

Йълдъз Ибрахимова: Джазът е начин на мислене, начин да се чувстваш свободен човек

"Според мен трябва да се прави нещо различно, което да предизвика хората да чуят джаза. Защо да не използваме джаза въз основа на националната музика?", коментира джаз примата

Гимнастичката Цветелина Стоянова във фокуса за значението на психичната грижа

Документалният филм, посветен на историята на гимнастичката ни Цветелина Стоянова, която прави опит за самоубийство, според думите на режисьора Станислав Дончев е "филм-сеанс, който има точно такава цел - да запали желанието за живот"

Франция е литературната родина на Марио Варгас Льоса

Големият писател е първият автор в близо 400-годишната история на Френската акаядемия, приет в нея, въпреки че никога не е писал директно на езика на Молиер

Езоп и красивите жени вдъхновяват за басните Лафонтен, починал преди 330 години

За Лафонтен цялото изкуство се състои в способността да се намекне, а не да се назове

Почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса

Той беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар