Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Свобода въпреки всичко" от Боян Манчев

ФИЛОСОФИЯ И СВОБОДА

"Свобода въпреки всичко" от Боян Манчев

Дали свободата е условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт?

Боян Манчев (Снимка: Боряна Пандова)

Дългоочакваният първи том на "Свобода въпреки всичко" от Боян Манчев, резултат на дългогодишен труд, завършен в края на 2020 г., най-после достига до първите си читатели, издадено от "Метеор" с оформлението на Боян Манчев, Биниа Верли и strx. 

Замислена като фундаментално философско изследване върху проблема за свободата още преди години, "Свобода въпреки всичко" едва ли би могла да звучи по-актуално днес.

Десетата книга на космополитния философ на родния му език се появява във време, в което съзнанието, че свободата е не само основен въпрос, но и условие на съществуването, става абсолютна необходимост. Във все по-разреждащия се, все по-нечист въздух на съществуването ни, живителният фронт на свободата е по-необходим от всякога.

Още "Един ден, в който има всичко" - нуждае ли се театърът от конфликт

"Един ден, в който има всичко" - нуждае ли се театърът от конфликт

Ето какви въпроси си и ни задава Боян Манчев в най-новата си книга: 

Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?

Какво е свободата във философски смисъл? Необходимо ли е една философия на съществуването или една онтология да започне с идеята за свобода? Възможна ли е друга онтология освен тази, чиято действена сила е свободата?

На основата на един свръхкритически прочит на Кантовата "Критика на чистия разум", съсредоточен върху парадокса на свободата у Имануел Кант, Боян Манчев си поставя за цел да отстоява идеята за свобода като онтологическо условие на съществуването и същевременно като необходима модалност на философското действие.

Още Боян Манчев ни въвежда в своята "философска фантастика" с група "Метеор"

Боян Манчев ни въвежда в своята "философска фантастика" с група "Метеор"

Първият том на Свобода въпреки всичко, "Свръхкритика и модална онтология", разглежда хипотетичните модални основания на трансценденталната философия, като си поставя за цел да ги мобилизира свръхкритически по посока на една онтология на необходимия свят, с която се разтваря хоризонта на втория том на книгата.

Свобода въпреки всичко представлява най-разгърнатият досега израз на български език на проекта на Манчев за модална онтология на съществуването, развиван по протежение на последните две десетилетия.

Очаквайте премиера на книгата през март.

Боян Манчев е философ, преподавател в НБУ (София), Университета за изкуства (Берлин) и Университа Холинс. Директор на програма и вицепрезидент на Международния философски колеж в Париж (2004-2010).

Манчев е автор на петнайсет книги на пет езика, между които Новият Атанор. Начала на философската фантастика (2019), Зима: Вещици, комети (2020), Тъмна поема / Dark Poem (с фотографии на Боряна Пандова, 2019), Метеор. Избрани театрални текстове (съвместно с Ани Васева, 2018), Облаци. Философия на свободното тяло (София, 2017; английско издание 2019), Логика на политическото (София, 2012), Miracolo (Milano, 2011), L"altération du monde (Paris, 2009; японско издание 2020), La métamorphose et l"instant - Désorganisation de la vie (Paris, 2009), Тялото-Метаморфоза (София, 2007), Невъобразимото (София, 2003), както и на близо триста студии и статии, публикувани на български, френски, английски, немски, италиански, испански, португалски, японски, китайски, руски, шведски, сръбски, словенски и други езици.

Манчев работи в полето на онтологията, философията на изкуството и политическата философия, разработвайки проекта за динамична или модална онтология. Въпросът за нова философска форма, отговаряща на изискването за нов израз на етически, естетически и политически опит, е централен в изследователската, преподавателската и драматургичната му работа, осъществявана през последните десетилетия основно в Париж, София, Берлин, Виена, Франкфурт и Токио.

Още Ексклузивна премиера на "Метеор": "Хиджиката и неговият двойник"

Ексклузивна премиера на "Метеор": "Хиджиката и неговият двойник"

Още Култовият "Малдорор" на "Метеор" и Леонид Йовчев с онлайн премиера

Култовият "Малдорор" на "Метеор" и Леонид Йовчев с онлайн премиера

Още Идва зимата на вещиците и кометите на Боян Манчев

Идва зимата на вещиците и кометите на Боян Манчев

Още Ъндърграунд режисьорът Ани Васева: Надежда за света няма, но оттам се започва

Ъндърграунд режисьорът Ани Васева: Надежда за света няма, но оттам се започва

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Ани Майкълс спечели канадската литературна награда "Гилър" на фона на протести

Тя призова за "обединение" между "всички изкуства" в речта си в понеделник вечер на церемонията, състояла се в Торонто на фона на антивоенни протести на други представители на литературната общност

Издателство "Галимар": Клеветят носителя на "Гонкур" за 2024 г. Камел Дауд

Жена, преживяла масовите убийства по време на войната, се е лекувала при съпругата на писателя и твърди, че се е разпознала в романа

Три нови книги и прожекция на документален филм отбелязват 110 години от рождението на Павел Вежинов

В програмата са включени премиери на дебютните разкази на Павел Вежинов, които излизат за първи път от 80 години - "Улица без паваж. Дни и вечери" в авторска редакция, както и 9-ото издание на най-обичания му роман "Нощем с белите коне"

Елица Георгиева представя "Одисея на момичетата от Източна Европа" (откъс)

Премиерата на книгата ще се състои на 21 ноември от 18:30 ч. в залата на Френския институт в София в присъствието на авторката

Испанският писател и поет Алваро Помбо е носителят на наградата "Сервантес" за 2024 г.

Литературната кариера на Помбо продължава около пет десетилетия, превръщайки го в "един от големите съвременни писатели на испански език", написа министърът в платформата Екс

Саманта Харви спечели наградата "Букър" с романа си "Орбитален"

Писателката е 19-ата жена, която печели отличието от 1969 г.