ПРАЗНИЦИ НА КНИГАТА
Софийският международен панаир на книгата ще бъде открит днес
Паралелно с 51-ия панаир, в НДК ще се състоят още 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал и първия фестивал на нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура"
Редактор : / 314 Прочита 0 Коментара
Източник: Софийски международен литературен панаир на книгатаСофийският международен панаир на книгата ще бъде открит тази вечер в зала 7 на Националния дворец на културата (НДК), съобщават организаторите от асоциация "Българска книга" (АБК).
Събития ще се състоят до 15 декември, включително. Паралелно с 51-ия панаир, в НДК ще се състоят още 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал и първия фестивал на нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура".
Анализ на дейността на издателства и библиотеки, свързана с хора със зрителни нарушения, ще бъде представен в рамките на информационна среща по проект APACE (Accelerating Publishing Accessibility through Collaboration in Europe) тази сутрин.
Участниците ще имат възможност да научат за дейността на създателите на проекти за достъп до книги и култура на зрително затруднени хора и как България е една от малкото държави в света с адаптирани комикси за незрящи, разказват от АБК.
От обяд започват срещите с писатели, част от програмата на Софийския международен литературен фестивал. Първа с българските читатели ще се срещне Лана Басташич, автор на романа "Хвани заека". Историята в "Хвани заека" засяга темата за женското приятелство и всички начини, по които двама души могат да се наранят, обичат, разочароват и разбират погрешно.Две жени, свързани от детството си и от една загуба, тръгват на път към Виена, за да възкресят или разрушат приятелството си.
За Сара и Лейла спомените са неуловими като див заек, който бяга измежду сенките на детството, войната и любовта. Едно пътуване към Виена се превръща в бягство от настоящето и опит да се прости на миналото, разказват издателите от "Персей". Модератор на срещата ѝ с българската публика ще е Георги Бърдаров.
По-късно шведската писателка Еми Абрахамсон ще разговаря с публиката в София. Тя ще говори за романа си "Как да се влюбиш в мъж, който живее в храст". Израснала в Москва, завършила актьорско майсторство в Лондон, Абрахамсон започва работа като актриса в Амстердам, където се запознава с бездомника Вик Кокула. По-късно се омъжва за него и създават две деца.
Тази истинска история е разказана в романа ѝ. Модератор на нейната среща с публиката у нас ще е Александра Гюзелева.
Френският автор Мигел Бонфоа също ще е гост на фестивала днес. Той е автор на "Пътуването на Октавио", "Черен пясък" и "Наследство". Роден е на 22 декември 1986 г. в Париж. Майка му е венецуелка, дипломат и културно аташе на Венецуела в Париж, а баща му е чилийски писател - Мишел Бонфоа, и ляв чилийски активист. Модератор на разговора ще е Георги Тошев.
Mupчa Kартареску ще представи книгата си "Теодорос" по време на разговор с българските читатели в НДК. Авторът разказва епос, който изобилства с митове, свещени текстове и легенди, оформили нашия свят, обясняват издателите от "Хермес".
По думите им Kартареску преплита историческото, легендарното и философското с удивително красиви пасажи, за да създаде вселена, която обхваща времето от Сътворението до наши дни и стига дори по-далеч - до Страшния съд.
По време на международния панаир на книгата автографи ще раздават Роза Боянова, Диана Саватева, Иван Станков, Калоян Христов, Любомир Кючуков, Мария Донева, Петя Георгиева, която ще говори за дебютния си фентъзи роман "Камъкът на времето", Стефка Станчева - авторка на "Добруджанският феникс".
Яна Букова ще представи новата си поетическа книга "Черно хайку", а Веселина Филипова - книгата "Ваканция за двама", в която описва десетки дестинации по Средиземноморието. В пространството "Светофар" ще гостува поетесата Живка Иванова.
"Календар на световната култура" ще бъде представен на панаира. Изданието е подготвено от Биляна и Севдалин Генови и е издадено съвместно с международно дружество "Елиас Канети".
Идеята за такъв календар е на писателя Паун Генов (1915 - 1999). "Мащабът на първото издание е респектиращ - 370 имена от цял свят за периода от 4-ти век преди Христа до 20-ти век - педагози, химици и физици, откриватели, писатели, художници, композитори, артисти, философи", посочват от дружеството по повод първообраза на календара, публикуван преди близо 80 години.
Националното литературно списание "Море" ще бъде представено в литературния кът на панаира на книгата. На същото място създателите на втория том на възобновените комикси "Дъга" ще представят новите истории.
Носителят на "Гонкур" Ерве Льо Телие: Инстаграм не създава уникални хора, а прави еднакви идентичности
Дни на литература и култура: 51-вият Софийски международен панаир на книгата в София започва на 10 декември