Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Съюзът на писателите: Особено тревожно е тенденциозното прочистване на знакови творби от училищните програми по литература

ДЕБАТИ И ПОЗИЦИИ

Съюзът на писателите: Особено тревожно е тенденциозното прочистване на знакови творби от училищните програми по литература

"Българският писател никога не е бил ксенофоб. Но и никога няма да бъде безродник", посочват от съюза

Илюстрация: iStock by Getty Images

Особено тревожно е тенденциозното прочистване или, казано на съвременен политически жаргон - "изчегъртване", от училищните програми по литература на знакови творби, създадени от най-великите наши майстори на словото, от най-светлите умове на отечеството ни. Това гласи част от декларация на Съюза на българските писатели (СБП).

Още

 МОН: Внушенията, че "Аз съм българче" може да отпадне от уроците заради чужди граждани, са лишени от смисъл

МОН: Внушенията за отпадане на "Аз съм българче" заради чужди граждани са лишени от смисъл

"Преди броени дни публичното пространство озвучи една скандална новина - българският клон на американската медия "Свободна Европа" в свой анализ за мерките, които следва да се предприемат, за да се интегрират имигрантите в България, предлага освен законодателни промени и промяна в образователната ни система.

А конкретно - да се извади от училищната програма, по думите им "скроена единствено по мярата на етническите българи", едно от най-прочутите Иван-Вазови стихотворения", пише ръководството на СБП.

"Аргументите са смехотворни, ако не бяха толкова стряскащи - че стихотворение като "Аз съм българче" пречело на интеграцията, оскърбявало чувствата на малките имигранти и било в разрез с "общоевропейските ценности", гласи още част от декларацията.

Според ръководството на писателския съюз "диалогът с подобни ревностни "демократи" е обречен".

"Съюзът на българските писатели решително протестира срещу тази поредна акция, целяща да "смени чипа" на новите поколения българи, да представи родолюбието за анахронизъм под благовиден или недотам благовиден предтекст", се казва в декларацията. "Българският писател никога не е бил ксенофоб. Но и никога няма да бъде безродник", посочват от съюза.

"Призоваваме официалните институции на Република България и преди всичко - Министерството на образованието, да се противопоставят на това, както и на всички подобни посегателства върху нашата литература, история и национално достойнство", пишат още от СБП.

Пълният текст на декларацията вижте - ТУК

Министерството на образованието и науката излезе с публична позиция по казуса. В нея се посочва, че "в никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов", припомнят от БТА.

Още

Иван Вазов: Дадох всичко на отечеството. Малко бе, но толкова имах

Иван Вазов: Дадох всичко на отечеството. Малко бе, но толкова имах

Още

169 години от рождението на Вазов: България е вечната спътница в живота му

169 години от рождението на Вазов: България е вечната спътница в живота му

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Наградената с "Гонкур" 2022 - "Живей бързо" от Брижит Жиро на български (откъс)

"Живей бързо" е лична, съкровена творба, написана с привкус на загадка, с елементи на мистерия, така сякаш авторката, а и читателят, очакват някакво непредвидено разкритие - похват, който поддържа интереса жив до последната страница

Ода за планетата - "Странстващата Земя" от Лиу Цъсин (откъс)

Читателят, воден от нечовешкото въображение на автора, ще стигне до ръба на Вселената, ще надникне в миналото и бъдещето на една Земя, която би могла да е неговата, ще се срещне със странни съдби, ще се запознае с непостижимо съвършени технологии...

Новото издание на "Керван за гарвани" от Емине Садкъ ще бъде представено на 16 май

По думите им новото издание не опитва да "напудри и полира до блясък безобразно талантливото и лишено от поза писане на Емине"

За 24 май Институтът за български език при БАН организира кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!"

Кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!" на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН цели да привлече вниманието към огромното значение на образованието и науката (и на грамотността като тяхна предпоставка) за развитието на обществото

Избрани творби от Ваня Петкова по случай 80 години от рождението й

Ваня Петкова заедно с Елисавета Багряна и Блага Димитрова са единствените български поетеси влезли в Световната трансконтинентална енциклопедия за жените поетеси и писатели през 1991 г.

Шестите "Литературни маршрути" започват

Маршрути за Лора Шумкова, Димчо Дебелянов и Константин Павлов ще бъдат част от програмата през май