ПИСМЕНИТЕ СЪКРОВИЩА НА СВЕТА
Пустинни библиотеки в Сахара пазят хиляди безценни древни текстове
Селището, в което се намират, изчезва бавно под пясъка, но последните останали семейства се опитват да съхранят безценното съкровище на Шингети
Редактор : / 12199 Прочита 7 Коментара

Шингети е берберско средновековно търговско селище, разположено в пустинята Сахара на Мавритания.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Разположено на търговски кръстопът през Сахара, Шингети се превръща във важен център през 11 век. Керваните в пустинята, които използват града като оазис, спират, за да обменят стоки, а хилядите камили да си вземат заслужена почивка. По-късно Шингети се превръща в място за събиране на поклонниците по пътя към Мека.
Хиляди учени преминават през това място и обменят своите религиозни и научни идеи. Малкият пустинен град процъфтява. В продължение на векове, хората от цяла Западна Африка пътували до Шингети, за да учат религия, право, астрономия, математика, медицина.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Древният пустинен град на западния край на Сахара, все още пази своя облик от преди повече от 12 века. Къщите са изградени от червеникави тухли от кал и камък, с плоски покриви, изградени от дървени панели от палмите наоколо. Каменните стени са с малки прозорчета и ръчно издялани врати от масивни акациеви дървета. Много от тези къщи са изоставени от собствениците си, които са избягали от тежкия климат на Сахара. След като започва развитието на големи мегаполиси, в Шингети остават едва няколко хиляди жители.
Селището изчезва бавно под пясъка, но няколко от последните останали семейства се опитват да съхранят безценното съкровище на Шингети - една от най-добрите колекции с древни ислямски ръкописи в света.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
До преди половин век в Шингети е имало 30 частни семейни библиотеки с хиляди ръкописи и древни книги. Днес оцелели са само 5. Семействата, които пазят тези библиотеки, предават съкровищата си от поколение на поколение. Ръкописите са подредени в отворени рафтове, изложени директно на суровия пустинен климат. Под влияние на тези условия, артефактите бавно и постепенно се рушат.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Правителството на Мавритания неколкократно се е опитвало до придобие тези деликатни ръкописи от техните собственици, така че те да бъдат запазени. Семействата отказват да се разделят с наследството си и за тях е въпрос на чест да ги задържат.
За библиотекарите е чест да показват своите колекции на всеки любопитен турист, който иска да се докосне до скъпото наследство.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Според учени и историци, в библиотеки в Мавритания се съхраняват над 33 000 древни ръкописа и текстове, като само няколко хиляди от тях са били обработени и архивирани в Националния музей на страната.
За съжаление, въпреки че Шингети е обявен за световно наследство на ЮНЕСКО през 1996 г., тези ценни текстове са изложени на риск. Библиотекарите непрекъснато се борят с пясъците и сухия въздух на пустинята Сахара, а липсата на туризъм поради опасения за сигурността е довела до това, че три от библиотеките не се отварят редовно. Докато държавата се опитва да се намеси в опазването на ръкописите, им е било трудно да нарушат хилядолетни традиции, по които библиотеките се предават от поколение на поколение.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
"Държавата се опитва да положи ръце на тях от години", казва в интервю управителят на местната библиотека Сейф Ислям.
"Бихте ли се разделили с ръка или крак? Библиотеката е част от нас."
През последните години, все повече туристи идват в Шингети, за да посетят библиотеките и известната му джамия.