Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Йезуитски свещеник разкрива тайната на китайския порцелан в Европа

ЧОВЕШКИТЕ ИЗОБРЕТЕНИЯ

Йезуитски свещеник разкрива тайната на китайския порцелан в Европа

Отец д'Антрекол на практика извършва промишлен шпионаж

Знаете ли, че през XVIII век, когато китайският порцелан идва в Европа, на нашия континент получава прозвището "бялото злато", защото го продавали на баснословно високи цени?

Това продължава дотогава, докато един ден един френски свещеник от Ордена на йезуитите не открива "китайския секрет" за производството на порцеланови изделия.

Магазин за китайски порцелан в Кантон, рисунка

Още

Техниката на Ван Гог и Сьора е на 38 000 години

Техниката на Ван Гог и Сьора е на 38 000 години

18-годишният французин Франсоа Ксавие д,Антрекол бил преводач в Ордена на йезуитите. Едно от задълженията му било да събира информация от цял свят. През 1698 г. той, заедно с още деветима свещеници, е пратен като мисионер в Китай. Именно там, след 14 години усърден шпионаж, свещеникът успява да се сдобие с информацията, която му е нужна - технологията за производството на порцеланови изделия.

Още

Аромат, по-ценен от злато

Аромат, по-ценен от злато

Европейците търгували с Китай още от началото на XVII век. Когато порцеланът се прочува в Европа, търговията на порцеланови изделия става много доходоносна. Китайският порцелан станал предпочитан, защото бил много по-фин и лек от европейските фаянсови и глинени съдове. Китайските вази, чинии и чаши били прекрасно украсени с рисунки, и много се харесвали на европейските аристократи. Те започнали да ги купуват не само за бита, но и като форма на инвестиция. Оттам, и прозвището "бяло злато", което получил порцеланът в Европа.

Подобно на виц се разказва един куриозен случай със саксонския курфюрст и полски крал Август II, който предложил на краля на Прусия - Фридрих I, да замени полк от драгуни /б.р. конници/ срещу 151 порцеланови изделия. Това само доказва големия интерес на европейците към китайския порцелан.

Купа с бледозеленикава глазура, 10-11 век

Много европейски учени и майстори разучавали структурата на китайския порцелан, в опити да разгадаят тайната му. Един от тях пуска версията, че секретът е в смес от яйчени черупки и рибени кости?.. Но, не се оказва толкова просто!..

Портрет на свещеника Франсоа д,Антрекол

Още

Първите книжни пари идват в Европа от Китай

Първите книжни пари идват в Европа от Китай

Отец Франсоа д,Антрекол бил на 34, когато отива като мисионер на йезуитите в Китай. Основната задача на свещеника, естествено, била да приобщи местно население към католическата вяра, но покрай това винаги се научавало и нещо друго. По принцип, свещениците винаги събирали и информация по въпроси от интерес на църквата и държавите си. Д,Антрекол тръгнал към Китай с конкретна задача - да узнае тайната на китайския порцелан. За целта той се отправя към Цзиндечжен - крупен център за производството на керамика, където работата кипяла денонощно. На съвременен език, свещеникът бил пратен за промишлен шпионаж. Като използвал познаването на езика и обаянието си, и с малко подкуп, д,Антрекол проникнал точно там, където се приготвяла сместа, преди формите да отидат в пещта.

Цех за приготвяне на формите

Още

Най-големият дървен лъв в света е дело на китайски скулптор

Най-големият дървен лъв в света е дело на китайски скулптор

Естествено, не могъл да проучи цялата технология от раз. С всяка от процедурите по технологията, по онова време се занимавало отделно семейство. Тънкостите в занаята се предавали от поколение на поколение - от баща на син, в строга тайна. В онези години всяко изделие преминавало през ръцете на... 70 работника!.. Да се стигне до секрета на цялостния процес, не било лесно. Освен това свещеникът трябвало да внимава, за да пробие през подозрителните погледи на всички тези хора и да спечели доверието им.

Ръчно рисуване на порцеланова ваза

Минали 14 години, преди отец д,Антрекол да напише секретното си писмо до Франция, с информацията, че вече знае тайната на китайския порцелан.

Писмото на д,Антрекол с описанието на технологията

Писмото датира от 1712 г., а е публикувано чак през 1735-а. Вероятно в този период, в който писмото с описанието на технологията, остава тайна, светите отци от Ордена на йезуитите са търсели възможност изгодно да я продадат?..

Еми МАРИЯНСКА

 

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Повече от 6000 антики и произведения на изкуството, станали обект на трафик, са заловени в Европа

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро

Жертвите в Помпей се дължат не само на вулкана Везувий, но и на земетресение

От десетилетия учените спорят дали сеизмичната активност е възникнала по време на изригването на Везувий преди близо 2000 години или непосредствено преди това

Проучват южната стена на крепостта Кастра Мартис в Кула

В момента се открива нейният цокъл и началото на ходовото ниво от IV век - времето през което стената е изградена

Започва новият сезон на археологически проучвания и реставрационни дейности на тракийския укрепен град Хелис

Разкриването в дълбочина на Вътрешната крепостна стена бе акцент в проучванията на тракийския укрепен град Хелис в Археологическия резерват "Сборяново" през изминалия археологически сезон

В Пловдив откриха каменен фрагмент от античен надпис от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.)

Фрагментът е намерен при археологически наблюдения, предхождащи строителни дейности в частен имот, разположен на територията на Трихълмието

Средновековен сребърен пръстен със златен обков бе открит в крепостта Кокалянски Урвич

Оекипа допускат хипотезата, че пръстенът е принадлежал на аристократ живял през втората половина на XIV век